Jedynie prawda jest ciekawa


"Piękna Julia" wraca do gry

18.10.2013

Julia Tymoszenko na wolności będzie na pewno dużo bardziej aktywna politycznie, będzie udzielać wywiadów, będzie mogła wypowiadać się publicznie, a nawet jeśli sama nie wystartuje w wyborach prezydenckich, będzie mogła kogoś w nich namaścić - uważa Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

Stefczyk.inf: Co Pana zdaniem zdecydowało, że Wiktor Janukowycz ustąpił w kwestii uwolnienia Julii Tymoszenko? To co przez wiele lat wydawało się  niemożliwe - nagle stało się realne...

Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS: Mam wątpliwości, czy Wiktor Janukowycz ostatecznie ustąpił w kwestii Julii Tymoszenko. Na razie zadeklarował, że podpisze ustawę zezwalającą na leczenie byłej premier poza graniami państwa, ale parlament żadnych prac jeszcze nie rozpoczął. 

Ale jeśli nawet Janukowycz na razie kupuje czas, to uważam, że decyzja kierunkowa już zapadła. Janukowycz chce strząsnąć z siebie ręce polityków UE potrząsających nim za klapy i krzyczących „wolność dla Julii”. A z drugiej strony zapewne zrobi  wszystko, żeby nie przywrócić jej praw wyborczych i w ten sposób uniemożliwić jej start w wyborach prezydenckich. Wymarzonym scenariuszem dla Janukowycza jest powtórka wariantu wyborów  prezydenckich we Francji, gdzie w swoim czasie Jaques Chirac spotkał się z Jean-Marie Le Penem. Dziś Janukowycz chce się spotkać z szefem nacjonalistycznej partii Swoboda. Wtedy ma zwycięstwo w kieszeni, bo nawet ci, którzy go nie znoszą zagłosują na niego. Choć w międzyczasie zaczyna mu wyrastać rywal, którego dotąd trochę lekceważył, czyli bokser Kliczko. Ale ja się cieszę z tej decyzji Kijowa, ponieważ jest to potwierdzenie, że prezydent Ukrainy, siedzący dotąd na barykadzie między Europą, a Moskwą, klucząc i zwlekając, ale jednak wybrał opcję europejską. Postąpił zresztą zgodnie z wolą własnych obywateli,  którzy głosują nogami ale też z wolą oligarchów, którzy stanowią jego zaplecze finansowe i którzy chcą robić jeszcze większe interesy. A to będzie możliwe, gdy Ukraina będzie częścią Unii Europejskiej.

Czy Julia Tymoszenko może jeszcze wrócić do gry politycznej? Nawet jeśli nie będzie miała praw wyborczych i nie zostanie całkowicie ułaskawiona? I jak jej ewentualny powrót może wpłynąć na sytuację na Ukrainie?

Julia Tymoszenko na wolności będzie na pewno dużo bardziej aktywna politycznie, będzie udzielać wywiadów, będzie mogła wypowiadać się publicznie. Z drugiej strony oczywiście straci nimb męczennicy. Zapewne nie będzie dopuszczona do wyborów prezydenckich. Będzie za to mogła kogoś w nich namaścić. Natomiast, zwracam uwagę na hipokryzję szeregu polityków zachodnich, którzy teraz załamują ręce, że Kijów nie przestrzega praw człowieka, a milczą jak grób, gdy chodzi o jeszcze gorsze nieprzestrzeganie praw człowieka u sąsiada Ukrainy, czyli w Rosji.

A tak naprawdę politycy, którzy dzisiaj krytykują stawiają na baczność władze Ukrainy, dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy szczerze chcą wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej i na tych, którzy podnoszą tę kwestię wyłącznie po to, żeby zablokować jej wejście do Unii, a przynajmniej je opóźnić, co leży w interesie Moskwy. A więc fałszywi obrońcy praw człowieka często walą w bębny o nazwie  "standardy europejskie", żeby wcisnąć pedał hamulca na drodze Kijowa do UE. Zwracam uwagę na to, że Rosja - wściekła za to, że Ukraina się od niej oddala - choć wydawało się Janukowycz będzie jej dużo bardziej przyjazny niż Juszczenko, uruchomiła swoich sojuszników w Europie, żeby grali prawami człowieka na Ukrainie, jako pretekstem do przyblokowania europejskich aspiracji Kijowa.

Widział pan w TVP materiał z więzienia, w którym miała być przetrzymywana Julia Tymoszenko? Jeśli to co pokazano nie było aranżacją, to warunki, w których przebywała była premier nie przypominały więziennych. Czy wpuszczenie ekipy telewizyjnej do tych apartamentów to było zagranie propagandowe?

Jedno jest pewne. Odwiedzałem w więzieniu byłego premiera Gruzji w lipcu tego roku. On siedział w warunkach fatalnych. Na tym tle pani Tymoszenko siedziała w warunkach dobrych. Choć to niewielkie pocieszenie, bo siedzieć nie powinna w ogóle. Ale rzeczywiście to pokazuje, że w niektórych krajach postsowieckich byli premierzy mają znacznie gorzej niż "piękna Julia".

Nawet jeśli było to zagranie propagandowe ze strony Ukrainy, to dobrze,  że polepszono warunki, w których odbywa swój kontrowersyjny wyrok. Szkoda, że  z taką samą pasją Unia Europejska nie reaguje ws. uwolnienia byłego premiera Gruzji.

not.Anna Sarzyńska

[fot. premier.gov.ru]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook