Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Nie jesteśmy gotowi do leczenia raka

03.06.2012

O rosnącej skali chorób nowotworowych oraz przygotowaniu Polski na nadchodzące problemy portal Stefczyk.info rozmawia z Bolesławem Piechą, byłym wiceministrem zdrowia, obecnie posłem PiS.

Stefczyk.info: W 2030 roku aż o 75 procent zwiększy się liczba chorych na nowotwory – alarmują onkolodzy zebrani na kongresie w Chicago. Jak Pan odbiera te ostrzeżenia?

Bolesław Piecha: Eksperci mają rację, te opinie są wiarygodne. Skala chorób cywilizacyjnych się stale zwiększa. Coraz częstsze są przypadki chorób metabolicznych, cukrzycy, alergii, czy nowotworów. Oczywiście nowotwory są tu najgroźniejsze. Żyjemy coraz dłużej, więc skala jest coraz poważniejsza.

Co to znaczy dla Polski?

My mamy pewne opóźnienie względem trendów światowych. Obyśmy w tym przypadku również mieli. Na razie nie jesteśmy bowiem przygotowani na masowe epidemiologiczne zagrożenie nowotworami. Nie potrafimy sobie dziś poradzić z procedurami i finansowaniem chorób nowotworowych. Jeśli nie uporządkujemy tego bałaganu, jaki jest w Polsce, będzie źle. Trzeba usprawnić dostęp do leczenia. Inaczej będzie tragedia. Jest trochę czasu. Trzeba podjąć szybko działania. Łatanie systemu, jakie widzimy obecnie, nic nie zmieni.

Dołożenie pieniędzy wystarczy?

Tu nie tylko chodzi o pieniądze. Wcześniej trzeba poprawić system i dostęp do leczenia. Jeśli pacjent choruje na nowotwory, dziś jest zagubiony i musi szukać dojścia do lekarzy. Tak nie powinno być, trzeba zmienić system, by to system opieki zdrowotnej powinien monitorować, co się dzieje z pacjentem. Poza tym musi się zmienić organizacja rozpoznania chorób nowotworowych. Na to oczywiście potrzebne będą pieniądze, ale dziś dokładanie pieniędzy bez porządkowania systemu nie ma sensu. Dalej postępuje dezorganizacja, brak jest kontroli.

Pan widzi jakąś wizję zmian w systemie opieki onkologicznej w Polsce?

Sądzę, że mamy zarysowany jakiś program dotyczący leczenia chorób nowotworowych. Jednak jest on głównie zorientowany na zakup sprzętu medycznego. To nie powinno być priorytetem. Dziś jest nim profilaktyka, promocja i wczesne wykrywanie. Trzeba również jak najszybciej stworzyć sieć, składającą się z poradni, szpitali, ambulatoriów, żeby pacjent z rozpoznaną chorobą nowotworową był kierowany precyzyjnie na określony etap leczenia. To zwiększy jego efektywność. Na to powinny iść pieniądze.

Rozmawiał saż
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook