Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Szpitalom szkodzi głównie plan PO

18.01.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: Wyrok na doktora G. znów wywołał falę komentarzy oskarżających rządy PiS i akcję CBA o zniszczenie polskiej służby zdrowia i szpitala MSWiA. Jak pan ocenia takie opinie?

Bolesław Piecha: Pewne środowiska zawsze będą robiły wszystko, by dewaluować to, co nie jest w ich interesie. Ja rozumiem, że osoby mówiące takie rzeczy są za łapówkarstwem i popierają korupcję w ochronie zdrowia. Rozumiem, że nic się nie zmieniło w mentalności niektórych od czasów komuny. Jednak ja sądzę, że takie akcje jak akcja CBA przeciwko doktorowi G. nie szkodzą w ogóle szpitalom. Niby dlaczego miałyby szkodzić... Polskim szpitalom zagrażają raczej takie pomysły, jak forsowana przez rząd PO komercjalizacja, czyli dominacja pieniądza nad misją szpitali. Jako jedyne państwo w Europie będziemy mieli skrajnie skomercjalizowane placówki.

Czym to będzie skutkowało?

To już widać. Mamy przecież niemal masowe odsyłanie pacjentów od drzwi szpitali. To, co proponuje Platforma, to dominacja pieniądza, pieniądza i raz jeszcze pieniądza. Zdrowie pacjenci sobie kupią, albo będą musieli iść do znachora. Taka jest niestety filozofia służby zdrowia w państwie, które rości sobie pretensje do bycia nowoczesnym. Ochrona zdrowia powinna być jednym z priorytetów polityki państwa. Nic tak nie szkodzi polskiej służbie zdrowia, jak stawianie polityki komercjalizacji nad misją szpitala. Mówienie, że sprawa afery z Mirosławem G. i akcja przeciwko łapówkarstwu zaszkodziła szpitalom, jest nieuprawnione. W nowoczesnym państwie łapówek się nie bierze i nie daje. To jest niedopuszczalne. Koniec i kropka.

Dominacja pieniądza, o której pan wspomina, może wzmóc mechanizmy korupcyjne?

Sądzę, że to już się dzieje. Mamy obecnie sytuację odsyłania pacjentów z racji bardzo różnych i różnorakich powodów. Oni trafiają do prywatnych gabinetów. Tam nie dość, że obsługa często jest na niskim poziomie, to dodatkowo mamy do czynienia z żerowaniem na systemie. Często gabinety prywatne są parawanem, który ma pozwolić uniknąć kolejki. Lekarze bardzo często mają prywatną praktykę pracując jednocześnie w placówce publicznej. Tam często mają wpływ na kolejność wykonywania świadczeń. To sytuacja dysfunkcyjna. I niestety nie widać, by ktoś się zajmował uzdrowieniem tego zjawiska. Wystarczyłoby choćby wprowadzenie ograniczeń dla zatrudniania się lekarzy. Zamiast pracy nad rozwiązaniem problemów robi się jakieś akcje na podstawie wyroku sądu. A przecież sąd powiedział jasno, że łapówek nie można brać i dawać. I na podstawie tego rozstrzygnięcia buduje się jakąś teorię o niszczeniu służby zdrowia. To jest nonsens. Takiego kuriozum nie słyszałem od dawna.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook