Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: polska służba zdrowia jest odhumanizowana

07.08.2013

„Powrót karetki na miejsce wypadku i zostawienie tam ciała zmarłego jest profanacją zwłok."

Stefczyk.info: Ostatnio wyszło na jaw, że w lipcu pogotowie ratunkowe zabrało z wypadku ranną osobę, która zmarła w trakcie reanimacji w drodze do szpitala – po czym karetka odwiozła ciało zmarłego z powrotem na miejsce zdarzenia.

Senator Bolesław Piecha: Takie wynaturzone sytuacje dotyczące polskiej służby zdrowia spotykają nas coraz częściej. One są coraz bardziej bulwersujące. Dla mnie to jest coś niesamowitego – jak można zabrać ofiarę wypadku drogowego do karetki, reanimować i po stwierdzeniu zgonu po prostu odwieźć na miejsce wypadku i zostawić. Nie interesują mnie rady policji, która podobno sugerowała takie rozwiązanie – funkcjonariusze policji nie mają wstępu do karetki.

Co powinni zrobić ratownicy?

Należało po prostu działać z rozsądkiem i przywieźć ciało do szpitala. Oczywiście jest mnóstwo dziwnych tłumaczeń w tej sprawie: na przykład, że w szpitalu lekarz nie może wystawić świadectwa zgonu. Otóż może. Zgon może stwierdzić każdy lekarz. Natomiast nie będzie mógł wypisać w karcie zgonu przyczyny śmierci. Jednak w przypadku wypadków komunikacyjnych przyczyna zgonu to jest koincydencja dwóch instytucji: medycyny sądowej i prokuratury. Te tłumaczenia wskazują na to, że ratownikami kierowało motto: jak najmniej kłopotów – podczas gdy zwłoki można bezkarnie profanować. Takie postępowanie pogotowia jest bardzo bolesne dla rodziny i dla społeczeństwa.

Czy to obrazuje jakieś nieetyczne postępowanie, brak myślenia?

Bezduszność polskiej ochrony zdrowia sięga kolejne szczeble i łamane są kolejne tabu. Tym tabu jest po prostu szacunek dla ludzkiego ciała, albo dla zwłok. Taka sytuacja w żadnym wypadku nie powinna mieć miejsca. Powrót karetki na miejsce wypadku po stwierdzeniu zgonu poszkodowanego i zostawienie tam ciała zmarłego jest po prostu profanacją zwłok. Bezduszność jest związana z różnymi procedurami, którymi spętana jest polska opieka zdrowotna. W ogóle nie ma tam humanizmu, a człowieka nie traktuje się jak istotę ludzką, tylko jak przedmiot, za który ktoś zapłaci lub nie. Już sama procedura leczenia, która nazywa się świadczeniem zdrowotnym spowodowała ogromne odhumanizowanie.

Min. Arłukowicz powiedział dzisiaj, że przepisy stwierdzania zgonu, o których teraz pan wspomniał, są nieprecyzyjne i wymagają zmiany. Stwierdził także, że w resorcie rozważane jest powołanie instytucji koronera. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Sprawa koronera wraca co jakiś czas. Pierwszy raz pojawiła się w przypadku głośnej sprawy „łowców skór”. Wtedy zaproponowano koronera, będącego urzędnikiem państwowym. Nie jestem przekonany, że tak musi być zrobione, aczkolwiek zapewne w wielu sytuacjach rozwiązałoby to sprawę. Jednak minister Arłukowicz zamiast zapowiadać powinien przeanalizować ten pomysł. Koroner to jest określony urząd administracyjny, za który państwo musiałoby płacić. Aktualnie za wystawienie aktu zgonu nie płaci się nic nikomu, jest to po prostu część zwykłej procedury medycznej. Pomysł nie jest najgorszy – jak popiera go Arłukowicz to niech go wprowadzi w życie, informując jednocześnie o wszystkich kosztach.

Po tym jak sytuacja z lipca wyszła na jaw minister zdrowia zapowiada reformę przepisów – a jeszcze kilka miesięcy temu wzywał do reformy etyki lekarskiej. Tymczasem tak naprawdę nie dzieje się nic.

Arłukowicz zapowiada i nic nie zrobi. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że kto jak kto, ale obecny minister zdrowia jest szefem resortu tylko z woli i kaprysu Donalda Tuska, tylko po to żeby trwać. Proszę od niego niczego się nie spodziewać, bo jest dużym nadużyciem intelektualnym uważanie, że minister Arłukowicz jest w stanie coś zmienić. Nie jest w stanie nic wymyślić i niczego przeprowadzić przez Sejm.

Skąd bierze się ta bezduszność polskiej medycyny o której mówił pan senator?

Z kreacji wyniku finansowego, z zysku, z kosztów. Nie ma u nas patrzenia na człowieka jak na istotę ludzką. Dlatego, wobec tych skomercjalizowanych przepisów, stajemy się przedmiotem, a nie podmiotem działań medycznych. Trzeba cały czas zwracać uwagę na aspekty humanitarne służby zdrowia. „Służba” i „pełnienie misji” czy „niesienie pomocy” powinny być rzeczą najważniejszą. Jednak w przypadku współczesnego polskiego lekarza i urzędnika – z ministrem Arłukowiczem na czele, słowo „misja” i „służba” nie mogą przejść przez gardło. Więcej etyki, mniej ekonomii. Ani grosza drożej nie kosztowałoby zachowywanie się z szacunkiem wobec zwłok. 

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

not. mc

[fot. Wikipedia Commons, autor: Reytan]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook