Jedynie prawda jest ciekawa

Piekarczyk o Owsiaku: Zrobił kpinę z protestu

29.12.2014

„Czemu nie organizował swoich akcji w Komitecie Centralnym PZPR albo pod Pałacem Kultury?”

Znany polski rockman Marek Piekarczyk z zażenowaniem wspomina o Jerzym Owsiaku i firmowanej przez niego imprezie. Piosenkarzowi nie podoba się Przystanek Woodstock.

W książce "Zwierzenia kontestatora" lider grupy TSA wspomina pierwsze spotkanie z Jerzym Owsiakiem. Założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie przypadł Piekarczykowi do gustu. Poszło o założone przez Owsiaka Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników oraz powtarzane przez niego abstrakcyjne hasło "uwolnić słonia". „Zapowiadałem koncerty z Jurkiem Owsiakiem, którego wówczas nikt nie kojarzył. Był to po prostu sympatyczny człowiek, który lubi rock and rolla. Wkurzał mnie jednak tymi chińskimi ręcznikami i durnym hasłem "Uwolnić słonia". W mieście, które stało się enklawą buntu młodego pokolenia przeciw komunie i miejscem prawdziwego rockandrollowego protestu, on wygadywał bzdury i rozwadniał ten protest metodami wątpliwej jakości. Zrobił kpinę z protestu, z kontrkultury. Strasznie mi się wtedy naraził. Czemu nie organizował swoich akcji w Komitecie Centralnym PZPR albo pod Pałacem Kultury?” - tłumaczy Piekarczyk, wskazując na to samo, na co wielu krytyków Owsiaka – jego działalność wygląda jak legalizacja systemu.

Marek Piekarczyk ma także Owsiakowi za złe fakt, iż przez jego Przystanek Woodstock, na długie lata zniknął z koncertowej mapy Polski festiwal w Jarocinie: „To miasto, które zaprzepaściło swoją wielką szansę stania się ważnym punktem na kulturalnej mapie świata. Trochę to robota Owsiaka, który napatrzył się na jarocińskie festiwale, a potem pojechał w 1994 roku do USA na festiwal w Woodstock i po powrocie zorganizował swój Przystanek Woodstock, gigantyczną masówę za pieniądze, które nazbierał. To megalomania, zadęcie i próba bicia rekordów, zupełnie dla mnie nie zrozumiała. Nigdy tam nie byłem i jakoś mnie nie ciągnie, nie lubię imitacji i nostalgicznych pozorów” - tłumaczy.

Jak widać Przystanek Woodstok podoba się coraz mniej wielu różnym środowiskom. Być może muzycy coraz częściej będą mówić o swoich krytycznych uwagach względem Owsiakowej akcji...

TK,dziennik.pl
[Fot. Piotr Frydecki/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

Jerzy Owsiak

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook