Jedynie prawda jest ciekawa

Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

25.03.2017

Powstanie sieci pozwala uciec od sytuacji konkurowania między państwowymi placówkami, które mają przede wszystkim leczyć, a nie zarabiać - powiedział były minister zdrowia Bolesław Piecha w wywiadzie dla "Super Expressu".

Były minister zdrowia ocenił pomysł powstania sieci szpitali.

- Nie możemy(…) spodziewać się rewolucji i tego, że nagle służba zdrowia zacznie i nas działać tak, jak działa w Holandii. Tak nie będzie, ale to krok w dobrym kierunku – zaznaczył.

Dodał, że zmieni się sytuacja, w której pacjent będzie traktowany jako „koszt.

- Powstanie sieci pozwala uciec od sytuacji konkurowania między państwowymi placówkami, które mają przede wszystkim leczyć, a nie zarabiać – podkreślił Piecha.

Lekarz sceptycznie podchodzi do kwestii ograniczenia kolejek w placówkach medycznych za sprawą pojawienia się sieci szpitali.

- Jednym z założeń tego systemu jest dostępność. Chciałbym żeby tak było, ale zdaję sobie jednak sprawę, że czynników, które powodują powstawanie kolejek, jest jednak więcej – wyraził zdanie były minister zdrowia.

Rozmówca odniósł się również do pomysłu likwidacji oddziałów geriatrycznych.

- Tego pomysłu ministra Radziwiłła nie podzielam(…) Pacjent z geriatrii nie może być kierowany od specjalisty do specjalisty(…) To zespół ostrych schorzeń, które trzeba wyrównać i interniści nie są do końca przygotowani do tego, by się tym zajmować – wskazał Piecha.

[fot. youtube/Pharma Daily]

MW/Super Express

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook