Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: polska służba zdrowia jest odhumanizowana

07.08.2013

„Powrót karetki na miejsce wypadku i zostawienie tam ciała zmarłego jest profanacją zwłok."

Stefczyk.info: Ostatnio wyszło na jaw, że w lipcu pogotowie ratunkowe zabrało z wypadku ranną osobę, która zmarła w trakcie reanimacji w drodze do szpitala – po czym karetka odwiozła ciało zmarłego z powrotem na miejsce zdarzenia.

Senator Bolesław Piecha: Takie wynaturzone sytuacje dotyczące polskiej służby zdrowia spotykają nas coraz częściej. One są coraz bardziej bulwersujące. Dla mnie to jest coś niesamowitego – jak można zabrać ofiarę wypadku drogowego do karetki, reanimować i po stwierdzeniu zgonu po prostu odwieźć na miejsce wypadku i zostawić. Nie interesują mnie rady policji, która podobno sugerowała takie rozwiązanie – funkcjonariusze policji nie mają wstępu do karetki.

Co powinni zrobić ratownicy?

Należało po prostu działać z rozsądkiem i przywieźć ciało do szpitala. Oczywiście jest mnóstwo dziwnych tłumaczeń w tej sprawie: na przykład, że w szpitalu lekarz nie może wystawić świadectwa zgonu. Otóż może. Zgon może stwierdzić każdy lekarz. Natomiast nie będzie mógł wypisać w karcie zgonu przyczyny śmierci. Jednak w przypadku wypadków komunikacyjnych przyczyna zgonu to jest koincydencja dwóch instytucji: medycyny sądowej i prokuratury. Te tłumaczenia wskazują na to, że ratownikami kierowało motto: jak najmniej kłopotów – podczas gdy zwłoki można bezkarnie profanować. Takie postępowanie pogotowia jest bardzo bolesne dla rodziny i dla społeczeństwa.

Czy to obrazuje jakieś nieetyczne postępowanie, brak myślenia?

Bezduszność polskiej ochrony zdrowia sięga kolejne szczeble i łamane są kolejne tabu. Tym tabu jest po prostu szacunek dla ludzkiego ciała, albo dla zwłok. Taka sytuacja w żadnym wypadku nie powinna mieć miejsca. Powrót karetki na miejsce wypadku po stwierdzeniu zgonu poszkodowanego i zostawienie tam ciała zmarłego jest po prostu profanacją zwłok. Bezduszność jest związana z różnymi procedurami, którymi spętana jest polska opieka zdrowotna. W ogóle nie ma tam humanizmu, a człowieka nie traktuje się jak istotę ludzką, tylko jak przedmiot, za który ktoś zapłaci lub nie. Już sama procedura leczenia, która nazywa się świadczeniem zdrowotnym spowodowała ogromne odhumanizowanie.

Min. Arłukowicz powiedział dzisiaj, że przepisy stwierdzania zgonu, o których teraz pan wspomniał, są nieprecyzyjne i wymagają zmiany. Stwierdził także, że w resorcie rozważane jest powołanie instytucji koronera. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Sprawa koronera wraca co jakiś czas. Pierwszy raz pojawiła się w przypadku głośnej sprawy „łowców skór”. Wtedy zaproponowano koronera, będącego urzędnikiem państwowym. Nie jestem przekonany, że tak musi być zrobione, aczkolwiek zapewne w wielu sytuacjach rozwiązałoby to sprawę. Jednak minister Arłukowicz zamiast zapowiadać powinien przeanalizować ten pomysł. Koroner to jest określony urząd administracyjny, za który państwo musiałoby płacić. Aktualnie za wystawienie aktu zgonu nie płaci się nic nikomu, jest to po prostu część zwykłej procedury medycznej. Pomysł nie jest najgorszy – jak popiera go Arłukowicz to niech go wprowadzi w życie, informując jednocześnie o wszystkich kosztach.

Po tym jak sytuacja z lipca wyszła na jaw minister zdrowia zapowiada reformę przepisów – a jeszcze kilka miesięcy temu wzywał do reformy etyki lekarskiej. Tymczasem tak naprawdę nie dzieje się nic.

Arłukowicz zapowiada i nic nie zrobi. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że kto jak kto, ale obecny minister zdrowia jest szefem resortu tylko z woli i kaprysu Donalda Tuska, tylko po to żeby trwać. Proszę od niego niczego się nie spodziewać, bo jest dużym nadużyciem intelektualnym uważanie, że minister Arłukowicz jest w stanie coś zmienić. Nie jest w stanie nic wymyślić i niczego przeprowadzić przez Sejm.

Skąd bierze się ta bezduszność polskiej medycyny o której mówił pan senator?

Z kreacji wyniku finansowego, z zysku, z kosztów. Nie ma u nas patrzenia na człowieka jak na istotę ludzką. Dlatego, wobec tych skomercjalizowanych przepisów, stajemy się przedmiotem, a nie podmiotem działań medycznych. Trzeba cały czas zwracać uwagę na aspekty humanitarne służby zdrowia. „Służba” i „pełnienie misji” czy „niesienie pomocy” powinny być rzeczą najważniejszą. Jednak w przypadku współczesnego polskiego lekarza i urzędnika – z ministrem Arłukowiczem na czele, słowo „misja” i „służba” nie mogą przejść przez gardło. Więcej etyki, mniej ekonomii. Ani grosza drożej nie kosztowałoby zachowywanie się z szacunkiem wobec zwłok. 

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

not. mc

[fot. Wikipedia Commons, autor: Reytan]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook