Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Potrzebna dbałość o przestrzegania prawa

01.05.2013

Rozmowa z senatorem PiS Bolesławem Piechą, lekarzem, byłym przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia.

Stefczyk.info: rok w zawieszeniu, 4 tys. złotych grzywny oraz dwa lata zakazu wykonywania zawodu - to kara, jaką lekarzowi-aborcjoniście wymierzył sąd w Skarżysku-Kamiennej za nielegalne zabicie nienarodzonego dziecka. Wyrok jest nieprawomocny. Takie orzeczenia to rzadkość. Czy polskie sądy są dobrze przygotowane do procesów w takich sprawach?

Bolesław Piecha: Sądzę, że polskie sądy są w ogóle do wszystkiego przygotowane słabo. Jednak wydaje się, że fakt, iż takie procesy w ogóle się toczą i kończą się prawomocnymi wyrokami, czy choćby wyrokami skazującymi to jest już pewna iskierka nadziei, że wymiar sprawiedliwości w tych sprawach zacznie działać sprawniej. Niestety ta iskierka jest nikła. Ten wyrok nie jest pierwszym w Skarżysku Kamiennej, były już podobne sprawy. Jednak procesy w tych przypadkach są słabo nagłaśniane, toczą się latami. A często mamy do czynienia z prostymi procesami, w których materiał dowodowy jest jednoznaczny. Wydaje się, że w imię poprawności politycznej nie przykłada się jednak do tego wagi, żeby nie urazić tych inaczej myślących.

Czyli kogo?

Myślę o tych działaczach "pro choice", czy wszystkich ruchów kolorowych, tęczowych. Wydaje się, że przez poprawność polityczną, przez brak przygotowania sądów procesy ws. aborcjonistów toczą się zbyt długo, choć są dość proste. Sądownictwo działa niezwykle ślamazarnie i wszystko się przeciąga. Dobrze jednak, że są takie wyroki. Jak mówiłem to szansa na to, by prawo w tej sprawie było szanowane w sposób należyty.

Dlaczego sprawy światopoglądowe związane z medycyną są tak manipulowane? Słyszymy, że aborcja to nic złego.

To między innymi skutek tego, że lekarzy stawiano przez lata za wzór i ideał. Niestety w imię tego ich grzeszki, słabości i występki były chowane pod dywan. Mówiono, że lekarz musiał dorobić, że nie zarabiał itd. - to widać było już w czasach gomułkowskich. I tak to utkwiło. Z drugiej strony sama korporacja lekarska wydaje się nie stawać na wysokości zadania. Ona słabo działa na odcinku samooczyszczenia. Na dobrą sprawę sądownictwo lekarskie nie ma żadnych sukcesów w tej dziedzinie, wypada jeszcze gorzej niż sądownictwo zwykłe ws. lekarzy-aborcjonistów. A szkoda, ponieważ i Naczelna Rada Lekarska i Okręgowe Rady oficjalnie potępiają aborcjonistów i nielegalne aborcje. I oni znają ten problem, ale udają, że go nie dostrzegają.

Jaka jest jego skala?

Skala problemu jest duża, jednak dane podawane przez ruchy feministyczne czy proaborcyjne, które mówią nawet o setkach tysięcy aborcji rocznie, są wyssane z palca. Mimo wszystko problem niepokoi - dotyczy pewnie do kilkunastu tysięcy aborcji rocznie. Te praktyki są niezwykle trudne do ścigania. Jednak jeśli już dochodzi do procesu to widać, że potrzebne jest sprawniejsze i szybsze postępowanie sądów. Zapewne dzięki temu mielibyśmy lepsze efekty, które sprawiałyby, że lekarze nie będą lekceważyć prawa. Niestety lekarze też są ludźmi, dla niektórych pieniądze to wszystko.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook