Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Trzeba natychmiast zakazać in vitro!

27.06.2012

Posłowie PiS złożyli w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujące in vitro. Metoda ta jest ryzykowna i stosuje się ją kosztem ludzkich zarodków - argumentują. Jeden z projektów przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności za jej stosowanie. Propozycje te ostro skrytykowali politycy PO, którzy jednak opóźniają przedstawienie swoich propozycji legislacyjnych.

Stefczyk.info: Dlaczego PiS zgłosił aż dwa projekty dotyczące kwestii in vitro?

Bolesław Piecha: To świadczy tylko o tym jak bardzo nam zależy na prawnej ochronie życia. Obydwa te projekty mają wspólne cechy: maksymalną ochronę życia ludzkiego od momentu poczęcia. Nie wyrażają zgody na stosowanie procedury in vitro, ponieważ to się odbywa kosztem wielu innych zarodków. W procedurze in vitro albo się je zamraża, albo wyrzuca.

Na czym polega różnica między tymi projektami?

Jeden jest bardziej kompleksowy. Zakłada również program ratunkowy dla tych embrionów ludzkich, które dzisiaj są zamrożone, który jest niczym innym, jak normalną procedura adopcyjną, taką jakiej podlegają dzieci. Czyli jest normalne wyłanianie małżeństwa, albo innej osoby opiekującej się tym dzieckiem i oczywiście próba odmrożenia embrionu, wszczepienia go do macicy i przywrócenia tych dzieci do normalnego życia. Oczywiście ustawa zawiera też sankcje za jej łamanie. Nie znam ustawy, która tego nie przewiduje.

Ale czy złożenie dwóch projektów nie osłabia ich szans na przeprowadzenie któregokolwiek przez Sejm? Skoro członkowie jednego klubu podzielą się na zwolenników jednego, bądź drugiego?

Nie podzielimy się. Będziemy pamiętać, żeby ochrona życia ludzkiego miała bezwzględny priorytet. Bo ma priorytet w Konstytucji. I mam nadzieję, że nie będzie sytuacji powtórzenia tzw. "kompromisu aborcyjnego". Bo wtedy aborcja została dopuszczona zbyt pochopnie.

Platforma Obywatelska ogłosiła dziś, że odkłada złożenie swoich projektów regulujących tę sprawę. Czy to oznacza, że kwestia in vitro nie będzie rozpatrywana przez Sejm w najbliższym czasie?

Może się tak zdarzyć. Platforma jest bardzo podzielona w tej kwestii pomiędzy frakcją, którą reprezentuje Małgorzata Kidawa - Błońska, a frakcją konserwatywną, z Jarosławem Gowinem na czele. W związku z tym, z chłodnej kalkulacji politycznej, a nie z powodów merytorycznych ucieka od sytuacji, w której mielibyśmy ponownie rozmawiać o  całej konwencji bioetyczne. A przecież to jest nakazem chwili. Nie możemy tolerować wolnej amerykanki. Już dzisiaj liczba zamrożonych zarodków w Polsce sięga kilkudziesięciu tysięcy i z każdym rokiem rośnie.  Nie wiemy, czy ktoś nie ingeruje w genom ludzki, czy ktoś nie wykonuje eksperymentów, nie wiemy czy nie handluje się zarodkami ludzkimi. Choćby z tych względów należy ten proceder natychmiast ukrócić i ucywilizować. Ale to wszystko teraz w rękach pani marszałek.

not.ansa

[fot.PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook