Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy test dla tzw. konserwatystów w PO

12.12.2012

Ten tydzień poselski to w znacznym stopniu tydzień prac na budżetem na 2013 rok. Wśród wydatków ujętych w projekcie budżetu jest także 50 milionów, które rząd PO-PSL chcę przeznaczyć na finansowanie zabiegów in vitro - pisze Marcin Mastalerek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W ten sposób koalicja PO-PSL, choć nie była w stanie uregulować kwestii in vitro na drodze ustawy, kuchennymi drzwiami wprowadza budżetowe finansowanie tej procedury. Dlatego głosowanie nad poprawkami będzie także testem dla posłów PO określanych mianem konserwatystów o ich stosunek do in vitro. Dla tych posłów, określających się jako konserwatyści, to czas próby i pokazania czy w sprawach sumienia potrafią zachować niezależność, czy mają w sobie tyle odwagi,żeby zagłosować w zgodzie z własnym sumieniem.

Mają doskonałą okazję by pokazać swój sprzeciw wobec in vitro. W toku prac nad budżetem zgłosiłem poprawkę w myśl której ta kwota 50 milionów złotych zamiast na finansowanie in vitro będzie przeznaczona na częściowe oddłużenie szpitala Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Ten kluczowy dla leczenia tysięcy dzieci z całej Polski szpital jest zadłużony na ponad 200 milionów złotych  i potrzebuje pilnej pomocy finansowej. Posłowie PO mogą nie tylko pomóc szpitalowi i tysiącom jego małych pacjentów, ale także pokazać, że nie godzą się na wprowadzanie kuchennymi drzwiami finansowania in vitro. Dla rządu byłby to sygnał, że nie ma zgody na finansowanie wątpliwych moralnie procedur medycznych.

Wybór jest prosty, ale czy tzw. konserwatywni posłowie PO zdadzą ten swoisty egzamin?

Zaskakujące jest, że taki zapis w budżecie firmuje minister Jacek Rostowski, który publicznie deklarował, że ze względów moralnych jest przeciw in vitro. W kontekście in vitro minister Rostowski mówił: „Jestem pewien, że wszyscy uczestnicy tej debaty w Platformie Obywatelskiej podchodzą do niej zgodnie ze swoim sumieniem”.

Oby także tak głosowali.

Marcin Mastalerek

[fot. PAP/Jakub Kaminski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook