Jedynie prawda jest ciekawa


Piechociński w odwrocie

21.04.2013

Wicepremier wygłosił trwające 1,5 godz przemówienie, które można streścić mniej więcej następująco „polski rząd jest wspaniały, tylko świat (Europa) się na niego uwzięły i przywlokły do naszego kraju kryzys”.

1. W ostatni piątek odbyła się w Sejmie trwająca 4,5 godziny debata dotycząca sytuacji w Fiat Auto Poland oraz w polskim przemyśle motoryzacyjnym z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Wicepremier wygłosił trwające 1,5 godz przemówienie, które można streścić mniej więcej następująco „polski rząd jest wspaniały, tylko świat (Europa) się na niego uwzięły i przywlokły do naszego kraju kryzys”.

W wyniku tego kryzysu znacząco spada eksport naszego przemysłu motoryzacyjnego do krajów UE, tym samym zakłady ograniczają produkcję, stąd zwolnienia pracowników zarówno u producentów samochodów jak i u ich kooperantów.       

2. Tak właśnie stało się w spółce Fiat Auto Poland w Tychach. Na początku tego roku, opinia publiczna w Polsce została poruszona informacją, że włoski koncern Fiat, zwolni ze swojego zakładu w Tychach ponad 1500 osób czyli blisko jedną trzecią załogi.

Zakład w Tychach to przecież najnowocześniejsza i najbardziej efektywna ekonomicznie cześć włoskiego koncernu Fiata, a mimo tego kierownictwo firmy jeszcze na przełomie 2009 i 2010 roku pod naciskiem rządu Berlusconiego, zdecydowało o umieszczeniu produkcji nowego modelu Pandy w zakładzie pod Neapolem, gdzie produkcja będzie znacznie droższa.

Efektem tamtej decyzji, są teraz te ogromne zwolnienia w zakładzie Fiata w Tychach, a za nimi zapewne pójdą zwolnienia w zakładach kooperujących (szacuje się, że z jednym miejscem pracy w fabryce samochodów związane jest od 7 do 10 miejsc pracy u kooperantów).

3. Piechociński oprócz dramatycznej diagnozy przedstawił kilka pomysłów, które mogłyby spowodować, głównie zwiększenie popytu krajowego na samochody w tym dwa rozwiązania podatkowe.

Po pierwsze wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych nabywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Po drugie wprowadzenie podatku ekologicznego zamiast obwiązującej akcyzy przy czym podatek ten miałby tym wyższy wymiar im starszy samochód.

Zapowiedział także rozszerzenie niektórych stref ekonomicznych, wydłużenie okresu ich działania do 2026 roku i restrykcyjne badania techniczne samochodów używanych sprowadzanych przez Polaków z zagranicy, a także kontynuacja rządowego programu Gimbus polegająca na wsparciu samorządów w autobusy do przewozu dzieci.

Oprócz tego wiceminister pracy, zapowiedział programy osłonowe dla zwalnianych przygotowane przez właściwe Powiatowe Urzędy Pracy.

4. Zabierając głos w debacie zwróciłem uwagę, że przedstawione propozycje podatkowe może i mogłyby ożywić popyt krajowy na samochody tyle tylko, że minister Rostowski się na nie zapewne nie zgodzi, bo patrzy na dochody i wydatki budżetowe oczyma księgowego, a więc nie zaryzykuje nawet przejściowego obniżenia dochodów podatkowych po to aby później je odebrać z nawiązką.

Co więcej wicepremier Piechociński godząc się na podwyższenie jego rangi do wicepremiera, osłabił znacząco swoją pozycję w rządzie i w związku z tym trudno mu będzie przeforsować teraz swoje propozycje.

5. Ale ostatnie tygodnie przyniosły Piechocińskiemu spektakularne porażki także w sprawach energetycznych. Został wydelegowany na spotkanie z przedstawicielami państw nadbałtyckich w Sankt Petersburgu, gdzie spotkał się z szefem Gazpromu, a w tym samym czasie, Polska została „rozegrana” przez Putina w sprawie budowy Jamału II. Niedużo brakowało, a i Piechociński zostałby obciążony  skutkami tego skandalu.

Później było odwołanie ministra Budzanowskiego i znowu kompletne zaskoczenie wicepremiera, który o tym fakcie nie został poinformowany przez premiera Tuska.

Niejako przy okazji Tusk zapowiedział powołanie resortu energetyki, co oznaczałoby poważne ograniczenie kompetencji ministerstwa gospodarki ale i ta ważna decyzja nie została omówiona wcześniej z wicepremierem.

Tych niepowodzeń wicepremiera Piechocińskiego ze swoim koalicjantem jest tyle, że posłowi Kłopotkowi w ostatniej audycji „Kawa na ławę” wyrwało się, „że z tego powodu w PSL-u wrze” i nie wiadomo jak się to skończy dla prezesa tej partii.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook