Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Nie wystarczy składka zdrowotna

08.10.2012

Przebieg i rezultat zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość debaty zdrowotnej relacjonuje dla portalu Stefczyk.info poseł PiS i były wiceminister zdrowia, Bolesław Piecha.

"Debata była niezwykle potrzebna. I to nie są moje słowa, ani prezesa Jarosława Kaczyńskiego. To są  słowa ministra Macieja Piroga, doradcy prezydenta. Stwierdził on, że od pięciu lat o zdrowiu nikt poważnie nie rozmawiał. Byłem aż zdumiony jego zafascynowaniem naszą debatą.

Było o czym mówić. O roli NFZ – czy też innego podmiotu – w systemie zdrowotnym. O tym, czy ma być wolny rynek, czy też państwo  ma coś do powiedzenia.  Następnie o bardzo ważnej kwestii  refundacji leków. Bo przecież pacjent wypisany ze szpitala wróci tam z powrotem jeśli nie dostanie w miarę taniego, dostępnego leku. Pojawił się też niezmiernie istotny wątek promocji zdrowia. Czyli uczenie przysłowiowego Jasia  zachowań prozdrowotnych.

Uważam, że wstrzeliliśmy się w zapotrzebowanie. Dyskusja była bardzo emocjonalna, ale i merytoryczna. Oprócz pacjentów i środowisk zawodowych gościliśmy wielu ekonomistów. Wszystkie wnioski zostały spisane. Będziemy na ich podstawie modyfikować i uzupełniać nasz program.

Musimy uwzględnić przede wszystkim kwestię środków finansowych. Trzeba ustalić „mapę drogową” wzrostu środków na ochronę zdrowia, tak by ten wzrost był sensowny. Tak by zapewnione były warunki racjonalnego wydawania pieniędzy.

Należy też wprowadzić dwa rodzaje ważnych narzędzi. Zasadę, że z jednej strony są podstawowe świadczenia  zdrowotne: poradnie specjalistyczne i ogólne, szpitale. Ale jest też druga strona: niezwykle kosztowne procedury wysokospecjalistyczne. Sposób ich finansowania nie może być oparty na prostej solidarnościowej składce. Bezwzględnie potrzebna jest w tym obszarze większa partycypacja budżetu państwa. Pacjent nie zdoła złożyć się na procedury wysokospecjalistyczne. Jest to po prostu niemożliwe.

Najlepszy wyznacznik tego jak potrzebna była nasza debata stanowi przypadek Centrum Zdrowia Dziecka. Są tam potężne budynki i wyspecjalizowany sztab ludzi. Profesorowie, lekarze, diagności, pielęgniarki. Tylko obowiązuje zakaz przyjmowania chorych dzieci."

JKUB

[fot.PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook