Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Pacjenci nie mogą na nic liczyć

06.07.2012

Protest to porażka. Było dużo zapowiedzi, mało działań. Napięcia pozostały, a poziom zaufania ministerstwa do lekarzy i lekarzy do ministerstwa nadal jest bardzo niski - mówi portalowi Stefczyk.info Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, obecny poseł PiS.

Stefczyk.info: Lekarze zawieszają protest pieczątkowy i liczą na rozmowy z NFZ o kontrowersyjnych zapisach w umowach z lekarzami. Czy ta decyzja to porażka lekarzy?

Bolesław Piecha: Tak, to jest porażka środowiska lekarskiego. Widać, że ono jest bardzo zdezintegrowane. Jak to bywa w wolnych zawodach lekarze patrzą na swoje dobro. Tak jest na całym świecie, więc nie ma się co oburzać. Jest jednak faktem, że problem pozostał. Póki co, sprawa jest rozstrzygana na niejasnych zasadach. Lekarze na razie nie wiedzą, jak będą wypisywać recepty. Oni liczą obecnie na system dotyczący uprawnień ubezpieczonych. Protest to porażka. Było dużo zapowiedzi, mało działań. Napięcia pozostały, a poziom zaufania ministerstwa do lekarzy i lekarzy do ministerstwa nadal jest bardzo niski.

Lekarze wysłali sygnał rządowi, że może sobie pozwalać w kontaktach z nimi?

Sądzę, że rząd mógł wyciągnąć taki wniosek. To sygnał, że może sobie pozwalać i testować, jak daleko można się posunąć w kontaktach z lekarzami. To jest najważniejsze środowisko medyczne w Polsce. Jednak przede wszystkim ważni są pacjenci. Na miejscu rządu nie zdobyłbym się na eksperymentowanie na chorych. Oni nie mogą cierpieć ze względu na wewnętrzne rozgrywki środowiska medycznego.

Wspomniał Pan o systemie dotyczącym ubezpieczonych. Ustawa dotycząca tej sprawy dopiero jest w Sejmie. Jak ją Pan ocenia?

Ta ustawa jest w komisji. Wydaję mi się, że ta ustawa idzie w dobrym kierunku, choć zawiera wiele trudnych przepisów. One dotyczą głównie dostępu osób nieuprawnionych do danych z rejestru. Te dane są wyjątkowo wrażliwe. Wystąpiłem więc do Biura Analiz Sejmowych z wnioskiem o ekspertyzę dotyczącą oceny postulatów dotyczących cyfryzacji i dostępu do niej pod kątem bezpieczeństwa pacjentów. Czekam na nią obecnie.

Pacjenci mogą liczyć, że sytuacja w służbie zdrowia zostanie naprawiona

Pacjenci nie mogą na nic liczyć. System dalej gnije, nie ma żadnych podstawy twierdzić, że ktoś jest zainteresowany zmianą, mającą na celu usprawnienie działania systemu opieki zdrowotnej. Ten system od wielu lat jest skutecznie psuty. Tego nie zmieni jeden odwołany ani zorganizowany protest pieczątkowy.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook