Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Rząd doprowadza do upadłości CZD

07.09.2012

Trzeba wiedzieć, że skomplikowane procedury z użyciem nowoczesnej technologii, które wykonywane są przez profesorów medycyny nie mogą kosztować tyle samo, co wycięcie trzeciego migdałka w szpitalu powiatowym. A NFZ jako doskonała biurokratyczna struktura nie może i nie chce tego zauważyć - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.Info Bolesław Piecha, były minister zdrowia.

Stefczyk.Info: Centrum Zdrowia Dziecka znalazło się w dramatycznej sytuacji. Efektem jest list dyrektora, w którym dyrektor CZD apeluje o pomoc do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ. Zanim przejdziemy do przyczyn problemu, proszę powiedzieć, czym jest CZD na polskiej mapie ochrony zdrowia?

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie to potężny, nowoczesny szpital, który zgromadził nie tylko najlepszy sprzęt, ale także wybitnych specjalistów. Jest jednocześnie jednostką badawczo-rozwojową, czyli oprócz normalnego leczenia są również badania kliniczne. To miejsce, gdzie leczone są najciężej chore dzieci, pewnego rodzaju pomnik, którego jakiekolwiek zakłócenie działania będzie miało wpływ na wszystkie jednostki w kraju.

Jakie są powody sytuacji, w której znalazło się Centrum?

Przede wszystkim jest to udawanie przez rząd, że nic się nie dzieje i wszystko jest w jak najlepszym porządku, jeśli tylko szpitale będą dobrze zarządzane. Ale to myślenie życzeniowe. Prezesem Centrum Zdrowia Dziecka przez wiele lat był Maciej Piróg, jeden z najlepszych menedżerów w ochronie zdrowia; wiedział na czym rzecz polega i jak się zarządza szpitalem. Ba, miał też wsparcie polityczne, bo jest przecież doradcą prezydenta Komorowskiego. Ale i on nie dał rady, bowiem ta struktura urzędniczo-biurokratyczna, która dzisiaj opasa nasz system opieki zdrowotnej i która nazywa się Ministerstwem Zdrowia, nie potrafi realnie i rzetelnie spojrzeć na zdrowie polskich dzieci. To, że demografia jest słaba, nie oznacza, że nie ma w Polsce dzieci, także tych chorych. Natomiast NFZ wraz z Ministerstwem wycenia świadczenia zdrowotne w tak skomplikowanej jednostce jak Centrum Zdrowia Dziecka na poziomie banalnej biegunki leczonej w szpitalu powiatowym. Jeżeli taką wizję i takie informacje dotyczące rzeczywistości polskiej pediatrii ma NFZ, to ja się nie dziwię, że dyrektor CZD zdecydował się na tak dramatyczne listy do władz.

Czy przełomowym momentem był 2009 rok, kiedy zmieniono system płacenia szpitalom przez NFZ?

Otóż to. To są tzw. jednolite grupy pacjenckie wprowadzone przez rząd Platformy Obywatelskiej, który jakoś nie chce się teraz do tego przyznawać. Trzeba wiedzieć, że skomplikowane procedury z użyciem nowoczesnej technologii, które wykonywane są przez profesorów medycyny nie mogą kosztować tyle samo, co wycięcie trzeciego migdałka w szpitalu powiatowym. A NFZ jako doskonała biurokratyczna struktura nie może i nie chce tego zauważyć.

Dyrektor Centrum pisze w liście, że placówka jest bliska upadku i daje sobie czas do końca roku. Czy CZD może upaść?

Dyrektor nie musi dawać sobie żadnego czasu, ponieważ tyka bomba zegarowa, którą podłożyła ustawa ówczesnej minister Kopacz. Zakłada ona, że w przypadku niezrównoważenia kosztów z przychodami w takiej jednostce jak CZD, przymusowo trzeba go przekształcić w spółkę. A jeżeli ktoś chce znaleźć w takim szpitalu oszczędności rzędu 200 milionów złotych, to jest absolutnym laikiem albo po prostu człowiekiem wielkiej wiary, i tylko wiary, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. To są konsekwencje tej złej ustawy, przed którą przestrzegaliśmy. Szpital nie jest przedsiębiorstwem, w którym produkuje się gwoździe; zwłaszcza w takiej placówce jak Centrum Zdrowia Dziecka – tam na pewno nie produkuje się żadnych gwoździ.

W jaki sposób należy pomóc Centrum? Czy potrzeba zmian systemowych?

Oczywiście systemowe zmiany są konieczne, chociaż to rzecz jasna wymaga czasu. Sprawę CZD można załatwić doraźnie – Rada Ministrów może przyjąć program ratunkowy i wsparcie, wyznaczając z rezerwy budżetowej określone kwoty na ten cel. Za naszych rządów, co było wtedy mocno krytykowane, takie środki udało się wyegzekwować – na przykład na ratunek szpitala onkologicznego dla dzieci we Wrocławiu. W tak poważnych sytuacjach nie można czekać, aż rynek sam naprawi błędy. Rynek będzie zajmował się majątkiem, będą długie procesy, dochodzenia skutków i przyczyn, a dzieci po prostu nie będą miały pomocy. W takim kraju jak Polska nie możemy sobie na to pozwolić. Nie jestem przeciwnikiem prywatyzacji, ale należy wiedzieć, co trzeba prywatyzować. W państwie w najpoważniejszych przypadkach, na przykład przy ewentualnej epidemii, potrzeba bardzo szybko wygospodarować pieniądze – i te pieniądze muszą pochodzić z budżetu. Dzisiejsi pracodawcy takich potrzeb nie widzą, uważając, że głównym problemem medycyny jest złe finansowanie, a nie rządy biurokratów.

15 września Centrum Zdrowia Dziecka będzie obchodzić trzydziestą piątą rocznicę powstania. Planowane są także uroczystości. W jakiej atmosferze będzie się świętować te urodziny?

To będzie gorzki jubileusz. Życzę Centrum z tej okazji dalszych lat niesienia pomocy dzieciom. Przyznam szczerze, że współpracuję z Centrum Zdrowia Dziecka zarówno jako polityk, jak i lekarz i CZD jest ostatnią deską ratunku dla wielu dzieci. Trzeba było kilku lat rządów Platformy Obywatelskiej, by takiej placówce na 35 urodziny fundować upadłość jako prezent.

not. sv

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook