Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Test na hipokryzję Platformy

10.10.2012

Sejm odrzucił w głosowaniu projekt Ruchu Palikota, liberalizujący przepisy regulujące dopuszczalność przerywania ciąży, natomiast przyjął do dalszych prac projekt ustawy autorstwa Solidarnej Polski zakładający znacznie mocniejszą niż obecnie ochronę życia poczętego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Bolesława Piechę, szefa sejmowej komisji zdrowia, z Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Co oznaczają dzisiejsze decyzje Sejmu?

- Dzisiejsze decyzje Sejmu oznaczają tyle, że jednak jest wystarczająca liczba posłów, która będzie stawała za życiem, czyli za rozwiązaniami pro-life, a nie pro-choice, jak to dzisiaj ci drudzy zwolennicy aborcji szeroko rozumianej próbują manifestować. To dobrze, bo i społeczeństwo polskie raczej dzisiaj nie tęskni za liberalizacjami ustawy antyaborcyjnej - tak ją nazwijmy. Natomiast widzimy takie charakterystyczne pękniecie Platformy Obywatelskiej i to pęknięcie jest dwojakiego rodzaju. 60 posłów zagłosowało, nie odrzucając w pierwszym czytaniu projektu dotyczącego zakazu stosowania aborcyjnej eugeniki, czyli z powodu choroby, potencjalnej, domniemanej choroby dziecka, skazywać je na aborcję, czyli na unicestwienie.

To dobrze, aczkolwiek zastanawia mnie głosowanie posła Gowina. Bo poseł Gowin - pan minister Gowin - wstrzymał się od głosu. Jak na człowieka, który bardzo radykalnie stawiał zawsze w swoich normach etyczno-moralnych na życie, deklarował taką postawę pro-life, zachował się w tym głosowaniu wyjątkowo asekuracyjnie. Ale 40 posłów z podniesionym czołem zagłosowało za życiem i to jest dobry prognostyk na przyszłość, jeśli chodzi o próbę wzmocnienia ochrony życia w polskim systemie prawnym, głównie życia poczętego.

Natomiast drugie głosowanie, w którym jednoznacznie odrzucono proponowaną przez Ruch Palikota liberalizację ustawy aborcyjnej, pokazuje wprost - te inicjatywy w najbliższym czasie nie mają najmniejszego sensu i na pewno będą odrzucane.

Stefczyk.info: - A jak pan uważa, czy ten projekt Solidarnej Polski ma szanse w decydującym trzecim czytaniu w Sejmie? Wydaje się, że władze Platformy były zaskoczone głosowaniem części swoich posłów i zamierzają ich wówczas w jakiś sposób zdyscyplinować.

- Sądzę, że cały projekt ustawy jest nieskomplikowany i w związku z tym będzie trudno go zamieść pod dywan i utopić w kazamatach komisji spraw społecznych i zdrowia, aczkolwiek to też jest możliwe, przecież. Wystarczy, że jeden niewielki punkt zostanie skreślony z tej ustawy antyaborcyjnej. Byłoby skandalem, gdyby Platforma Obywatelska specjalnie bojkotowała obrady i pracę w komisji, a byłoby jeszcze większym skandalem, gdyby się okazało, że poprzez zmuszanie posłów czy dyscyplinę partyjną ten projekt, być może trochę zmieniony, nie zyskał akceptacji i nie wszedł do polskiego porządku prawnego. To jest test na hipokryzję Platformy Obywatelskiej.

Stefczyk.info: - Leszek Miller po tych głosowaniach uznał za stosowne określić projekt SP jako pisany "na wzór ustawodawstwa w Niemczech hitlerowskich"...

- Ustawodawstwo hitlerowskich Niemiec było wzorowane na swoich bliskich pobratymcach - o czym pan Leszek Miller chyba wie, bo było jeszcze inne prawodawstwo, stalinowskie, pewnie bliższe ideologicznie panu Leszkowi Millerowi. Otóż prawodawstwo hitlerowskie, mówiąc wprost, miało jasne odniesienie eugeniczne i było za absolutną eugeniką - czołowym postulatem hitlerowskich Niemiec. Eliminowano jednostki kalekie, słabe, chore. Wystarczy przypomnieć, co się działo w szpitalach psychiatrycznych, szpitalach, gdzie byli niepełnosprawni, w ośrodkach opiekuńczych, niezależnie, czy było one niemieckie czy z innych krajów. Oni byli mistrzami w eugenice, gdyż chcieli wyselekcjonować właściwego, nowego człowieka.

Taki cynizm, jaki bije ze strony SLD jest po prostu niezrozumiały.  A czym innym jest jak nie eugeniką, selekcjonowanie nienarodzonych dzieci ze względu na stan zdrowia, potencjalną lub rzeczywistą chorobę? Myślę więc, że więcej pokory i lepszego spojrzenia na historię, a nie epatowanie opinii publicznej takimi hasłami.

Stefczyk.info: - A trochę wybiegając w przyszłość - dokąd Pana zdaniem zmierza polskie prawodawstwo jeśli chodzi o ochronę życia poczętego?

- Trudno powiedzieć, jednak obserwując ostatnie 20 lat można dojść do wniosku, że jednak zmierza do coraz większej ochrony życia i to cieszy. Oczywiście ataki tych, co są przeciwko życiu poczętemu są straszne i podpierane głównie argumentami tzw. poprawności politycznej, która z Zachodu do nas się sączy. Myślę, że te ideologie, dotyczące poprawności politycznej aborcji na życzenie, powolutku bankrutują. Te ideologie dotyczące wczesnego objęcia edukacją seksualną jak również gwałtownego dostępu do środków antykoncepcyjnych dzieci i młodzieży też bankrutują. Wystarczy podać prosty przykład - Wielka Brytania - najsilniej zliberalizowany dostęp do środków antykoncepcyjnych, najsilniej zliberalizowana i popierana edukacja seksualna wśród dzieci i najwięcej ciąż u nieletnich - paradoks?

not. zrk
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook