Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Zwolnienie prof. Książyka to szykana personalna

06.02.2013

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka. Formalny powód głosi, że dyrektor nie daje gwarancji wdrożenia kompleksowego programu naprawczego.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka.  Formalny powód głosi, że dyrektor nie daje gwarancji wdrożenia kompleksowego programu naprawczego. Powołany przez ministra zespół w raporcie kontrolującym działalność CZD stwierdził liczne nieprawidłowości w dotychczasowym zarządzaniu Instytutem m.in. przerost zatrudnienia. Tymczasem instytut uważa, że to raport był nierzetelny i przygotowuje do niego erratę. Jak ustaliło Radio RMF FM w raporcie do zatrudnionych w szpitalu zaliczono np. 200 osób z firmy zewnętrznej, wynajętej do sprzątania placówki, a do kosztów pracy zaliczono pensje dla kilkudziesięciu młodych lekarzy rezydentów, pomijając fakt, że płaci im... Ministerstwo Zdrowia.
O decyzji ministra rozmawiamy z posłem Bolesławem Piechą, przewodniczącym Sejmowej Komisji Zdrowia:

Stefczyk.info: Panie pośle jak pan ocenia decyzję ministra Arłukowicza ws. prof. Książyka? Były powody do odwołania? To spór merytoryczny, czy ambicjonalny?

Bolesław Piecha: Dobry minister zawsze otacza się osobami mądrzejszymi i kompetentnymi, bo to jest jego siła. Natomiast minister Arłukowicz absolutnie takich relacji nie przyjmuje. On uważa, że jest najważniejszy. Skoro posłał kontrolę, która stwierdziła nieprawidłowości, to on ma rację. A nawet nie pozwolono się ludziom , którzy są na miejscu, którzy wiedzą jak ten instytut działa, do tych nieprawidłowości się odnieść. Z tego co wiem liczba zastrzeżeń co do wadliwych wniosków pokontrolnych była olbrzymia. Mało tego, pan prof Książyk, który jest niewątpliwie osobą mądrzejszą jeśli chodzi o stronę merytoryczną i działalność Centrum Zdrowia Dziecka miał jeszcze odwagę, żeby bronić swoich racji. A to dla ministra za dużo.
Uważam, że odwołanie pana prof. Książyka z funkcji dyrektora jest szykaną personalną w stylu pana Arłukowicza. Proszę sobie przypomnieć, jak on odpowiada na określone zarzuty merytoryczne, choćby w dyskusjach nad wotum nieufności. Zawsze wtedy pojawia się atak ad personam. To jest jedyna jego metoda. On nie jest w stanie dyskutować na argumenty. A w tej sytuacji po prostu ich brak. Są emocje i przejawem tych emocji jest pokazanie swojej siły – czyli odwołanie. Niedługo będzie miał wokół siebie wyłącznie ludzi tak samo dobrze przygotowanych jak on sam.

To nie jest pierwsza tego typu decyzja. W podobnych okolicznościach został odwołany szef Instytutu Reumatologii...

Takie przykłady są też w samym Ministerstwie Zdrowia. Tam też trwała istna karuzela stanowisk. Teraz ta karuzela przesuwa się dalej. Sądzę, że z tej zawieruchy w zasadzie nic dobrego nie wyniknie, bo brak jest jakiekolwiek strategii działania ministra. Minister działa wyłącznie akcyjnie i wyłącznie przez szykany personalne, a nie poprzez dyskusję merytoryczną.

Profesor Książyk dwukrotnie przedstawiał plany naprawcze Centrum...

Dwukrotnie przedkładał. Dwukrotnie były one przyjmowane. Zresztą on przecież wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka przedkładając taki plan. To wszystko wskazuje na to, że minister zdrowia zmienia swoje oczekiwania jak małe dziecko. A tutaj akurat minister zdrowia nie może się tak zachowywać. Musi dokładnie wiedzieć czego chce, jakie stosować narzędzia i jakie cele mają osiągnąć. To wszystko trzeba zrobić przy sprawnie działającym Instytucie, bo przecież tam trafiają chore dzieci.A igranie ich bezpieczeństwem zdrowotnym jest niedopuszczalne. I to pan minister Arłukowicz powinien doskonale wiedzieć.

not. ansa

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook