Jedynie prawda jest ciekawa


Piechociński w odwrocie

21.04.2013

Wicepremier wygłosił trwające 1,5 godz przemówienie, które można streścić mniej więcej następująco „polski rząd jest wspaniały, tylko świat (Europa) się na niego uwzięły i przywlokły do naszego kraju kryzys”.

1. W ostatni piątek odbyła się w Sejmie trwająca 4,5 godziny debata dotycząca sytuacji w Fiat Auto Poland oraz w polskim przemyśle motoryzacyjnym z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Wicepremier wygłosił trwające 1,5 godz przemówienie, które można streścić mniej więcej następująco „polski rząd jest wspaniały, tylko świat (Europa) się na niego uwzięły i przywlokły do naszego kraju kryzys”.

W wyniku tego kryzysu znacząco spada eksport naszego przemysłu motoryzacyjnego do krajów UE, tym samym zakłady ograniczają produkcję, stąd zwolnienia pracowników zarówno u producentów samochodów jak i u ich kooperantów.       

2. Tak właśnie stało się w spółce Fiat Auto Poland w Tychach. Na początku tego roku, opinia publiczna w Polsce została poruszona informacją, że włoski koncern Fiat, zwolni ze swojego zakładu w Tychach ponad 1500 osób czyli blisko jedną trzecią załogi.

Zakład w Tychach to przecież najnowocześniejsza i najbardziej efektywna ekonomicznie cześć włoskiego koncernu Fiata, a mimo tego kierownictwo firmy jeszcze na przełomie 2009 i 2010 roku pod naciskiem rządu Berlusconiego, zdecydowało o umieszczeniu produkcji nowego modelu Pandy w zakładzie pod Neapolem, gdzie produkcja będzie znacznie droższa.

Efektem tamtej decyzji, są teraz te ogromne zwolnienia w zakładzie Fiata w Tychach, a za nimi zapewne pójdą zwolnienia w zakładach kooperujących (szacuje się, że z jednym miejscem pracy w fabryce samochodów związane jest od 7 do 10 miejsc pracy u kooperantów).

3. Piechociński oprócz dramatycznej diagnozy przedstawił kilka pomysłów, które mogłyby spowodować, głównie zwiększenie popytu krajowego na samochody w tym dwa rozwiązania podatkowe.

Po pierwsze wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych nabywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Po drugie wprowadzenie podatku ekologicznego zamiast obwiązującej akcyzy przy czym podatek ten miałby tym wyższy wymiar im starszy samochód.

Zapowiedział także rozszerzenie niektórych stref ekonomicznych, wydłużenie okresu ich działania do 2026 roku i restrykcyjne badania techniczne samochodów używanych sprowadzanych przez Polaków z zagranicy, a także kontynuacja rządowego programu Gimbus polegająca na wsparciu samorządów w autobusy do przewozu dzieci.

Oprócz tego wiceminister pracy, zapowiedział programy osłonowe dla zwalnianych przygotowane przez właściwe Powiatowe Urzędy Pracy.

4. Zabierając głos w debacie zwróciłem uwagę, że przedstawione propozycje podatkowe może i mogłyby ożywić popyt krajowy na samochody tyle tylko, że minister Rostowski się na nie zapewne nie zgodzi, bo patrzy na dochody i wydatki budżetowe oczyma księgowego, a więc nie zaryzykuje nawet przejściowego obniżenia dochodów podatkowych po to aby później je odebrać z nawiązką.

Co więcej wicepremier Piechociński godząc się na podwyższenie jego rangi do wicepremiera, osłabił znacząco swoją pozycję w rządzie i w związku z tym trudno mu będzie przeforsować teraz swoje propozycje.

5. Ale ostatnie tygodnie przyniosły Piechocińskiemu spektakularne porażki także w sprawach energetycznych. Został wydelegowany na spotkanie z przedstawicielami państw nadbałtyckich w Sankt Petersburgu, gdzie spotkał się z szefem Gazpromu, a w tym samym czasie, Polska została „rozegrana” przez Putina w sprawie budowy Jamału II. Niedużo brakowało, a i Piechociński zostałby obciążony  skutkami tego skandalu.

Później było odwołanie ministra Budzanowskiego i znowu kompletne zaskoczenie wicepremiera, który o tym fakcie nie został poinformowany przez premiera Tuska.

Niejako przy okazji Tusk zapowiedział powołanie resortu energetyki, co oznaczałoby poważne ograniczenie kompetencji ministerstwa gospodarki ale i ta ważna decyzja nie została omówiona wcześniej z wicepremierem.

Tych niepowodzeń wicepremiera Piechocińskiego ze swoim koalicjantem jest tyle, że posłowi Kłopotkowi w ostatniej audycji „Kawa na ławę” wyrwało się, „że z tego powodu w PSL-u wrze” i nie wiadomo jak się to skończy dla prezesa tej partii.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook