Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Czekają nas ogromne inwestycje

11.06.2013

Rozmowa z Bolesławem Piechą, senatorem PiS, byłym wiceministrem zdrowia.

Stefczyk.info: "Puls Biznesu" publikuje raport, który mówi, że do 2030 roku polskie szpitale będą potrzebowały inwestycji na kwotę 58 mld złotych. To pieniądze potrzebne na inwestycje w sprzęt oraz remont budynków. Jak Pan ocenia te szacunki?

Bolesław Piecha: W mojej ocenie te szacunki mogą być minimalistyczne. Myśmy prowadzili pewne szacunki w 2006 roku. Wtedy szacowaliśmy ile środków potrzeba na dostosowanie do warunków technicznych, jakie powinny spełniać szpitale w Polsce. Z naszych obliczeń wynikało, że w ciągu 10 lat, do 2016 roku, Polska musi wydać 20 mld złotych. Ta suma wystarczała na niezbędne inwestycje w infrastrukturę. Chodziło o gruntowne remonty obiektów, budowę nowych, czy dostosowanie obiektów szpitalnych do warunków, jakie powinny spełniać placówki, sale operacyjne, oddziały ratunkowe, gabinety specjalistyczne itd. Wydaje się więc, że szacunki przytaczane przez "Puls Biznesu" są minimalistyczne.

Dlaczego?

Mamy bowiem takie zjawisko jak starzenie się aparatury medycznej. To jak z komputerem. Po kilku latach on się nie nadaje do użytku. W przypadku usług medycznych jest podobnie. Sprawą podstawową są nowoczesne technologie. Wśród nich coraz ważniejsze miejsce zajmuje oprogramowanie, a ono nie zawsze chce działać ze starym sprzętem. Sądzę, że skala wyzwań jest znacznie wyższa niż wynika to z artykułu "PB". Do 2030 roku zapewne wydatki na modernizację infrastruktury czy budynków szpitalnych powinny być większe, skoro myśmy na lata 2006-2016 szacowali wydatki na 20 mld.

Tak czy inaczej sumy są porażające. Skąd takie pieniądze można wziąć?

Są różne pomysły i drogi pozyskania takich środków. Jednak trzeba pamiętać, że szpitalnictwo ma ważną rolę do spełnienia. W krajach cywilizowanych pieniądze na modernizację w tym obszarze pochodzą z organów założycielskich, czyli ze źródeł publicznych. W krajach Zachodu finansowanie idzie z budżetów publicznych. I nie ma co liczyć, że w Polsce tak duże sumy będą chcieli wyasygnować prywatni inwestorzy. Przecież oni chcą uzyskać zwrot wszelkich wydatków w rozsądnym terminie. To oznacza, że to ze środków publicznych muszą być prowadzone takie inwestycje. Utrzymanie infrastruktury oraz wyposażenie w sprzęt to muszą być inwestycje publiczne. Wpuszczenie w ten obszar prywatnych inwestorów oznacza wypchnięcie część pacjentów poza system opieki medycznej. To zawsze oznaczać będzie wzrost kosztów leczenia.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook