Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Prezes NFZ powinien mieć autorytet

26.06.2012

Dobra chemia między ministrem zdrowia, a nowym szefem NFZ nie rozwiąże problemów w służbie zdrowia - uważa Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Czy nominacja Agnieszki Pachciarz na stanowisko szefa NFZ pomoże rozwiązać problemy w służbie zdrowia?

Bolesław Piecha:
Bez zmian prawnych tym systemem nie da się zarządzać. Trzeba pamiętać, że NFZ jest molochem. W dodatku kompetencje ministra zdrowia  i kompetencje Funduszu się pokrywają. Odsyłanie rozwiązania tych konfliktów do sądów administracyjnych - jest nieporozumieniem. Ten moloch zarządza 60 mld złotych i ma wpływ na kolejne 20-30 mld, bo czego on nie zrefunduje - trzeba dopłacić w aptece. Czyli ma tak ogromny wpływy, że można go  porównać jedynie z ministerstwem finansów.Osoba  nominowana na to stanowisko powinna cieszyć się nie tylko wysokimi kwalifikacjami ale też dużym autorytetem osobistym. Ani o autorytecie osobistym, ani o nadzwyczajnych kwalifikacjach przyszłej panie prezes - nie słyszałem.

Jest wiceministrem, zarządzała szpitalami...

 

Ja nie mówię o kwalifikacjach wyuczonych, bo to jest jedna sprawa, ale o tym, że trzeba znać system, który jest ogromny. Tam są różnego rodzaju naciski - lekarskie, diagnostyczne, medyczne, pielęgniarskie. Zastanawiam się, czy nowa prezes z tym sobie poradzi.
A podchodząc do sprawy ekonomicznie: gdyby bank chciał udzielić komuś kredytu zaufania, a powiedzmy że sejm jest takim bankiem, to ten bank musi mieć dokumenty potwierdzające wiarygodność całego przedsięwzięcia, wiarygodność pani prezes.
Musze powiedzieć, że wiarygodność kredytowa tej ekipy z Bartoszem Arłukowiczem na czele, który jest wyalienowany z zaplecza politycznego wraz z mało znaną osobą, jako szefem NFZ - jest niska. Większość banków by tego kredytu nie udzieliła. Ja też takiego  zaufania dla przyszłej pani prezes nie mam.

Może plusem tej sytuacji będzie dobra współpraca pomiędzy NFZ-em, a ministerstwem zdrowia, skoro zarządzać nimi będzie dwoje ludzi, którzy dobrze się rozumieją?

Jeżeli będzie dobra chemia między ministrem, a prezesem  - to dobrze. Ale chemia nie tworzy ustaw prawnych. Ani przepisów, które będzie tworzył prezes NFZ z zespołem.
Moim zdaniem wewnątrz Funduszu będzie wiele szarych eminencji, ludzi, którzy niejednego prezesa są w stanie wyprowadzić w pole. Toteż nie przewiduję zmniejszenia napięć.

Czy nominacja Agnieszki Pachciarz może przyczynić się do rozwiązania konfliktu z lekarzami? Przyszła prezes zapowiada złagodzenie dotychczasowych sankcji dotyczących odpowiedzialności za wypisywanie recept..

Tu sytuacja jest poważna. Umowy pomiędzy lekarzami, a NFZ dotyczące wypisywania recept działają do 30 czerwca. Potem z mocy ustawy tracą swój byt. I nie jest możliwe jakieś proste aneksowanie. Jest 26. czerwca. Mamy raptem 4 dni działania starych przepisów. Potem one znikają. I nawet najwspanialsza pani prezes nie jest w stanie stworzyć nowej podstawy prawnej. O tym musiałby zdecydować sejm - dając odpowiednią delegację ustawową. Nie jest to dziś możliwe. Możliwy jest co najwyżej kredyt zaufania środowisk lekarskich w stosunku do NFZ. Ale nie wiem, czy organizacje lekarskie są w stanie go udzielić. Oni już raz tę sytuację przerabiali.

Czy fakt przeforsowania kandydatury swojej współpracownicy umacnia pozycję polityczną ministra Arłukowicza?

On dalej jest jest ministrem do odstrzału w pierwszej kolejności. Przeforsowanie tak słabej kandydatury to jest wynik jakichś zakulisowych gier. Myślę, że pomagał mu przewodniczący Grupiński. Toteż odwołania prezesa Paszkiewicza, który był powszechnie nielubiany, nie kojarzył bym z jakimś szczególnym sukcesem ministra Arłukowicza. 

not.ansa

[fot_Jarosław_Kruk_wikipedia]

 

 

 

 

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook