Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Zlikwidować NFZ!

05.12.2013

"NFZ markuje pilnowanie pieniędzy. Tylko, że pacjent umiera" - mówi były minister zdrowia i senator PiS, Bolesław Piecha.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia fakt, że NFZ nie było w stanie wydać pieniędzy na leczenie pacjentów i refundację leków, a tymczasem kolejki do specjalistów i szpitali wydłużają się. Kto tu ponosi winę?

Bolesław Piecha, senator PiS: Generalnie mówimy o pieniądzach wirtualnych. To nie są pieniądze które leżą na kontach. Ale to jest wynikiem polityki rządu. Takiego absolutnego paraliżu. Bo ani ministerstwo zdrowia nie kreuje żadnej polityki, ani nie wskazuje, gdzie trzeba dołożyć pieniędzy, a skąd zabrać. Ani też spętany NFZ - struktura biurokratyczna nie potrafi sobie z tym poradzić. Natomiast jak jest - to każdy widzi. Te oszczędności pojawiły się tylko dlatego, że wzrosły kolejki. Zamiast obsłużyć: wyleczyć, czy zoperować tylu i tylu  pacjentów ustawiono ich w dłuższe kolejki. To jest skandal, bezwzględna arogancja i biurokratyzm NFZ,  a  z drugiej strony brak zarządzania w tej sprawie.

Czy to tylko zaniedbania NFZ-tu? Czy odpowiedzialność spada też na ministerstwo zdrowia?

Narodowy Fundusz Zdrowia, jakbyśmy nie czytali prawa, w którąkolwiek stronę, jest podległy, nadzorowany, kreowany i zarządzany przez ministerstwo zdrowia. NFZ jest de facto tylko wykonawcą poleceń, które płyną z rządu. Tyle tylko, że Arłukowicz zniknął.

Jakie konsekwencje grożą ludziom, którzy tak długo czekają na wizytę u specjalisty lub operację? Według ustaleń NIK np. na operację wszczepienia endoprotezy czeka się  półtora roku...

Każdy dzień zwłoki to jest kalectwo i cierpienia. W niektórych przypadkach - jak  w sprawach onkologicznych, radiologicznych to jest wręcz wyrok śmierci. Igramy zdrowiem, sprawnością i życiem pacjentów. A minister zdrowia udaje, że nic go to nie obchodzi. A z drugiej strony NFZ markuje pilnowanie pieniędzy. Tylko, że pacjent umiera.

Ale NIK z jednej strony wytyka nieprawidłowości, z drugiej pozytywnie ocenia wykonanie budżetu.

No tak. Bo Narodowy Fundusz Zdrowia się nie zadłużył. Tylko, że pacjentów  w kolejce przybyło. NFZ jest niezwykle gospodarny. Tylko przeciętny Kowalski jak czekał na endoprotezę półtora roku, to poczeka następne dwa. I to jest z punktu widzenia państwa Unii Europejskiej niespotykany skandal. Są pieniądze i nie można pomóc pacjentowi.

Gdzie jest ta blokada?

Powtarzam, te dwa miliardy  - to jest polityka lekowa. Zostały przerzucone z refundacji leków na pacjentów. Tak to jest, że leki mamy ponoć najtańsze leki w Europie, a polscy pacjenci dopłacają do tych rzekomo tanich leków najwięcej w Europie.  Mamy takie paradoksy. I te dwa miliardy to są pieniądze z refundacji. Zamiast udostępnić polskim pacjentom refundację nowoczesnych leków, to się te pieniądze gdzieś tam odłożyło. One w myśl polskiego prawa nie  mogą być przeznaczone na inne cele. Czyli NFZ jest zakładnikiem prawa, które sam kreuje. A minister zdrowia jest takim psem, który kręci ogon i nie potrafi wątki prosty sposób zmienić prawa, żeby elastycznie te środki uruchamiać. Żeby skracać  kolejki i zwiększać szanse na przeżycie, czy godne życie polskich pacjentów.  

Jakie posunięcie, Pana zdaniem, najszybciej mogłoby naprawić sytuację?

Najszybciej byłoby - o tym mówili wszyscy, nawet była minister zdrowie, a obecna marszałek Sejmu Ewa Kopacz, rozwiązać biurokratyczną centralę - NFZ, która spętana przepisami i uznaniowością, ma w nosie polskich pacjentów, a z drugiej strony mieć rękę na pulsie. Przecież to rząd Donalda Tuska kreuje prawo. Trzeba uelastycznić przepisy, żeby można było korzystać ze środków na leczenie.

Jak pan myśli, ile czasu zajęłoby PiS-owi wprowadzenie odczuwalnych zmian?

To jest jedno z największych wyzwań  jakie czeka potencjalnych następców obecnej ekipy. Pozbierać do kupy ochronę  zdrowia z tymi wyzwaniami demograficznymi, czyli starzejącym się społeczeństwem, z tym systemem emerytalnym... To jest zadanie dla Herkulesa. My mamy ukończony program, który będzie przedstawiony w styczniu na kongresie. Ale podchodzimy do tej sprawy z ogromna pokorą, bo nie zdarzyło się jeszcze, żeby jakikolwiek rząd tak długo psuł system ochrony zdrowia. A ten rząd już siódmy rok psuje. Przede wszystkim musimy się jednak pozbyć tego biurokratyzmu, który nawet kiedy są pieniądze nie pozwala ich wydać.

Czyli zlikwidujecie NFZ?

Na sto procent. 

not. Anna Sarzyńska

[fot. PAP/ Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook