Jedynie prawda jest ciekawa

Piecha: Nie wystarczy składka zdrowotna

08.10.2012

Przebieg i rezultat zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość debaty zdrowotnej relacjonuje dla portalu Stefczyk.info poseł PiS i były wiceminister zdrowia, Bolesław Piecha.

"Debata była niezwykle potrzebna. I to nie są moje słowa, ani prezesa Jarosława Kaczyńskiego. To są  słowa ministra Macieja Piroga, doradcy prezydenta. Stwierdził on, że od pięciu lat o zdrowiu nikt poważnie nie rozmawiał. Byłem aż zdumiony jego zafascynowaniem naszą debatą.

Było o czym mówić. O roli NFZ – czy też innego podmiotu – w systemie zdrowotnym. O tym, czy ma być wolny rynek, czy też państwo  ma coś do powiedzenia.  Następnie o bardzo ważnej kwestii  refundacji leków. Bo przecież pacjent wypisany ze szpitala wróci tam z powrotem jeśli nie dostanie w miarę taniego, dostępnego leku. Pojawił się też niezmiernie istotny wątek promocji zdrowia. Czyli uczenie przysłowiowego Jasia  zachowań prozdrowotnych.

Uważam, że wstrzeliliśmy się w zapotrzebowanie. Dyskusja była bardzo emocjonalna, ale i merytoryczna. Oprócz pacjentów i środowisk zawodowych gościliśmy wielu ekonomistów. Wszystkie wnioski zostały spisane. Będziemy na ich podstawie modyfikować i uzupełniać nasz program.

Musimy uwzględnić przede wszystkim kwestię środków finansowych. Trzeba ustalić „mapę drogową” wzrostu środków na ochronę zdrowia, tak by ten wzrost był sensowny. Tak by zapewnione były warunki racjonalnego wydawania pieniędzy.

Należy też wprowadzić dwa rodzaje ważnych narzędzi. Zasadę, że z jednej strony są podstawowe świadczenia  zdrowotne: poradnie specjalistyczne i ogólne, szpitale. Ale jest też druga strona: niezwykle kosztowne procedury wysokospecjalistyczne. Sposób ich finansowania nie może być oparty na prostej solidarnościowej składce. Bezwzględnie potrzebna jest w tym obszarze większa partycypacja budżetu państwa. Pacjent nie zdoła złożyć się na procedury wysokospecjalistyczne. Jest to po prostu niemożliwe.

Najlepszy wyznacznik tego jak potrzebna była nasza debata stanowi przypadek Centrum Zdrowia Dziecka. Są tam potężne budynki i wyspecjalizowany sztab ludzi. Profesorowie, lekarze, diagności, pielęgniarki. Tylko obowiązuje zakaz przyjmowania chorych dzieci."

JKUB

[fot.PAP/Paweł Supernak]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook