Jedynie prawda jest ciekawa

Piecha: Liczę na ochronę życia

28.12.2011

O in vitro, projektach złożonych w Sejmie, kontrowersjach, jakie wywołuje procedura sztucznego zapłodnienia w rozmowie z portalem Stefczyk.info mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, obecny poseł PiS.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” pisze dziś o wojnie ideologicznej, która ma się zacząć w pierwszych tygodniach nowego roku. Mają ją rozpocząć prace nad projektami ustawy dotyczącej in vitro. Spodziewa się Pan wojny?

Bolesław Piecha: Nie zgodzę się z określeniem „wojna ideologiczna”. To nie jest wojna ideologiczna, ale uregulowanie spraw związane z bioetyką. Musimy wprowadzić regulacje odpowiadające wyzwaniom, przed którymi stoi ludzkość. Te wyzwania zostały zawarte w Konwencji bioetycznej. Polska tą konwencję podpisała, ale nie ratyfikowała. Przyjęliśmy do wiadomości, że jest taki dokument, ale nie wprowadziliśmy jego rozwiązań do polskiego porządku prawnego.

Co znajduje się w tym dokumencie?

Wyznaczniki dotyczące rozwiązań, które powinna zawierać ustawa bioetyczna. Konwencja podkreśla mocno sprawę godności każdego człowieka. Rozwiązania chronią niezbywalną godność każdego życia ludzkiego. Życie podlega więc pełnej ochronie. Konwencja zabrania również klonowania oraz tworzenia hybryd czy himer z użyciem ludzkich zarodków. Stwierdza również, że każdy kraj powinien uregulować we własnym systemie prawnym kwestie sztucznego zapłodnienia. Konwencja mówi, że skoro godność ludzka jest niezbywalna sprawa in vitro musi być traktowana poważnie.

Jak traktowana jest w Polsce?

Myśmy nic nie zrobili. To sprawiło, że istnieje w kraju ogromna szara strefa. Nie ma zakazanej procedury in vitro. W związku z tym jest ona wykonywana, ale nie ma żadnych zasad czy wymogów. Nie wiadomo, co się w trakcie niej dzieje.

Jednak procedura jest znana od lat. Co w niej budzi najważniejsze kontrowersje?

W czasie procedury dochodzi do powstania wielu ludzkich embrionów. Jednak wszczepiany jest tylko jeden. To oznacza, że musi dojść do selekcji i wybrania jednej komórki, która jest wszczepiana. Lekarz wybiera ten zarodek, który jego zdaniem spełnia lepiej stawiane warunki. To jest przykład eugeniki, która jest zakazana. Nikt nie może sekować nikogo, czy dyskryminować ze względu na to, jaki jest. Drugi problem to skuteczność sztucznego zapłodnienia. Ona jest wysoka tylko, gdy stworzymy ogromną liczbę zarodków. Wszczepia się dwa, więc nie wiadomo co z resztą. To w polskich warunkach nie jest rozstrzygnięte.

Co się w takim razie dzieje?

Opracowano technologię mrożenia zarodków w ciekłym azocie. Jednak nie wiadomo, ile zamrożonych zarodków przeżyje. Nikt nie może mieć również pewności, czy wszystkie zarodki rzeczywiście są mrożone. Być może lekarz, czy technik uzna, że zarodek mu się nie podoba i wyrzuci go. Trzecim problemem jest kwestia uznania, komu można wszczepić zarodek. Czy każdemu, czy tylko parom? Czy również samotnym matkom? Czy parom homoseksualnym? Te wszystkie kwestie muszą zostać rozstrzygnięte w ustawie o in vitro. Oczywiście w czasie prac będziemy mieli do czynienia ze sporami, ale do wojny daleko.

Jakich projektów Pan się spodziewa?

Do Sejmu trafi przynajmniej kilka projektów. Wśród nich projekty lewackie, zgłoszone przez Ruch Palikota, czy SLD. One mówią o tym, że wszystko wolno. Życie ludzkie traktowane jest w nich utylitarnie. Jeśli ktoś jest przydatny może znaleźć się w społeczeństwie. Jednak to nie jedyne projekty. Do Sejmu trafią również propozycje konserwatywne, w tym mój projekt przygotowany już w poprzedniej kadencji.

Co w nim się znajdzie?

Zakaz stosowania procedury in vitro. Mój projekt mówi jednak również o wielu innych sprawach, jak leczenie daremne, stosowanie eugeniki, czy program ratunkowy dla zarodków zamrożonych. Pamiętajmy, że w Polsce istnieje kilkadziesiąt tysięcy zamrożonych ludzkich istot w postaci zarodkowej. Trzeba zrobić wszystko, by ci ludzie mogli się urodzić. Taką procedurę przewidują moje propozycje. One mówią o adopcji zarodków.

Czego się Pan spodziewa po pracach sejmowych?

Długiej debaty na temat in vitro. Sądzę, że ona będzie wykorzystywana również do przykrywania innych decyzji, bardziej kontrowersyjnych. Tą kwestią można łatwo przykryć podwyżkę podatków, czy zmian emerytalnych. W związku z tym nastroje wokół in vitro będą podgrzewane.

Jak zachowa się ostatecznie Sejm?

Liczę na to, że ważne, humanitarne przesłanie, jakim jest świętość życia, będzie chronione. Mam nadzieję, że nie dojdzie do nieszczęścia, jakim będzie uchwalenie liberalnej ustawy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook