Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: lekarze zostali ośmieszeni

22.06.2012

Naczelna Rada Lekarska została postawiona pod ścianą, a nawet ośmieszona – tłumaczy decyzję NRL były minister zdrowia Bolesław Piecha. Poseł PiS uważa, że za doprowadzenie do sytuacji, w której pacjent będzie musiał zapłacić za niekompetencję urzędników, odpowiedzialny jest minister Arłukowicz.

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała, by od 1 lipca lekarze wypisywali pełnopłatne recepty na leki refundowane. Powodem protestu jest zapis o karach dla lekarzy za błędnie wypisane recepty, zawarty w zarządzeniu byłego już szefa NFZ Jacka Paszkiewicza.

NRL chce, by lekarze oraz stomatolodzy nie zamieszczali na druku recepty adnotacji o refundacji, co oznacza w praktyce pełnopłatność recepty. W ocenie samorządu lekarskiego pacjent z taką receptą może jednak zwrócić się do NFZ, gdzie byłaby zrealizowana refundacja.

Lekarski samorząd sprzeciwił się w ten sposób umowom z NFZ na wypisywanie recept refundowanych, które do 30 czerwca mają podpisywać lekarze prowadzący prywatne praktyki. Umowy zawierają zapis o karach za błędnie wypisane recepty, który został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej. Wzór tych umów określił swoim zarządzeniem z 30 kwietnia ówczesny szef NFZ Jacek Paszkiewicz. Zdaniem środowisk lekarskich nie uwzględnił przy tym ani uwag samorządu lekarskiego, ani tych zgłaszanych przez ministra zdrowia.

Klucz do rozwiązania konfliktu ma minister Bartosz Arłukowicz – komentuje dla Stefczyk.info były minister zdrowia i poseł PiS Bolesław Piecha.

 

Czy można zrozumieć Naczelną Radę Lekarską, która chce, by to pacjenci odczuli od 1 lipca błędy urzędników?

Naczelna Rada Lekarska została postawiona pod ścianą, a nawet ośmieszona jako przedstawiciele jednej z najsilniejszych korporacji lekarskich nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. Nie zagrywa się w ten sposób, że ustawowo likwiduje się pewne idiotyczne przepisy dotyczące nakładania obowiązku na lekarza, który do niego nie należy, a z drugiej strony ktoś inna drogą wpisuje to w umowę cywilno-prawną. „Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma.” A wszystkiemu temu przygląda się minister Arłukowicz. Piętnował tę sytuację, ale ze spokojem patrzył na to, co dzieje się między Narodowym Funduszem Zdrowia – jeszcze z prezesem Paszkiewiczem – a Naczelną Radą Lekarską. Nie dziwię się, że ktoś traci cierpliwość. Najgorsze jest to, że nikt inny, a właśnie pacjenci będą musieli wziąć kilkanaście, najczęściej kilkadziesiąt albo kilkaset złotych i zostawić więcej niż zwykle w aptece. Oni nie biorą leków, bo tak im się podoba, ale dlatego, że muszą. Przykro mi, że stają się ofiarami tej wojny, ale absolutnie rozumiem lekarzy, którzy nie chcą płacić za niekompetencję i ignorancję ministra zdrowia. Z jego strony to gra nie fair. Wydaje się, że minister po raz kolejny nie sprostał wyzwaniu.

 

Jak długo, pana zdaniem, może potrwać realizacja dzisiejszego apelu NRL?

To będzie zależało od wielu czynników. Według mnie sprawa zarządzenia prezesa NRL była łatwa do rozwiązania. Minister mógł zareagować jako ten, który nadzoruje NFZ dwa miesiące temu i do takiej sytuacji by nie doszło.

 

Czy dziś jest to jeszcze możliwe?

Pewnie tak, ale sytuacja zrobiła się ambicjonalna i każda strona chce udowodnić, że ma swoje racje, a pacjent patrzy na to wszystko, jakby był na meczu ping ponga  i tylko mu głowa lata w jedną i drugą stronę. Z problemem zostanie sam. Dobra wola ministra zdrowia – bo to on ma w ręku karty – jest kluczem do rozwiązania tej nie nowej sytuacji.

 

Not. ruk

[Fot. nil.org.pl]

 

 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook