Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsza realna propozycja Tuska

10.10.2012

Dotychczas bowiem Tusk jeżeli obiecywał, że ludziom coś zabierze to oczywiście dotrzymał słowa ale jeżeli obiecał, że coś da albo ułatwi czy poprawi ich życie, to akurat ta obietnica nie została zrealizowana.

1. Sprzyjające rządowi media nakręcają atmosferę oczekiwania na tzw. II expose premiera Donalda Tuska. Już sam pomysł takiego expose zaledwie po roku rządów, wydaje się czymś absolutnie dziwacznym ale wygląda na to, że większość zwolenników Platformy oczekuje wręcz na „cud”, który odwróci tendencje spadkowe dla tej partii w badaniach opinii publicznej.

Jeden z profesorów popierających ten rząd, wystraszony ostatnimi badaniami poparcia partii politycznych, a w szczególności badaniem przeprowadzonym przez TNS Polska dla programu TVP Forum, w którym to Prawo i Sprawiedliwość miało 39% poparcia a Platforma 33%, zakrzyknął wręcz „Tusku k... zrób coś, obiecaj ludziom, choćby lody albo coś podobnego”.

Wygląda jednak na to, że premier Tusk, nie będzie tym razem skłonny do takich obiecanek, ponieważ, gdyby się na coś takiego zdecydował, zostałby wręcz „zabity” śmiechem przez wyborców.

Dotychczas bowiem Tusk jeżeli obiecywał, że ludziom coś zabierze to oczywiście dotrzymał słowa ale jeżeli obiecał, że coś da albo ułatwi czy poprawi ich życie, to akurat ta obietnica nie została zrealizowana.

2. Wczoraj po wielu dniach milczenia, na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, premier Tusk, niespodziewanie dokonał oceny realizacji zapowiedzi ze swojego expose sprzed roku.

I okazuje się, że główne „osiągnięcia” premiera Tuska i rządu Platformy i PSL-u to rozwiązania, które Polakom zabierają.

Sztandarowymi projektami pogarszającymi sytuację wielu milionów Polaków było podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, o 2 lata dla mężczyzn, o 7 lat dla kobiet, a dla tych zatrudnionych w rolnictwie aż o lat 12, a także likwidacja przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych.

Kolejne to podwyżka stawek podatku VAT o 1 punkt procentowy, podwyżka składki rentowej o 2 punkty procentowe, wprowadzenie podatku od wydobycia miedzi, zabranie ulgi podatkowej na 1 dziecko w rodzinach o dochodach przekraczających 85 tysięcy złotych w stosunku rocznym, zabranie becikowego związanych z urodzeniem dziecka dla rodzin o takim poziomie dochodów, zabranie 50% ulgi dla twórców, zabranie ulgi internetowej, wprowadzenie składki zdrowotnej dla rolników.

To oczywiście nie wszystkie pomysły rządu Tuska, które „poprawiają” sytuację materialną Polaków.

3. W najbliższy piątek premier Tusk, wygłosi kolejne expose, w którym ma jak donoszą media ogłosić ma wprowadzenie „ozusowania tzw. umów śmieciowych, a także jakieś nowe propozycje dotyczące polityki prorodzinnej”.

Tyle tylko, że ten rząd i ten premier mają zadziwiającą skłonność do zabierania, a nie dawania. Rozwiązaniem prorodzinnym miały bowiem być już realizowane, odebranie ulgi na 1 dziecko w rodzinach o dochodach przekraczających 85 tysięcy rocznie i przekazanie tak oszczędzonych środków dla rodzin z 3 i większą liczbą dzieci, którym miano podwyższyć ulgi na 3 i kolejne dzieci odpowiednio o 50 i 100%.

Po tych szumnych zapowiedziach, przyciśnięty do muru wiceminister finansów pilotujący w Sejmie ten projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyznał, że z tytułu tych zmian, budżet zaoszczędzi około 160 milionów złotych, a wcześniej deklarował, że będą one dla budżetu neutralne.

4. Wygląda więc na to, że w sytuacji kiedy europejski kryzys puka już do naszych drzwi, premier Tusk nie tylko nie będzie w stanie obiecać lodów czy czegoś podobnego jak życzył sobie wspomniany profesor ale raczej „pot i łzy” i tym razem dotrzymać słowa.

Wszelkie więc nadzieje zwolenników rządzącej Platformy i wspierających ją mediów, że to II expose Tuska może być przełomowe i przyniesie przełamanie negatywnych tendencji dla tej partii, są co najmniej płonne.

Wygląda na to, że czeka tę partię już tylko nieuchronna utrata poparcia społecznego, podobnie jak to było w przypadku SLD w latach 2004-2005.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOT. PAP/Radek Pietruszka]

 

 

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook