Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Zagrożenie dla funduszy NFZ

17.06.2013

Rozmowa z senatorem PiS Bolesławem Piechą, byłym wiceministrem zdrowia.

Stefczyk.info: "Puls Biznesu" informuje, że prywatna spółka AMG Finanse pracuje nad budową prywatnej sieci szpitali w Polsce. Chce zbudować szpital w każdym województwie i pobić na głowę istniejącą obecnie sieć. Ten pomysł to dobry sposób na polepszenie polskiej opieki medycznej?

Bolesław Piecha: Wypada życzyć takiej spółce powodzenia. Jednak obawiam się, że ta firma wybuduje swoje placówki tylko po to, by sięgnąć - w sposób bezwzględny, brutalny, w oparciu o praktyki PRowskie - po publiczne pieniądze. My mamy w kraju nadmiar łóżek szpitalnych. Niestety dotyczy to głównie placówek źle zlokalizowanych, niepoddanych restrukturyzacji, nie spełniających standardów sanitarnych, czyli niedokapitalizowanych. Być może łatwiej zbudować nowy szpital niż uzdatniać stary, publiczny. Jednak powstanie nowych placówek, które będą się ubiegać o państwowe pieniądze, to śmiertelne zagrożenie dla obecnych funduszy NFZ.

Dlaczego zagrożenie?

Przecież jest oczywiste, że ta firma sięgnie po publiczne środki. Tak było np. z jednym ze szpitali w Warszawie. Otwarto nową, prywatną placówkę, której szefostwo zapowiadało, że nie będzie się ubiegać o żadne pieniądze NFZ. Weryfikacja tej zapowiedzi, zmiana zdania zajęła spółce zaledwie kilka miesięcy. Szpital wystąpił w pierwszym przetargu na świadczenia medyczne, a władze szpitala przyznały, że nie ma szans w Polsce na prowadzenie takiej placówki bez publicznych pieniędzy. W Polsce nie ma sieci szpitali, więc każdy może sobie budować placówki gdzie chce. To ewenement na skalę światową. Mamy bantustan, a nie planową opartą na racjonalizacji politykę. Takiej polityki nie ma.

Czym to skutkuje?

To oznacza, że otwarcie się ochrony zdrowia na działania prywatnego kapitału, nakierowanego na zysk, jest groźne. Taka spółka nie ma żadnych ograniczeń, a to, że zbuduje szpital, który będzie miał zbilansowane oddziały, to nic trudnego w obecnym, niejasnym sposobie funkcjonowania służby zdrowia. Mamy system otwarty dla wszystkich.

Na ile polski system powinien się otworzyć na mechanizmy konkurencji? Czy to zawsze jest niebezpieczne?

Boję się konkurencji w ochronie zdrowia. Nie ma bowiem czegoś takiego, jak popyt na świadczenia zdrowotne. Są natomiast potrzeby zdrowotne. Tu przecież nie chodzi o konieczność robienia operacji plastycznych, czy chęć przeprowadzenia jakiegoś zabiegu estetycznego. Sprawa tzw. silnie kontrolowanego rynku medycznego są niezwykle trudne i skomplikowane. Nie da się reagować prostą zasadą - popyt, podaż, cena - na to, co dzieje się na rynku świadczeń zdrowotnych.

Dlaczego?

Pieniądze są publiczne, to raz. A dwa, mamy w Polsce potrzeby zdrowotne. To nie funkcjonuje jak sklep, w którym klienci wybierają sobie produkty z półek. Takiej rzeczy w ochronie zdrowia nie ma i wszyscy o tym wiedzą. No może poza tymi, którzy niczym hochsztaplerzy, PRowsko wtykają nam w głowę niejasne przekazy i zachowania, by wspierać jakieś biznesy. Potrzeby zdrowotne w Polsce nie są określone. Szpitale, czy publiczne, czy prywatne nie są określone.

Co to znaczy?

Nie ma sieci szpitali, jak np. w Niemczech czy w Czechach. W Stanach Zjednoczonych bez zgody władz na budowę szpitala nie powstanie żadna placówka. Oni bowiem wiedzą, że publiczne środki płynące do prywatnych firm działających w tej branży zaburzą normalne funkcjonowanie całego sektora. Jeśli bowiem liczba środków jest ograniczona, to dodanie środków jednej firmie oznacza automatycznie, że innej trzeba odciąć. Nie rozumiem, dlaczego kontrakt mamy odcinać tam, gdzie szpitale są publiczne i mają misję publiczną na korzyść szpitali prywatnych, które muszą wypracować zyski. Żadna firma nie zainwestuje środków bez gwarancji zysków.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook