Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Prywatyzacja uzdrowisk bezzasadna

26.07.2012

Spółki skarbu państwa, które utworzono z tych uzdrowisk, przynoszą zyski, nie są zadłużone. Po drugie, mówimy przecież o dziedzictwie kulturowym - mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS, Bolesław Piecha.

Stefczyk.info: Rząd planuje prywatyzację 6 kolejnych uzdrowisk. Planom tym poświęcone było posiedzenie połączonych komisji zdrowia oraz skarbu. Jak Pan ocenia zamiary rządu?

Bolesław Piecha: Zupełnie nie rozumiem tego kroku. Próby prywatyzowania uzdrowisk, wymienionych przez rząd, nie mają uzasadnienia. Spółki skarbu państwa, które utworzono z tych uzdrowisk, przynoszą zyski, nie są zadłużone. Po drugie, mówimy przecież o dziedzictwie kulturowym. Busko-Zdrój czy Ciechocinek, które chce sprzedać rząd, to są obiekty będące dobrem narodowym. One są również wpisane w katalog UNESCO, jako dobro ogólnocywilizacyjne. Nie rozumiem, dlaczego władzy tak zależy na prywatyzacji tego sektora. To są dobrze zarządzane spółki.

Rząd tłumaczy, że uzdrowiska potrzebują środków na inwestycje

Sprywatyzowano 19 uzdrowisk. Środki z tych transakcji miały zasilić pozostałe uzdrowiska. Z tych pieniędzy miały być prowadzone remonty, renowacje, inwestycje w uzdrowiskach, które uznano za dobro narodowe. Co się stało z tymi pieniędzmi? Obecnie rząd mówi o sprzedawaniu kolejnych instytucji. Jednak warto zauważyć, że da to śmieszne pieniądze. Za sumę potrzebną na budowę kilometra autostrady polski rząd chce się pozbyć ogromnych ilości hektarów, najatrakcyjniejszych gruntów, na których stoją uzdrowiska, zabytki.

Dlaczego więc rząd to rozważa?

Wygląda na to, że jest to zwykły skok na kasę i wyprzedaż majątku. Nie ma żadnych motywów i argumentów, które miałyby stać za tą decyzją. Nie ma przesłanek ekonomicznych, czy finansowych. Wygląda więc, że rząd realizuje jakieś ideologiczne założenia. Nie wiem, kto to wymyślił. Tu rządzi ideologia. Kwestia dobra narodowego ma mniejsze znaczenie. Nie wiem, do czego to doprowadzi. Będziemy sprzedawać Wawel i Zamek Królewski? To idzie w tym kierunku. Jeśli da się coś sprzedać, to rząd sprzedaje, by ukryć swoją nieudolność.

Czym będzie skutkowała sprzedaż tych uzdrowisk?

To będzie skutkowało ograniczeniem dostępności do usług medycznych, głównie do leczenia uzdrowiskowego. To jest bardzo istotny element sieci usług medycznych. Uzdrowiska są kluczowymi placówkami dla chorych dzieci, ludzi z chorobami serca, chorobami układu oddechowego, ludzi z astmą, po wylewie itd. Trzeba stworzyć bazę uzdrowisk, które bezwzględnie muszą pozostać w rękach państwa. My chcemy, by państwo gwarantowało Polakom bezpieczeństwo i umożliwiało leczenie.

Rozmawiał TK
[Zdj. Tężnie w Ciechocinku, Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook