Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Tusk naczelnym ginekologiem kraju?

22.10.2012

Bolesław Piecha, poseł PiS i były wiceminister zdrowia komentuje zapowiedź Donalda Tuska dotyczącą finansowania in vitro. Jego zdaniem premier stracił wszelkie proporcje.

Stefczykinfo.pl: Jak pan ocenia finansowanie in vitro w ramach programu zdrowotnego, zapowiedziane przez Donalda Tuska?

Bolesław Piecha, poseł PiS: Dobrze, że premier wycofał się z pomysłu wprowadzania in vitro na bazie rozporządzenia, bo byłoby to wybitnie niekonstytucyjnie. Wprowadzenie finansowania in vitro programem zdrowotnym także jest wybitnie ryzykowne. Szczególnie z punktu widzenia 68 art. Konstytucji. Premier powiedział, że w Polsce jest milion dwieście tysięcy par cierpiących z powodu bezpłodności, a finansowanie ma dotyczyć pięciu tysięcy par rocznie. Gdzie proporcje i równy dostęp do służby zdrowia? A może rząd będzie przeprowadzać losowania, kto może skorzystać z dofinansowania? Jest jeszcze kolejny problem. Pojawia się pytanie co będzie, jeśli ktoś nie będzie przestrzegał obostrzeń, czy regulacji? Czy wówczas będą kary? Jeśli tak, to musimy mieć do czynienia z ustawą, bo nie da się w Polsce nakładać kar bez podstawy prawnej, zawartej w ustawie. Ostatnia kwestia związana jest z bezsilnością premiera wobec własnego zaplecza politycznego i klubu parlamentarnego. Wygląda na to, że coś jest na rzeczy i tych sześćdziesięciu kilku posłów PO stwarza panu premierowi ogromny opór w sprawach etycznych.

 

Według zapowiedzi Donalda Tuska z dofinansowania mogłyby skorzystać kobiety w wieku 18-40 lat. Nie za szeroki przedział? Osiemnastolatka musiałaby być już po dłuższym czasie terapii…

Zdaniem premiera po roku można zdiagnozować bezpłodność. Tym sposobem pan premier dał się poznać jako czołowy ginekolog i położnik Polski. Nie wiem czy pan premier ma kwalifikacje. Jeśli zaś Tuskowi podpowiadał Arłukowicz, to ten też chyba jest nie do końca wyedukowany. Ten rozstrzał jest bardzo wątpliwy. A czemu nie po 40 roku życia? Bo to za późno? Myślę, że premier wypuszcza teraz balony próbne, daje pożywkę mediom i jednocześnie puszcza oko do lewicowego elektoratu, pokazując jaki jest postępowy. Wygląda mi jednak na to, że to jest takie oko, jak z reklamy piwa bezalkoholowego.

 

Jak pan ocenia zapowiedź dofinansowania in vitro przy jednoczesnej niemocy rozwiązania na przykład problemów Centrum Zdrowia Dziecka?

Minister Arłukowicz konstruje też wielki program dla seniorów, a jest ich 9 milionów, przeznacza na to 20 milionów. Na in vitro - 50 milionów. Ta suma i tak nic zmieni, bo skorzysta z tego garstka ludzi, a dla Centrum Zdrowia Dziecka taka suma rozstrzygnąć mogłaby między  życiem, a śmiercią placówki. To jest sprawa pogorszenia zdrowia kilkudziesięciu tysięcy dzieci. Pan premier zatracił się w proporcjach.

Rozmawiała DLOS

[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook