Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Minister Arłukowicz to cienki bolek

25.02.2012

Sądzę, że Bartosz Arłukowicz jest niewiarygodny dla izb lekarskich. Jako lekarz był sympatycznym członkiem izby, jako minister nie ma temu środowisku niczego do zaoferowania – mówi portalowi Stefczyk.info były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha z PiS.

Stefczyk.info: Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział podczas spotkania z lekarzami likwidację monopolu NFZ i wprowadzenie konkurencji w tym obszarze. Jak Pan ocenia ten pomysł?

Bolesław Piecha: Na wszelkie zapowiedzi zmian patrzę z dużym dystansem. Potem konfrontuję je z działaniami. Ten rząd zapowiedział już wiele rzeczy, z których nic nie wyszło. Wiarygodność oświadczeń władz jest niewielka. Szczególnie, że to, co powiedział Arłukowicz, to kontynuacja pewnej koncepcji przedstawionej kilka lat temu przez Jerzego Millera, ówczesnego szefa NFZ. On mówił ciągle o wprowadzeniu jakiejś formy konkurencji w obszarze finansowania świadczeń. Jednak zmiany powinny iść w innym kierunku.

Jakim?

NFZ należy rozwiązać i zdecentralizować procedury. Tworzenie konkurencji na zasadach urzędowych jest pomysłem rodem z Orwella. Nie wiem, jak państwo ma stworzyć konkurencje dla Funduszu. Próbą taką były zmiany w systemie emerytalnym i stworzenie OFE. Jak się to skończyło, wszyscy wiemy. Minister Arłukowicz wiele zapowiada. Ja jednak wołałbym, żeby zajął się działaniem. Pomysły przedstawione przez szefa resortu zdrowia są oderwane od rzeczywistości. To dlatego m.in. minister został przez lekarzy wygwizdany. Mówienie o pomysłach tego typu wobec problemów obecnych jest sprawą niepoważną.

Jednak wiele osób wskazuje, że monopol NFZ jest zły

Rozwiązanie Arłukowicza jest jednak kuriozalne. Albo komercjalizuje się całą służbę zdrowia i wprowadza mechanizmy rynkowe, jak ma to miejsce w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych, albo zostawia się monopol NFZ. Tworzenie kolejnego sztucznego tworu, który miałby udawać konkurencyjny, nie ma sensu. Nigdy nie słyszałem o systemie opierającym się na konkurencji dwóch instytucji państwowych. To utopia, której się boję.

Czy obecny minister jest w Pana ocenie zdolny do wprowadzania jakichkolwiek istotnych zmian?

On jest ignorantem. Na razie niewiele wie o systemie. Być może jak się douczy będzie w stanie zapowiedzieć i zrealizować jakąś zmianę. Jednak nie spodziewałbym się po nim żadnej strategii. Na to go nie stać. Mówiąc kolokwialnie, on jest cienki bolek. Ja liczę, że on się chociaż zmierzy się z rzeczywistością i w trybie pilnym znowelizuje ustawy i naprawi to, co da się jeszcze uratować.

Czyli co?

Trzeba powrócić do poprzedniej ustawy refundacyjnej, ustawy o działalności leczniczej, ustawy o prawach pacjenta, ustawy o zawodzie lekarza. Trzeba ratować bieżące sprawy. Pomysły nierealne i futurystyczne powinien odłożyć do czasu, jak nauczy się więcej o systemie opieki zdrowotnej.

O czym świadczy atmosfera na zjeździe lekarzy? Minister został przyjęty źle, wygwizdano go

Sądzę, że on jest niewiarygodny dla izb lekarskich. Jako lekarz był sympatycznym członkiem izby, jako minister nie ma temu środowisku niczego do zaoferowania. Tymczasem organy korporacji lekarskiej mają bardzo dobrych prawników i są bardzo dobrze zorientowane w prawie. Niestety nie mogę tego powiedzieć o ministrze Arłukowiczu.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook