Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Prezydent klakierem rządu

23.01.2012

W całym pakiecie ustaw zdrowotnych jest więcej dziur niż w szwajcarskim serze. Jest wiele niedomówień, nadinterpretacji i zapisów niekorzystnych dla kolejnych grup – mówi nam poseł PiS, były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Stefczyk.info: Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy refundacyjnej. Jakie kroki zamierza podjąć teraz PiS?

Bolesław Piecha: Mimo podpisania tej kalekiej nowelizacji ustawy będziemy składali swój projekt, który wyrówna sytuację aptekarzy i lekarzy w Polsce. Nie odstąpimy od tego. Uważamy, że każdy akt niższego rzędu musi mieć swoją delegacje ustawową. Po to, żeby aptekarze nie byli karani za niezawinione błędy, potrzebna jest kolejna zmiana ustawy. Obietnice ministra Arłukowicza, który zapowiedział zmiany w stosownych rozporządzeniach, są niewystarczające.

Prezydent słusznie zrobił, podpisując ustawę?

Żałuję, że prezydent nie pochylił się nad całością tej problematyki. Zachował się jak klakier rządu. Nie skierował ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, tylko ją podpisał. Jednak my nie oglądamy się na innych, robimy swoje. Składamy nowelizacje, które są korzystne dla Polaków i przez nich oczekiwane.

Dziś pojawiły się jednak kolejne protesty dotyczące medycyny. Dentyści zaprotestowali przeciwko innej z ustaw wprowadzanych przez rząd. Czy w tej sprawie będą jeszcze inne protesty?

W całym pakiecie ustaw zdrowotnych jest więcej dziur niż w szwajcarskim serze. Jest wiele niedomówień, nadinterpretacji i zapisów niekorzystnych dla kolejnych grup. Ja sądzę, że w przeciągu tego roku będziemy mieli do czynienia z festiwalem nieporozumień i sprzeciwów dotyczących ustaw zdrowotnych. Pakiet został przygotowany pośpiesznie, niedbale, w sposób bałaganiarski. Na ołtarzu działań PRowskich stworzono obywatelom taki pakiet, nie wyjaśniono, o co chodzi, ani jakie są nowe regulacje. I dziś polscy pacjenci cierpią w wyniku działań Ministerstwa Zdrowia.

W ostatnich dniach minister Michał Boni zaprezentował projekt budowy systemu rejestracji ubezpieczonych. Ma zacząć obowiązywać dopiero we wrześniu 2012 roku. Tymczasem zgodnie z ustawą, lekarze powinni z niego korzystać już w styczniu. Jak Pan to ocenia?

Warto przypomnieć, że premier Donald Tusk mówił kilka tygodni temu, że ustawa jest dobra, a chaos jest wynikiem działań lekarzy. Potem okazało się, że jedno z narzędzi potrzebnych dla wypełniania zapisów ustawy będzie gotowe w czerwcu. Teraz słyszymy, że dopiero we wrześniu. Trzymam kciuki za ministra Boniego, ponieważ ten system jest potrzebny pacjentom. Jednak nie chcę mi się wierzyć, że po czterech latach bezczynności w tej sprawie, coś zostało przygotowane w sposób kompetentny.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook