Jedynie prawda jest ciekawa


Pięta i Andrzejewski o karaniu komunizmu

13.08.2016

Bartosz T., członek partii Zmiana, na swoim profilu na Facebook napisał, że proponuje nową dyscyplinę olimpijską: "strzelanie w tył głowy na czas, w rowie katyńskim". Stanisław Pięta, poseł PiS, złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W rozmowie z "Super Expressem" poseł Pięta i mec. Piotr Andrzejewski odnieśli się do tej sprawy i kwestii karalności propagowania komunizmu.

Stanisław Pięta zwrócił uwagę na funkcjonujący Jest art. 255 par. 3 kk, który karze pochwałę przestępstwa. 

"Kontekst tej wypowiedzi jest jednoznaczny. Wynika z niego, że ten pan pozytywnie odnosi się do zabójstwa polskich oficerów w Katyniu" – powiedział poseł. 

"Człowiek, który ma 20 lat, powinien sobie zdawać sprawę z tego, co symbolizuje sierp i młot. Propagowanie komunizmu jest propagowaniem totalitaryzmu i to jest zakazane przez polskie prawo" – zaznaczył. 

Stwierdził ponadto, że partie popierające komunizm powinny być zdelegalizowane, a ludzie go propagujących powinni znaleźć się w kryminale. 

W art. 256 kk nie ma wprost odniesienia do komunizmu. Pięta ocenił, że jest to skutek "skandalicznego wyroku" TK z 19 lipca 2011 r. 

"Obecne brzmienie art. 256 kk jest jednak wystarczające, aby pociągnąć do odpowiedzialności karnej pana, który rozpowszechnia bliską mu ideologię poprzez wyeksponowanie sierpa i młota" - mówił. 

Z kolei mec. Piotr Andrzejewski, członek Trybunału Stanu, podkreślił zepsutą praktykę prokuratury i sądów. 

"Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Naruszanie prawa do ochrony dobrego imienia Polski nie spotyka się z należytą ochroną prokuratury i sądów w Polsce. Daje to zielone światło dla wolności słowa w takim zakresie, którego dotyczy niepokój posła Pięty" - powiedział. 

Andrzejewski zwrócił uwagę, że prokuratura nie chce zajmować się takimi sprawami, ponieważ nie naruszono czyichś indywidualnych praw. Jako rozwiązanie podał możliwość złożenia zawiadomienia przez kogoś z rodziny oficerów zabitych w Katyniu. 

"Powinna być zbiorowa ochrona dóbr osobistych. Chciałbym, żeby było to wpisane do Kodeksu cywilnego" – dodał. 

„Mowa nienawiści jest penalizowana. Natomiast naigrywanie się, wyszydzanie i aprobata w kontekście żartu ze zbrodni nie są do końca prawnie usankcjonowane. Tak jak w reklamie wódki wykorzystano zdjęcie człowieka, który został postrzelony przez ZOMO. To jest nie do pomyślenia” - mówił Andrzejewski. 

Z kolei o delegalizacji partii komunistycznych sędzia powiedział: "Ten zapis istnieje w konstytucji. Jeżeli są do tego przesłanki, to trzeba te partie zdelegalizować". 

ak/SE.pl

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook