Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Pachciarz kozłem ofiarnym

18.12.2013

Rozmowa z byłym wiceministrem zdrowia, senatorem PiS Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, chce odwołania szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz. O co w tej sprawie może chodzić?

Bolesław Piecha: Prawdą jest, że Agnieszka Pachciarz nie zasłynęła niczym szczególnym, niczego nie dokonała. Ona była protegowaną ministra Arłukowicza. Złożenie wniosku o odwołanie jej ze stanowiska jest typowym zagraniem, które ma wskazywać kozła ofiarnego. To ją minister chce obarczyć winą za to, co dzieje się w polskiej opiece medycznej. Arłukowicz nie potrafi polskim pacjentom zaproponować niczego poza gierkami personalnymi.

Zmiana na stanowisku szefa NFZ coś może dać? Może przyjść do Funduszu ktoś z wizją?

Sądzę, że zmiana na stanowisku NFZ niczego nie da. Fundusz jest jedynie wykonawcą polityki resortu zdrowia. To ministerstwo wymyśla i proponuje kierunki działania, w ustawach i rozporządzeniach. Nie wydaję mi się, żeby zmiana personalna w Funduszu miała szanse pobudzić Arłukowicza do zmian systemowych i lepszej pracy na rzecz polskich pacjentów. Nic się nie stanie, poza uzyskaniem chwilowego efektu zyskania czasu. Odium odpowiedzialności za błędy i politykę zdrowotną zostało przeniesione obecnie na Agnieszkę Pachciarz.

NIK informował niedawno, że NFZ w 2012 roku miał na koncie aż 2,2 mld złotych, których nie uruchomiono, choć potrzeby i kolejki do lekarzy były ogromne. To może mieć związek z odejściem prezes Pachciarz?

Rzeczywiście pojawiły się takie wiadomości, jednak pamiętajmy, że te pieniądze mógł uruchomić jedynie minister zdrowia. Prezes Pachciarz nie mogła tych pieniędzy wykorzystać, bez decyzji ministra. Jednak w mojej ocenie czarę goryczy przelał wniosek prezes do sądu administracyjnego. Szefowa NFZ chciała wydelegowania 700 mln złotych, które państwo powinno zapłacić za leczenie osób nieobjętych ubezpieczeniem. Minister finansów z ministrem zdrowia potrafią liczyć do trzech, a Agnieszka Pachciarz policzyła to, o czym realnie mówi ustawa.

To może stać za odwołaniem szefowej Funduszu?

Tak, bowiem ta sprawa jest niezwykle problematyczna dla władzy. W budżecie, jaki przeszedł właśnie przez Sejm nie ma tak dużych pieniędzy na leczenie. Gdyby więc sąd administracyjny rozstrzygną sprawę na korzyść NFZ problem dla władzy byłby ogromny. Wydaję mi się, że następny prezes NFZ wycofa natychmiast proces z sądu administracyjnego.

Rozmawiał Nal
[Fot. Piotr Drabik/Wikipedia.org na lic. CC BY 2.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook