Jedynie prawda jest ciekawa

Pierwszy test dla tzw. konserwatystów w PO

12.12.2012

Ten tydzień poselski to w znacznym stopniu tydzień prac na budżetem na 2013 rok. Wśród wydatków ujętych w projekcie budżetu jest także 50 milionów, które rząd PO-PSL chcę przeznaczyć na finansowanie zabiegów in vitro - pisze Marcin Mastalerek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W ten sposób koalicja PO-PSL, choć nie była w stanie uregulować kwestii in vitro na drodze ustawy, kuchennymi drzwiami wprowadza budżetowe finansowanie tej procedury. Dlatego głosowanie nad poprawkami będzie także testem dla posłów PO określanych mianem konserwatystów o ich stosunek do in vitro. Dla tych posłów, określających się jako konserwatyści, to czas próby i pokazania czy w sprawach sumienia potrafią zachować niezależność, czy mają w sobie tyle odwagi,żeby zagłosować w zgodzie z własnym sumieniem.

Mają doskonałą okazję by pokazać swój sprzeciw wobec in vitro. W toku prac nad budżetem zgłosiłem poprawkę w myśl której ta kwota 50 milionów złotych zamiast na finansowanie in vitro będzie przeznaczona na częściowe oddłużenie szpitala Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Ten kluczowy dla leczenia tysięcy dzieci z całej Polski szpital jest zadłużony na ponad 200 milionów złotych  i potrzebuje pilnej pomocy finansowej. Posłowie PO mogą nie tylko pomóc szpitalowi i tysiącom jego małych pacjentów, ale także pokazać, że nie godzą się na wprowadzanie kuchennymi drzwiami finansowania in vitro. Dla rządu byłby to sygnał, że nie ma zgody na finansowanie wątpliwych moralnie procedur medycznych.

Wybór jest prosty, ale czy tzw. konserwatywni posłowie PO zdadzą ten swoisty egzamin?

Zaskakujące jest, że taki zapis w budżecie firmuje minister Jacek Rostowski, który publicznie deklarował, że ze względów moralnych jest przeciw in vitro. W kontekście in vitro minister Rostowski mówił: „Jestem pewien, że wszyscy uczestnicy tej debaty w Platformie Obywatelskiej podchodzą do niej zgodnie ze swoim sumieniem”.

Oby także tak głosowali.

Marcin Mastalerek

[fot. PAP/Jakub Kaminski]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook