Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Zwolnienie prof. Książyka to szykana personalna

06.02.2013

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka. Formalny powód głosi, że dyrektor nie daje gwarancji wdrożenia kompleksowego programu naprawczego.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka.  Formalny powód głosi, że dyrektor nie daje gwarancji wdrożenia kompleksowego programu naprawczego. Powołany przez ministra zespół w raporcie kontrolującym działalność CZD stwierdził liczne nieprawidłowości w dotychczasowym zarządzaniu Instytutem m.in. przerost zatrudnienia. Tymczasem instytut uważa, że to raport był nierzetelny i przygotowuje do niego erratę. Jak ustaliło Radio RMF FM w raporcie do zatrudnionych w szpitalu zaliczono np. 200 osób z firmy zewnętrznej, wynajętej do sprzątania placówki, a do kosztów pracy zaliczono pensje dla kilkudziesięciu młodych lekarzy rezydentów, pomijając fakt, że płaci im... Ministerstwo Zdrowia.
O decyzji ministra rozmawiamy z posłem Bolesławem Piechą, przewodniczącym Sejmowej Komisji Zdrowia:

Stefczyk.info: Panie pośle jak pan ocenia decyzję ministra Arłukowicza ws. prof. Książyka? Były powody do odwołania? To spór merytoryczny, czy ambicjonalny?

Bolesław Piecha: Dobry minister zawsze otacza się osobami mądrzejszymi i kompetentnymi, bo to jest jego siła. Natomiast minister Arłukowicz absolutnie takich relacji nie przyjmuje. On uważa, że jest najważniejszy. Skoro posłał kontrolę, która stwierdziła nieprawidłowości, to on ma rację. A nawet nie pozwolono się ludziom , którzy są na miejscu, którzy wiedzą jak ten instytut działa, do tych nieprawidłowości się odnieść. Z tego co wiem liczba zastrzeżeń co do wadliwych wniosków pokontrolnych była olbrzymia. Mało tego, pan prof Książyk, który jest niewątpliwie osobą mądrzejszą jeśli chodzi o stronę merytoryczną i działalność Centrum Zdrowia Dziecka miał jeszcze odwagę, żeby bronić swoich racji. A to dla ministra za dużo.
Uważam, że odwołanie pana prof. Książyka z funkcji dyrektora jest szykaną personalną w stylu pana Arłukowicza. Proszę sobie przypomnieć, jak on odpowiada na określone zarzuty merytoryczne, choćby w dyskusjach nad wotum nieufności. Zawsze wtedy pojawia się atak ad personam. To jest jedyna jego metoda. On nie jest w stanie dyskutować na argumenty. A w tej sytuacji po prostu ich brak. Są emocje i przejawem tych emocji jest pokazanie swojej siły – czyli odwołanie. Niedługo będzie miał wokół siebie wyłącznie ludzi tak samo dobrze przygotowanych jak on sam.

To nie jest pierwsza tego typu decyzja. W podobnych okolicznościach został odwołany szef Instytutu Reumatologii...

Takie przykłady są też w samym Ministerstwie Zdrowia. Tam też trwała istna karuzela stanowisk. Teraz ta karuzela przesuwa się dalej. Sądzę, że z tej zawieruchy w zasadzie nic dobrego nie wyniknie, bo brak jest jakiekolwiek strategii działania ministra. Minister działa wyłącznie akcyjnie i wyłącznie przez szykany personalne, a nie poprzez dyskusję merytoryczną.

Profesor Książyk dwukrotnie przedstawiał plany naprawcze Centrum...

Dwukrotnie przedkładał. Dwukrotnie były one przyjmowane. Zresztą on przecież wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka przedkładając taki plan. To wszystko wskazuje na to, że minister zdrowia zmienia swoje oczekiwania jak małe dziecko. A tutaj akurat minister zdrowia nie może się tak zachowywać. Musi dokładnie wiedzieć czego chce, jakie stosować narzędzia i jakie cele mają osiągnąć. To wszystko trzeba zrobić przy sprawnie działającym Instytucie, bo przecież tam trafiają chore dzieci.A igranie ich bezpieczeństwem zdrowotnym jest niedopuszczalne. I to pan minister Arłukowicz powinien doskonale wiedzieć.

not. ansa

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook