Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Czeka nas hekatomba w szpitalach

27.12.2012

O komercjalizacji szpitali oraz konieczności zbilansowania budżetów portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: Zgodnie z ustawą przegłosowaną przez koalicję szpitale w całej Polsce mają zbilansować budżety do końca 2012 roku. Jeśli tego nie zrobią muszą zostać skomercjalizowane, albo ich właściciele muszą dokapitalizować placówki. Czego należy się spodziewać w 2013 roku?

Bolesław Piecha: Wyniki finansowe szpitale będą publikowały pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku. Według moich przewidywań nastąpi wtedy hekatomba w około 40 procent polskich szpitali publicznych. Bowiem zgodnie z ustawą o działalności leczniczej nastąpi konieczność uzupełnienia strat przez właścicieli, czyli jednostki samorządu lub Ministerstwo Zdrowia. Trzeba będzie zbilansować budżet, czyli dopłacić w żywej gotówce. Przewiduje, że zdecydowana większość podmiotów pracujących nie będzie w stanie tego zrobić. Spodziewam się, że w przyspieszonym trybie będziemy mieli próby przekształcania placówek w spółki prawa handlowego. W zadłużone spółki.

To znaczącą zmiana?

Spółka prawa handlowego będzie rządziła się własnymi zasadami. Sądzę, że w okolicach września 2013 roku znaczna część, a może i większość szpitali zamknie swoje oddziały, rozpuści załogę na urlopy bezpłatne i będzie czekać na nowe kontrakty. W okolicach września kończą się bowiem tzw. limity na bieżący rok. Spółka prawa handlowego nie będzie mogła działać na swoją szkodę, nie będzie mogła zaciągać długów na potrzeby zaspokajania bieżących świadczeń. Ona nie będzie mogła brać kredytów na poczet tzw. nadwykonań, ponieważ ich wypłaty są zbyt niepewne. Nadwykonania nie są płacone przez NFZ, a jeśli są, to po długich bataliach w sądzie.

Rząd może się jeszcze zreflektować i zmienić ustawę?

Myśmy złożyli projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, który przesuwa obowiązek przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego w przypadku niedokapitalizowania jej przez jednostkę prowadzącą na dwa trzy lata później. Według naszych analiz większość szpitali nie jest przygotowana do takich zmian. Mówienie, że taka zmiana jest mało znacząca, jest nieporozumieniem. Szpitale to ogromne i bardzo skomplikowane przedsiębiorstwa, których bilansowanie jest wielkim wyzwaniem na całym świecie. One działają w sposób ciągły, nie można zakładać, że placówki zawieszają działanie. Państwo mocą konstytucji jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Likwidacja jednego czy drugiego szpitala to ruszenie kostek domina. To nie jest tak, że jak się zawali jeden szpital to drugi szpital ten ubytek zrekompensuje. Ten drugi też nie będzie miał kontraktów. A spółka nie będzie miała możliwości leczenia w sytuacji, gdy nie będzie miała pewności, że ktoś jej zapłaci.

Jak Pan ocenia sam pomysł komercjalizacji służby zdrowia?

To jest najgorszy pomysł z możliwych. Będzie ogromnym wyzwaniem dla następców Platformy Obywatelskiej, żeby uporządkować system opieki zdrowotnej. To jest zadaniem na lata. Sądzę, że niestety odbije się to na wskaźnikach zdrowotnych populacji mieszkającej w Polsce. Co gorsze, to będzie dotykało ludzi już nie tylko najbiedniejszych, ale również średnio zamożnych. Ludzie bogaci - te 5-10 procent polskiego społeczeństwa - poradzą sobie w każdym systemie. Klasa średnia i najubożsi w sytuacji choroby przewlekłej czy poważnych problemów zdrowotnych w żadnym wypadku sobie nie poradzi. Państwo wyzbywa się narzędzi zabezpieczania obywateli.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook