Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Zlikwidować NFZ!

05.12.2013

"NFZ markuje pilnowanie pieniędzy. Tylko, że pacjent umiera" - mówi były minister zdrowia i senator PiS, Bolesław Piecha.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia fakt, że NFZ nie było w stanie wydać pieniędzy na leczenie pacjentów i refundację leków, a tymczasem kolejki do specjalistów i szpitali wydłużają się. Kto tu ponosi winę?

Bolesław Piecha, senator PiS: Generalnie mówimy o pieniądzach wirtualnych. To nie są pieniądze które leżą na kontach. Ale to jest wynikiem polityki rządu. Takiego absolutnego paraliżu. Bo ani ministerstwo zdrowia nie kreuje żadnej polityki, ani nie wskazuje, gdzie trzeba dołożyć pieniędzy, a skąd zabrać. Ani też spętany NFZ - struktura biurokratyczna nie potrafi sobie z tym poradzić. Natomiast jak jest - to każdy widzi. Te oszczędności pojawiły się tylko dlatego, że wzrosły kolejki. Zamiast obsłużyć: wyleczyć, czy zoperować tylu i tylu  pacjentów ustawiono ich w dłuższe kolejki. To jest skandal, bezwzględna arogancja i biurokratyzm NFZ,  a  z drugiej strony brak zarządzania w tej sprawie.

Czy to tylko zaniedbania NFZ-tu? Czy odpowiedzialność spada też na ministerstwo zdrowia?

Narodowy Fundusz Zdrowia, jakbyśmy nie czytali prawa, w którąkolwiek stronę, jest podległy, nadzorowany, kreowany i zarządzany przez ministerstwo zdrowia. NFZ jest de facto tylko wykonawcą poleceń, które płyną z rządu. Tyle tylko, że Arłukowicz zniknął.

Jakie konsekwencje grożą ludziom, którzy tak długo czekają na wizytę u specjalisty lub operację? Według ustaleń NIK np. na operację wszczepienia endoprotezy czeka się  półtora roku...

Każdy dzień zwłoki to jest kalectwo i cierpienia. W niektórych przypadkach - jak  w sprawach onkologicznych, radiologicznych to jest wręcz wyrok śmierci. Igramy zdrowiem, sprawnością i życiem pacjentów. A minister zdrowia udaje, że nic go to nie obchodzi. A z drugiej strony NFZ markuje pilnowanie pieniędzy. Tylko, że pacjent umiera.

Ale NIK z jednej strony wytyka nieprawidłowości, z drugiej pozytywnie ocenia wykonanie budżetu.

No tak. Bo Narodowy Fundusz Zdrowia się nie zadłużył. Tylko, że pacjentów  w kolejce przybyło. NFZ jest niezwykle gospodarny. Tylko przeciętny Kowalski jak czekał na endoprotezę półtora roku, to poczeka następne dwa. I to jest z punktu widzenia państwa Unii Europejskiej niespotykany skandal. Są pieniądze i nie można pomóc pacjentowi.

Gdzie jest ta blokada?

Powtarzam, te dwa miliardy  - to jest polityka lekowa. Zostały przerzucone z refundacji leków na pacjentów. Tak to jest, że leki mamy ponoć najtańsze leki w Europie, a polscy pacjenci dopłacają do tych rzekomo tanich leków najwięcej w Europie.  Mamy takie paradoksy. I te dwa miliardy to są pieniądze z refundacji. Zamiast udostępnić polskim pacjentom refundację nowoczesnych leków, to się te pieniądze gdzieś tam odłożyło. One w myśl polskiego prawa nie  mogą być przeznaczone na inne cele. Czyli NFZ jest zakładnikiem prawa, które sam kreuje. A minister zdrowia jest takim psem, który kręci ogon i nie potrafi wątki prosty sposób zmienić prawa, żeby elastycznie te środki uruchamiać. Żeby skracać  kolejki i zwiększać szanse na przeżycie, czy godne życie polskich pacjentów.  

Jakie posunięcie, Pana zdaniem, najszybciej mogłoby naprawić sytuację?

Najszybciej byłoby - o tym mówili wszyscy, nawet była minister zdrowie, a obecna marszałek Sejmu Ewa Kopacz, rozwiązać biurokratyczną centralę - NFZ, która spętana przepisami i uznaniowością, ma w nosie polskich pacjentów, a z drugiej strony mieć rękę na pulsie. Przecież to rząd Donalda Tuska kreuje prawo. Trzeba uelastycznić przepisy, żeby można było korzystać ze środków na leczenie.

Jak pan myśli, ile czasu zajęłoby PiS-owi wprowadzenie odczuwalnych zmian?

To jest jedno z największych wyzwań  jakie czeka potencjalnych następców obecnej ekipy. Pozbierać do kupy ochronę  zdrowia z tymi wyzwaniami demograficznymi, czyli starzejącym się społeczeństwem, z tym systemem emerytalnym... To jest zadanie dla Herkulesa. My mamy ukończony program, który będzie przedstawiony w styczniu na kongresie. Ale podchodzimy do tej sprawy z ogromna pokorą, bo nie zdarzyło się jeszcze, żeby jakikolwiek rząd tak długo psuł system ochrony zdrowia. A ten rząd już siódmy rok psuje. Przede wszystkim musimy się jednak pozbyć tego biurokratyzmu, który nawet kiedy są pieniądze nie pozwala ich wydać.

Czyli zlikwidujecie NFZ?

Na sto procent. 

not. Anna Sarzyńska

[fot. PAP/ Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook