Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: System eWuś to porażka

23.09.2013

Rozmowa z senatorem PiS, Bolesławem Piechą, byłym wiceministrem zdrowia.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" poświęciła wiele miejsca systemowi eWuś, który płata polskim pacjentom dużo figli. Okazuje się, że dużo pacjentów w czasie wizyty w szpitalach czy placówkach medycznych dowiaduje się, że nie ma prawa do ubezpieczenia, choć takie prawo mieć powinno. Jednak system ich źle klasyfikuje. Na ile poważny to problem?

Bolesław Piecha: Wprowadzenie systemu eWuś to miała być rewolucja w polskim systemie informatycznym w obszarze opieki zdrowotnej. W budowanie tego systemu był zaangażowany minister Michał Boni, który miał status superministra. Jednak cały system okazał się klapą. Opozycja i część ekspertów mówiła o tym, ale to nic nie dało. Ten system miał sprawdzać uprawnienia, miał mówić, czy ktoś jest uprawniony do korzystania z finansowanej przez państwo opieki zdrowotnej. Według ustawy dotyczącej świadczeń zdrowotnych, niemal wszyscy w Polsce są objęci takim ubezpieczeniem. Wyjątków jest bardzo niewiele, być może ok. 1 procent. W związku z tym pytano, czy warto budować system komputerowy, którego obsługa kosztuje miliony złotych, jedynie po to, by szukać igły w stogu siana? Większość analityków mówi, że to się nie opłaca, ponieważ taniej przyjąć, że wszyscy są ubezpieczeni. Bo dla niemal każdego jakieś podstawy do ubezpieczenia się znajdą.

Skąd wynikają obecne problemy?

Bowiem sprawę windykację należności od osób nieuprawnionych scedowano na NFZ. I okazało się nagle, że 7 do 10 procent Polaków nie jest objętych ubezpieczeniem. To jest przecież porażka, jeśli z ustawy wynika, że grupa nieubezpieczonych to ok. 1 procent, a system eWuś uznaje, że aż 10 procent. To jest wynik złego działania systemu, więc mamy do czynienia z porażką.

Co należy więc zrobić z systemem?

Obecnie zaczęło się lawirowanie. Boję się jednak, że takie potężne umysły, jak minister Boni - bo w resorcie zdrowia potężnych umysłów nie ma - mogą sprawę jedynie skomplikować. Wydaję mi się, że skoro w polskiej konstytucji objęto wszystkich opieką medyczną finansowaną przez państwo, to należy dać spokój z szukaniem kolejnych uprawnień. To nie ma najmniejszego sensu. Pieniądze na windykację, urzędników, na szukanie dziury w całym nie zbawią finansów NFZ. Natomiast dla pacjentów, administracji szpitali, przychodni, to stanowi źródło niesamowitego stresu. Lekarze, pielęgniarki, zamiast leczyć sprawdzają i szukają, bo może się okazać, że dany pacjent nie jest uprawniony. To jest żenujące.

Władza znała pana ostrzeżenia w tej sprawie?

Tak. Gdy system był budowany, spotykałem się z ministrem Michałem Bonim. Mówiłem, że w obecnych realiach budowa tego systemu nie ma sensu. Bowiem ryzyko dot. budowy tego systemu jest zbyt duża w stosunku do możliwych kosztów. Niestety jednak jak grochem o ścianę. Obecnie będzie jeszcze gorzej jeśli władza będzie komplikowała ten system. Ta sytuacja przypomina mi sprawę informatyzacji ZUS-u. Im dalej w las, tym więcej drzew. Żadnego problemu się nie rozwiązuje, a za to buduje kolejne problemy. A trzeba się z tego pomysłu zwyczajnie wycofać.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook