Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Donald Tusk sprawcą chaosu

14.01.2012

Wczoraj Sejm błyskawicznie przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej i lekarze nie będą już musieli weryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony czy nie, a co za tym idzie, nie będą karani za błędną weryfikację. Przepadła natomiast analogiczna poprawka dotycząca aptekarzy. Z prośbą o komentarz do tej sytuacji i ocenę, co nas jeszcze może czekać, portal Stefczyk.info zwrócił się do Bolesława Piechy (PiS), szefa sejmowej komisji zdrowia i b. ministra zdrowia.

Stefczyk.info: Czy ta nowelizacja załatwia już problem, który doprowadził do protestu lekarzy?

Nie, problemu nie załatwia. Ta piękna, królewska ustawa dalej cieknie. Może uspokoiło się troszeczkę wśród lekarzy, ale nie wszystkich, bo na Śląsku wybuchł nowy protest, związany z jakością recept - one były kiedys drukowane przez lekarzy, dzięki wprowadzonej karcie. Natomiast pan prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i minister zdrowia zmienili rozporządzenie i teraz te recepty są nieważne. Ale powiedzmy, że uspokoiło się w 15 województwach, a w jednym nie. Natomiast aptekarze są absolutnie rozgoryczeni, mimo że złagodzono pewne skutki - wprowadzono abolicję - ale co to jest za abolicja, która trwa 4 tygodnie, to żadna abolicja. Wydaje mi się, że w związku z tym protest będzie się zaostrzał i eskalował, a nie malał. To przykra konsekwencja szybko, nerwowo wprowadzanych zmian.

Czyli aptekarze zaostrzając protest, chcą tego samego, co uzyskali lekarze?

Tak, oni próbują doprowadzić do kolejnej nowelizacji ustawy i chyba im się to uda, z prostego powodu - nie można być karanym za niezawinione błędy. Jeżeli Ministerstwo (ani rząd) nie przygotowało odpowiednich narzędzi, chociażby po to, żebym ja aptekarz mógł potwierdzać, czy ktoś jest ubezpieczony, czyli ma uprawnienia do zniżek, czy nie - przecież sam rząd, ustami Tuska, nikogo innego tylko Tuska, mówił, że nie wolno karać za to, że nie można sprostać tym wymaganiom w sprawie ubezpieczonych - to należy z tego przepisu zrezygnować.

Lekarze wywalczyli swoje, przynajmniej w tym zakresie, natomiast aptekarze nie wywalczyli nic, tylko tyle, że co najwyżej przez kilka najbliższych dni nie będą karani za te recepty w związku z zamieszaniem. Natomiast od jutra, czy od pojutrza, jak ustawa wejdzie w życie, wróci pełne, rygorystyczne karanie aptekarzy. I ja ich rozumiem.

SLD domaga się odwołania Jerzego Paszkiewicza, szefa NFZ - czy to główny winowajca tego chaosu?

Szukanie kozłów ofiarnych jest tutaj charakterystyczne. Muszę powiedzieć jednak wprost - za to wszystko odpowiada rząd - jedynym trwałym elementem w tym rządzie jest Donald Tusk. Ja rozumiem, że on woli szusować gdzieś na nartach w Dolomitach i ma w nosie to, co się dzieje w kraju, natomiast to on jest władny odwołać Paszkiewicza, to on jest władny odwołać i wyciągnąć konsekwencje wobec ministra zdrowia i jego zastępców, tych, którzy zawinili. Natomiast nie wolno udawać - jakieś dziwne grupy szukają kolejnych kozłów ofiarnych. Donald Tusk jest adresatem absolutnie wszystkich, powtarzam wszystkich nieprawidłowości związanych z wdrożeniem w życie i konstrukcją samego aktu prawnego, jakim jest ustawa refundacyjna.

Czy usztywnienie rządu w sprawie aptekarzy nie potwierdza opinii, że ta ustawa miała na celu "wyciągnięcie" od pacjentów ponad kilkuset mln zł?

Czy to jest główny powód, to ja nie wiem. Trzeba natomiast zauważyć jedno, że generalnie coraz więcej ciężarów państwo przerzuca na obywatela. Ja rozumiem, że myśmy się podobno ogromnie wzbogacili, ale akurat chyba najmniej to dotyczy przewlekle chorych i w ogóle chorych - bo oni raczej nie zarabiają na swoich chorobach.

Natomiast prawdą jest, że według bardzo wiarygodnych, podkreślam, bardzo wiarygodnych danych sprawdzonej, chyba najlepszej agencji, która działa na rynku leków i monitoruje go od wielu, wielu lat na całym świecie - IMS Health - ceny wzrosną, generalnie wszystkich leków refundowanych o 302 mln zł. Jeżeli skoczą o te 302 mln zł, to współczynnik współpłacenia pacjenta za leki refundowane wzrośnie z 34 do 38%. Niemcy - 8%, Wielka Brytania - 10% - to pokazuje ogromny dystans, jaki mamy do pokonania, a gdybyśmy porównali 27 krajów, czy też 28 już, bo już mamy Chorwację - Unii Europejskiej, to będziemy czerwoną latarnią w tym wymogu współpłacenia pacjentów z własnej kieszeni za leki, mimo że podobno mamy doskonały system ubezpieczeniowy.

not. zrk
[fot. PAP/P.Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook