Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Test na hipokryzję Platformy

10.10.2012

Sejm odrzucił w głosowaniu projekt Ruchu Palikota, liberalizujący przepisy regulujące dopuszczalność przerywania ciąży, natomiast przyjął do dalszych prac projekt ustawy autorstwa Solidarnej Polski zakładający znacznie mocniejszą niż obecnie ochronę życia poczętego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Bolesława Piechę, szefa sejmowej komisji zdrowia, z Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Co oznaczają dzisiejsze decyzje Sejmu?

- Dzisiejsze decyzje Sejmu oznaczają tyle, że jednak jest wystarczająca liczba posłów, która będzie stawała za życiem, czyli za rozwiązaniami pro-life, a nie pro-choice, jak to dzisiaj ci drudzy zwolennicy aborcji szeroko rozumianej próbują manifestować. To dobrze, bo i społeczeństwo polskie raczej dzisiaj nie tęskni za liberalizacjami ustawy antyaborcyjnej - tak ją nazwijmy. Natomiast widzimy takie charakterystyczne pękniecie Platformy Obywatelskiej i to pęknięcie jest dwojakiego rodzaju. 60 posłów zagłosowało, nie odrzucając w pierwszym czytaniu projektu dotyczącego zakazu stosowania aborcyjnej eugeniki, czyli z powodu choroby, potencjalnej, domniemanej choroby dziecka, skazywać je na aborcję, czyli na unicestwienie.

To dobrze, aczkolwiek zastanawia mnie głosowanie posła Gowina. Bo poseł Gowin - pan minister Gowin - wstrzymał się od głosu. Jak na człowieka, który bardzo radykalnie stawiał zawsze w swoich normach etyczno-moralnych na życie, deklarował taką postawę pro-life, zachował się w tym głosowaniu wyjątkowo asekuracyjnie. Ale 40 posłów z podniesionym czołem zagłosowało za życiem i to jest dobry prognostyk na przyszłość, jeśli chodzi o próbę wzmocnienia ochrony życia w polskim systemie prawnym, głównie życia poczętego.

Natomiast drugie głosowanie, w którym jednoznacznie odrzucono proponowaną przez Ruch Palikota liberalizację ustawy aborcyjnej, pokazuje wprost - te inicjatywy w najbliższym czasie nie mają najmniejszego sensu i na pewno będą odrzucane.

Stefczyk.info: - A jak pan uważa, czy ten projekt Solidarnej Polski ma szanse w decydującym trzecim czytaniu w Sejmie? Wydaje się, że władze Platformy były zaskoczone głosowaniem części swoich posłów i zamierzają ich wówczas w jakiś sposób zdyscyplinować.

- Sądzę, że cały projekt ustawy jest nieskomplikowany i w związku z tym będzie trudno go zamieść pod dywan i utopić w kazamatach komisji spraw społecznych i zdrowia, aczkolwiek to też jest możliwe, przecież. Wystarczy, że jeden niewielki punkt zostanie skreślony z tej ustawy antyaborcyjnej. Byłoby skandalem, gdyby Platforma Obywatelska specjalnie bojkotowała obrady i pracę w komisji, a byłoby jeszcze większym skandalem, gdyby się okazało, że poprzez zmuszanie posłów czy dyscyplinę partyjną ten projekt, być może trochę zmieniony, nie zyskał akceptacji i nie wszedł do polskiego porządku prawnego. To jest test na hipokryzję Platformy Obywatelskiej.

Stefczyk.info: - Leszek Miller po tych głosowaniach uznał za stosowne określić projekt SP jako pisany "na wzór ustawodawstwa w Niemczech hitlerowskich"...

- Ustawodawstwo hitlerowskich Niemiec było wzorowane na swoich bliskich pobratymcach - o czym pan Leszek Miller chyba wie, bo było jeszcze inne prawodawstwo, stalinowskie, pewnie bliższe ideologicznie panu Leszkowi Millerowi. Otóż prawodawstwo hitlerowskie, mówiąc wprost, miało jasne odniesienie eugeniczne i było za absolutną eugeniką - czołowym postulatem hitlerowskich Niemiec. Eliminowano jednostki kalekie, słabe, chore. Wystarczy przypomnieć, co się działo w szpitalach psychiatrycznych, szpitalach, gdzie byli niepełnosprawni, w ośrodkach opiekuńczych, niezależnie, czy było one niemieckie czy z innych krajów. Oni byli mistrzami w eugenice, gdyż chcieli wyselekcjonować właściwego, nowego człowieka.

Taki cynizm, jaki bije ze strony SLD jest po prostu niezrozumiały.  A czym innym jest jak nie eugeniką, selekcjonowanie nienarodzonych dzieci ze względu na stan zdrowia, potencjalną lub rzeczywistą chorobę? Myślę więc, że więcej pokory i lepszego spojrzenia na historię, a nie epatowanie opinii publicznej takimi hasłami.

Stefczyk.info: - A trochę wybiegając w przyszłość - dokąd Pana zdaniem zmierza polskie prawodawstwo jeśli chodzi o ochronę życia poczętego?

- Trudno powiedzieć, jednak obserwując ostatnie 20 lat można dojść do wniosku, że jednak zmierza do coraz większej ochrony życia i to cieszy. Oczywiście ataki tych, co są przeciwko życiu poczętemu są straszne i podpierane głównie argumentami tzw. poprawności politycznej, która z Zachodu do nas się sączy. Myślę, że te ideologie, dotyczące poprawności politycznej aborcji na życzenie, powolutku bankrutują. Te ideologie dotyczące wczesnego objęcia edukacją seksualną jak również gwałtownego dostępu do środków antykoncepcyjnych dzieci i młodzieży też bankrutują. Wystarczy podać prosty przykład - Wielka Brytania - najsilniej zliberalizowany dostęp do środków antykoncepcyjnych, najsilniej zliberalizowana i popierana edukacja seksualna wśród dzieci i najwięcej ciąż u nieletnich - paradoks?

not. zrk
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook