Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Liczę na ochronę życia

28.12.2011

O in vitro, projektach złożonych w Sejmie, kontrowersjach, jakie wywołuje procedura sztucznego zapłodnienia w rozmowie z portalem Stefczyk.info mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, obecny poseł PiS.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” pisze dziś o wojnie ideologicznej, która ma się zacząć w pierwszych tygodniach nowego roku. Mają ją rozpocząć prace nad projektami ustawy dotyczącej in vitro. Spodziewa się Pan wojny?

Bolesław Piecha: Nie zgodzę się z określeniem „wojna ideologiczna”. To nie jest wojna ideologiczna, ale uregulowanie spraw związane z bioetyką. Musimy wprowadzić regulacje odpowiadające wyzwaniom, przed którymi stoi ludzkość. Te wyzwania zostały zawarte w Konwencji bioetycznej. Polska tą konwencję podpisała, ale nie ratyfikowała. Przyjęliśmy do wiadomości, że jest taki dokument, ale nie wprowadziliśmy jego rozwiązań do polskiego porządku prawnego.

Co znajduje się w tym dokumencie?

Wyznaczniki dotyczące rozwiązań, które powinna zawierać ustawa bioetyczna. Konwencja podkreśla mocno sprawę godności każdego człowieka. Rozwiązania chronią niezbywalną godność każdego życia ludzkiego. Życie podlega więc pełnej ochronie. Konwencja zabrania również klonowania oraz tworzenia hybryd czy himer z użyciem ludzkich zarodków. Stwierdza również, że każdy kraj powinien uregulować we własnym systemie prawnym kwestie sztucznego zapłodnienia. Konwencja mówi, że skoro godność ludzka jest niezbywalna sprawa in vitro musi być traktowana poważnie.

Jak traktowana jest w Polsce?

Myśmy nic nie zrobili. To sprawiło, że istnieje w kraju ogromna szara strefa. Nie ma zakazanej procedury in vitro. W związku z tym jest ona wykonywana, ale nie ma żadnych zasad czy wymogów. Nie wiadomo, co się w trakcie niej dzieje.

Jednak procedura jest znana od lat. Co w niej budzi najważniejsze kontrowersje?

W czasie procedury dochodzi do powstania wielu ludzkich embrionów. Jednak wszczepiany jest tylko jeden. To oznacza, że musi dojść do selekcji i wybrania jednej komórki, która jest wszczepiana. Lekarz wybiera ten zarodek, który jego zdaniem spełnia lepiej stawiane warunki. To jest przykład eugeniki, która jest zakazana. Nikt nie może sekować nikogo, czy dyskryminować ze względu na to, jaki jest. Drugi problem to skuteczność sztucznego zapłodnienia. Ona jest wysoka tylko, gdy stworzymy ogromną liczbę zarodków. Wszczepia się dwa, więc nie wiadomo co z resztą. To w polskich warunkach nie jest rozstrzygnięte.

Co się w takim razie dzieje?

Opracowano technologię mrożenia zarodków w ciekłym azocie. Jednak nie wiadomo, ile zamrożonych zarodków przeżyje. Nikt nie może mieć również pewności, czy wszystkie zarodki rzeczywiście są mrożone. Być może lekarz, czy technik uzna, że zarodek mu się nie podoba i wyrzuci go. Trzecim problemem jest kwestia uznania, komu można wszczepić zarodek. Czy każdemu, czy tylko parom? Czy również samotnym matkom? Czy parom homoseksualnym? Te wszystkie kwestie muszą zostać rozstrzygnięte w ustawie o in vitro. Oczywiście w czasie prac będziemy mieli do czynienia ze sporami, ale do wojny daleko.

Jakich projektów Pan się spodziewa?

Do Sejmu trafi przynajmniej kilka projektów. Wśród nich projekty lewackie, zgłoszone przez Ruch Palikota, czy SLD. One mówią o tym, że wszystko wolno. Życie ludzkie traktowane jest w nich utylitarnie. Jeśli ktoś jest przydatny może znaleźć się w społeczeństwie. Jednak to nie jedyne projekty. Do Sejmu trafią również propozycje konserwatywne, w tym mój projekt przygotowany już w poprzedniej kadencji.

Co w nim się znajdzie?

Zakaz stosowania procedury in vitro. Mój projekt mówi jednak również o wielu innych sprawach, jak leczenie daremne, stosowanie eugeniki, czy program ratunkowy dla zarodków zamrożonych. Pamiętajmy, że w Polsce istnieje kilkadziesiąt tysięcy zamrożonych ludzkich istot w postaci zarodkowej. Trzeba zrobić wszystko, by ci ludzie mogli się urodzić. Taką procedurę przewidują moje propozycje. One mówią o adopcji zarodków.

Czego się Pan spodziewa po pracach sejmowych?

Długiej debaty na temat in vitro. Sądzę, że ona będzie wykorzystywana również do przykrywania innych decyzji, bardziej kontrowersyjnych. Tą kwestią można łatwo przykryć podwyżkę podatków, czy zmian emerytalnych. W związku z tym nastroje wokół in vitro będą podgrzewane.

Jak zachowa się ostatecznie Sejm?

Liczę na to, że ważne, humanitarne przesłanie, jakim jest świętość życia, będzie chronione. Mam nadzieję, że nie dojdzie do nieszczęścia, jakim będzie uchwalenie liberalnej ustawy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook