Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Słowa Kaczyńskiego o imigrantach zasadne

15.10.2015

Rozmowa z byłym wiceministrem zdrowia, europosłem PiS Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia słowa Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzegał przed chorobami, pasożytami i bakteriami, jakie do Europy może przynieść fala imigrantów? Prezes PiS przesadził?

Bolesław Piecha: Ta wypowiedź została wyrwana z kontekstu i wywołała burzę, była bardzo źle komentowana w mediach mainstreamowych. To mnie jednak nie dziwi. Faktem jest natomiast, że jeśli do kraju przybywa duża grupa ludzi pochodzących z regionów egzotycznych, w których panują znacznie gorsze warunki sanitarne, to pytania o bezpieczeństwo publiczne są oczywiste. Byłem na wyspie Kos, gdy przybywała tam już fala imigrantów. Warunki sanitarne tam były fatalne. To oznacza, że fala migracji rzeczywiście może przywlec ze sobą do Europy wiele zagrożeń zdrowotnych.

Co to dla Polski oznacza? Wiemy, że mamy przyjąć ponoć jakąś grupę imigrantów

To oznacza, że wskazany jest monitoring zdrowotny tych grup, które do nas ewentualnie trafią. W tym nie ma nic niestosownego. W ostrzeganiu nie ma nic złego. Przypominam, że w czasach epidemii zawsze bada się ludzi, którzy przybywają za terenów zagrożonych. Fala imigracji natomiast przychodzi do nas z regionów egzotycznych, a w dodatku warunki życia tam na miejscu są bardzo trudne. Gdy Polacy wyjeżdżają do niektórych państw, władze zalecają szczepienia. To nikogo nie dziwi.

Może jednak prezes PiS zbyt radykalnie stawia tę sprawę?

Dziwne byłoby, gdybyśmy dali przyzwolenie na ryzyko sanitarne. Władza nie może igrać z bezpieczeństwem publicznym. Imigranci przybywają z terytoriów o słabych warunkach sanitarnych. W słowach Jarosława Kaczyńskiego nie widzę niczego dziwnego. Polecam zobaczenie, co dzieje się na Tajwanie. Tam każdy, kto przylatuje, musi przejść prosty test wykrywający infekcje. Są specjalne czujniki, bada się temperaturę itd. To dzieje się na lotnisku. I jakoś nikogo to nie dziwi, poza ludźmi myślącymi skrajnie poprawnie politycznie i nie mającymi wiedzy o możliwych zagrożeniach. Słowa Jarosława Kaczyńskiego też nie powinny dziwić. Nic niestosownego prezes nie powiedział.

Polski rząd jest przygotowany na zagrożenia związane z imigrantami?

To jest obecnie kluczowe pytanie, czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie mas ludzkich z innych regionów, z regionów o znacznie niższym poziomie bezpieczeństwa sanitarnego niż u nas.

Słowa Jarosława Kaczyńskiego zostały bardzo źle przyjęte w Polsce. Słyszymy porównania do języka Hitlera, niemieckich nazistów itd. Może jednak prezes PiS przesadził?


To ludzie reagujący w ten sposób przesadzają. Reakcja, o której pan mówił, to coś nie do pomyślenia. Występują przecież różne epidemie, powstają różne ogniska, ale nikogo nie dziwi choćby ustawianie na granicach mat dezynfekujących, zarządzanie specjalnych środków bezpieczeństwa w tych przypadkach. To nikogo nie dziwi. Słowa prezesa Kaczyńskiego dziwią, ale nie rozumiem tego. Każdy człowiek przybywający do Polski w fali imigrantów musi być monitorowany, żeby nie zagrażał zdrowiu publicznemu. Musimy o tym pamiętać, że rząd musi chronić zdrowie publiczne Polski.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook