Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Liczę na ochronę życia

28.12.2011

O in vitro, projektach złożonych w Sejmie, kontrowersjach, jakie wywołuje procedura sztucznego zapłodnienia w rozmowie z portalem Stefczyk.info mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, obecny poseł PiS.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” pisze dziś o wojnie ideologicznej, która ma się zacząć w pierwszych tygodniach nowego roku. Mają ją rozpocząć prace nad projektami ustawy dotyczącej in vitro. Spodziewa się Pan wojny?

Bolesław Piecha: Nie zgodzę się z określeniem „wojna ideologiczna”. To nie jest wojna ideologiczna, ale uregulowanie spraw związane z bioetyką. Musimy wprowadzić regulacje odpowiadające wyzwaniom, przed którymi stoi ludzkość. Te wyzwania zostały zawarte w Konwencji bioetycznej. Polska tą konwencję podpisała, ale nie ratyfikowała. Przyjęliśmy do wiadomości, że jest taki dokument, ale nie wprowadziliśmy jego rozwiązań do polskiego porządku prawnego.

Co znajduje się w tym dokumencie?

Wyznaczniki dotyczące rozwiązań, które powinna zawierać ustawa bioetyczna. Konwencja podkreśla mocno sprawę godności każdego człowieka. Rozwiązania chronią niezbywalną godność każdego życia ludzkiego. Życie podlega więc pełnej ochronie. Konwencja zabrania również klonowania oraz tworzenia hybryd czy himer z użyciem ludzkich zarodków. Stwierdza również, że każdy kraj powinien uregulować we własnym systemie prawnym kwestie sztucznego zapłodnienia. Konwencja mówi, że skoro godność ludzka jest niezbywalna sprawa in vitro musi być traktowana poważnie.

Jak traktowana jest w Polsce?

Myśmy nic nie zrobili. To sprawiło, że istnieje w kraju ogromna szara strefa. Nie ma zakazanej procedury in vitro. W związku z tym jest ona wykonywana, ale nie ma żadnych zasad czy wymogów. Nie wiadomo, co się w trakcie niej dzieje.

Jednak procedura jest znana od lat. Co w niej budzi najważniejsze kontrowersje?

W czasie procedury dochodzi do powstania wielu ludzkich embrionów. Jednak wszczepiany jest tylko jeden. To oznacza, że musi dojść do selekcji i wybrania jednej komórki, która jest wszczepiana. Lekarz wybiera ten zarodek, który jego zdaniem spełnia lepiej stawiane warunki. To jest przykład eugeniki, która jest zakazana. Nikt nie może sekować nikogo, czy dyskryminować ze względu na to, jaki jest. Drugi problem to skuteczność sztucznego zapłodnienia. Ona jest wysoka tylko, gdy stworzymy ogromną liczbę zarodków. Wszczepia się dwa, więc nie wiadomo co z resztą. To w polskich warunkach nie jest rozstrzygnięte.

Co się w takim razie dzieje?

Opracowano technologię mrożenia zarodków w ciekłym azocie. Jednak nie wiadomo, ile zamrożonych zarodków przeżyje. Nikt nie może mieć również pewności, czy wszystkie zarodki rzeczywiście są mrożone. Być może lekarz, czy technik uzna, że zarodek mu się nie podoba i wyrzuci go. Trzecim problemem jest kwestia uznania, komu można wszczepić zarodek. Czy każdemu, czy tylko parom? Czy również samotnym matkom? Czy parom homoseksualnym? Te wszystkie kwestie muszą zostać rozstrzygnięte w ustawie o in vitro. Oczywiście w czasie prac będziemy mieli do czynienia ze sporami, ale do wojny daleko.

Jakich projektów Pan się spodziewa?

Do Sejmu trafi przynajmniej kilka projektów. Wśród nich projekty lewackie, zgłoszone przez Ruch Palikota, czy SLD. One mówią o tym, że wszystko wolno. Życie ludzkie traktowane jest w nich utylitarnie. Jeśli ktoś jest przydatny może znaleźć się w społeczeństwie. Jednak to nie jedyne projekty. Do Sejmu trafią również propozycje konserwatywne, w tym mój projekt przygotowany już w poprzedniej kadencji.

Co w nim się znajdzie?

Zakaz stosowania procedury in vitro. Mój projekt mówi jednak również o wielu innych sprawach, jak leczenie daremne, stosowanie eugeniki, czy program ratunkowy dla zarodków zamrożonych. Pamiętajmy, że w Polsce istnieje kilkadziesiąt tysięcy zamrożonych ludzkich istot w postaci zarodkowej. Trzeba zrobić wszystko, by ci ludzie mogli się urodzić. Taką procedurę przewidują moje propozycje. One mówią o adopcji zarodków.

Czego się Pan spodziewa po pracach sejmowych?

Długiej debaty na temat in vitro. Sądzę, że ona będzie wykorzystywana również do przykrywania innych decyzji, bardziej kontrowersyjnych. Tą kwestią można łatwo przykryć podwyżkę podatków, czy zmian emerytalnych. W związku z tym nastroje wokół in vitro będą podgrzewane.

Jak zachowa się ostatecznie Sejm?

Liczę na to, że ważne, humanitarne przesłanie, jakim jest świętość życia, będzie chronione. Mam nadzieję, że nie dojdzie do nieszczęścia, jakim będzie uchwalenie liberalnej ustawy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook