Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Minister zwykłym propagandystą

18.09.2013

Rozmowa z senatorem PiS, Bolesławem Piechą, byłym wiceministrem zdrowia.

Stefczyk.info: Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odnosząc się do wypowiedzi prof. Andrzeja Kochańskiego z PAN mówił, że czas skończyć ze stygmatyzowaniem dzieci poczętych metodą in vitro. Dodał, że słowami Kochańskiego powinna zająć się komisja etyki w PAN. O stygmatyzowaniu mówił również jakiś czas temu premier Donald Tusk. Kto tu kogo stygmatyzuje?

Bolesław Piecha: To jest dla mnie wielka niespodzianka. Z tego, co wiem prof. Kochański nigdy nie mówił o stygmatyzowaniu dzieci. Tu nie chodzi o żadne stygmatyzowanie. Profesor, jako genetyk, przedstawia rzetelne dane, pochodzące z badań naukowych. Jeśli ktoś, jak minister Arłukowicz, wykorzystuje rzetelne badania naukowe do propagandy, to źle o nim świadczy. Obecny minister jest lekarzem i powinien brać pod uwagę i dobre i złe strony każdej metody leczniczej. Badacze są obiektywni. W Atlancie jest potężne centrum, które zbiera wyniki badań naukowych dotyczących wad, schorzeń i skutków zdrowotnych obserwowanych w USA. Jest tam również olbrzymie archiwum, które pokazuje, że określone wady genetyczne, czy wrodzone występują częściej u dzieci, które zostały poczęte metodą in vitro. Tyle i aż tyle. Profesor Kochański to przytoczył i komentuje. A do tego dołącza "gębę" Arłukowicz i Donald Tusk. To jest wyjątkowo nieuczciwe.

Dlaczego?

Badania naukowe są rzetelnym i obiektywnym obrazem rzeczywistości. One nie powinny służyć do wykorzystywania ich w propagandowych wypowiedziach. Jestem ciekaw, jak pan minister będzie realizował swoją zapowiedź skierowania sprawy do komisji etyki PAN. Ta sytuacja to wyjątkowa rzadkość. Minister stał się zwykłym propagandystą, a nie rzetelnym urzędnikiem, który bierze pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw".

Skoro in vitro nie tylko budzi kontrowersje etyczne, ale również ma wiele negatywnych skutków ubocznych, to jak rozumieć decyzję rządu, by tę metodę refundować?

W tej sprawie należy pamiętać, że świadczenie refunduje państwo, a tym bardzo zainteresowane były kliniki tzw. leczenia niepłodności. Dla nich to jest łatwe pozyskiwanie szybkich pieniędzy. Wobec tego takie decyzje rządu mnie w ogóle nie dziwią. Dziwi mnie jednak statystyka, o której mówił Arłukowicz. Wśród 5 tys. par, które biorą udział w programie rządowym, mamy jedynie 38 ciąż. Jeśli taka jest skuteczność metody sztucznego zapłodnienia to należy poddać w wątpliwość ekonomiczny sens stosowania tej procedury.

Rząd tę sprawę chętnie złożył na barki samorządów, które muszą de facto finansować procedury in vitro

Tak, odpowiedzialność za wiele rzeczy zwala się na samorządy. Sądzę, że za tym stoją kliniki natalistyczne, które zyskują w tej sprawie ogromnie. A ludzie, którzy decydują się na metodę in vitro, zawsze chętnie będą występować o zwrot kosztów tych procedur. W tym nie ma nic dziwnego.

Jak widać mamy tak dobrą sytuację w służbie zdrowia, że stać nas na finansowanie niepewnej i drogiej procedury...

Tak zdaje się uważa minister Arłukowicz. On ocenia, że najważniejszym zadaniem polskiej opieki medycznej jest 38 ciąż pochodzących z in vitro, a nie dziesiątki tysięcy ludzi czekających w kolejkach, np. czekających na leczenie zaćmy. Mamy właśnie kolejny, nowy raport, który mówi, że w Polsce na przeszczep soczewki oka czeka się średnio 2,5 do aż 6 lat. To dotyka dziesiątek tysięcy ludzi.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook