Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: CZD jest właściwie już bankrutem

18.09.2012

Centrum Zdrowia Dziecka poinformowało, że zawiesza wykonywanie zabiegów w sytuacjach nie zagrażających życiu i przesuwa je na przyszły rok. To kolejna odsłona fatalnej sytuacji finansowej w jakiej znalazł się ten szpital, zadłużony na ok. 200 mln zł. Przypomnijmy, że 2 tygodnie temu, nowy dyrektor CZD prof. Janusz Książyk zaapelował do premiera o ratowanie tej niezwykle ważnej placówki zdrowia. To, co się dzieje wokół tego szpitala komentuje b. minister zdrowia Bolesław Piecha, dziś szef sejmowej komisji zdrowia.

Stefczyk.info. - Do 21 września dyrektor CZD ma przedstawić plan naprawczy funkcjonowania placówki. Czy może on uratować szpital?

- Sytuacja jest rzeczywiście dramatyczna. Długi Centrum Zdrowia Dziecka sięgają 200 mln zł, z czego część długów ma charakter wymagalny, tzn. krążą wokół placówki już tacy dziwni ludzie jak komornicy. To więc jest tylko moment, jak zacznie się zajmowanie kont. Z powodu tych długów i zatorów płatniczych miało miejsce już opóźnienie w wypłacie wynagrodzeń dla pracowników szpitala i to nie tylko lekarzy, ale również dla pielęgniarek, personelu technicznego, diagnostyków itd. To jest sygnał, że Centrum w zasadzie, gdyby to traktować normalnie, jest już bankrutem.

Ten apel spotkał się z dziwną przepychanką ze strony Ministerstwa Zdrowia, które tak, jakby zapomniało, że dyr. Książyk jest dyrektorem raptem od 2 miesięcy, że startował w otwartym konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia, że przedstawił w czasie tego konkursu sposób naprawy finansowej placówki a jednocześnie dalszy plan jej rozwoju i to zostało zaakceptowane przez Ministerstwo. Tak więc twierdzenie dzisiaj, że jakiś plan naprawczy miał być gotowy, a nie był, jest głupim nadużyciem, ponieważ ten plan pan minister przyjął, desygnując prof. Książyka na stanowisko dyrektora Centrum.

Wiadomo jest nie od dzisiaj, że procedury w Centrum Zdrowia Dziecka są przez NFZ źle wyceniane i takie apele, mniej lub bardziej publiczne na ten temat docierały przecież i do ministerstwa i docierały również do Narodowego Funduszu Zdrowia. Smaczku tej całej sprawie dodaje również fakt, że przecież to minister zdrowia jest organem założycielskim i właścicielem Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka i takie nawoływanie i przez poprzednią panią minister i dzisiejszego, że to właściciel ma pilnować swojej własności brzmi dziwnie, skoro sam minister nie widzi ogromnego bałaganu i braku nadzoru właścicielskiego dla swoich jednostek, bo oprócz CZD również inne instytuty naukowe i inne szpitale kliniczne toną w długach.

Czy będzie jakiś plan naprawczy? Tutaj niewiele się dowiedzieliśmy, poza ogólnymi stwierdzeniami i taką magiczną datą 21 września, kiedy pan prof. Książyk ma przedstawić ów plan naprawczy. Ten plan naprawczy pewnie zostanie zaakceptowany i wtedy stanie się cud i CZD pozbędzie się długów. Oczywiście nie wierzę w to, ponieważ Ministerstwo Zdrowia musi wyasygnować środki, żeby chociażby wspomóc CZD. Może to zrobić albo w postaci żywej gotówki, z budżetu, na co będzie potrzebna na pewno decyzja rządu, a nie tylko ministra zdrowia, albo gwarancji kredytowych, udzielanych przez któryś z banków, ale wtedy też budzet państwa staje się zakładnikiem, czyli również minister finansów i rząd musi się na to zgodzić.

Także mamy pat i jedno wiem - dzisiaj Centrum Zdrowia Dziecka ogłosiło, że zawiesza przyjmowanie nowych pacjentów, czyli ciężko chorych dzieci, tłumacząc to tym, że po prostu nie ma już kontraktów, a minister Neumann zapowiedział, że w zasadzie pieniądze za nadwykonania są w drodze - pieniądze, które NFZ zapłaci.

Czyli reasumując, długi jak były tak są, ale pogarsza się dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej najciężej chorych polskich dzieci, które mogłyby szukać ratunku tylko w tej, specjalistycznej jednostce leczniczej, jaką jest CZD w Warszawie.

Stefczyk.info. - Czy to oznacza nieuchronny upadek CZD? Co powinno zrobić Ministerstwo Zdrowia?

- Myślę, że Ministerstwo Zdrowia nie ma zielonego pojęcia co ma z tym zrobić, natomiast jakieś tam procedury są wypracowane. Przede wszystkim trzeba ratować finanse bieżące - czy to będzi kredyt, czy gotówka z budżetu państwa, właściciel ma prawo dać jednostce takie pieniądze, oczywiście powinien je obwarować określonymi warunkami, które musi spełnić dyrekcja i zarząd szpitala, żeby dać pewność, że one zostaną dobrze wykorzystane.

Po drugie musi być przygotowane takie działanie na już - na październik, listopad, kiedy będzie kontraktowanie świadczeń opieki zdrowotnej i już wtedy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być przygotowany do rzetelnej wyceny niektórych świadczeń opieki zdrowotnej, zwłaszcza realizowanych w szpitalach dziecięcych i po prostu wycenić te procedury wyżej niż obecne, bo to jest właśnie głównym źródłem kłopotów.

Po trzecie musi być jakaś perspektywa dla lecznictwa pediatrycznego w Polsce, na co jest czas, ale to wymaga określonych decyzji - a te decyzje są to decyzje rządowe - one mogą poczekać.

Dzisiaj - gotówka natychmiast lub pożyczka. Dwa - porządny w miarę kontrakt na przyszły rok i dopiero trzy - jak uporać się z zadłużeniem jednostki i pokryć te 200 mln zł, bo tego żaden wydatek bieżący nie pokryje.

Stefczyk.info. - Dyrektor Książyk uważa, że wycena świadczeń w CZD powinna zwrosną o nawet 20 proc., ale wiceminister Neumann twierdzi, że nie ma na to szans bo nie ma takich pieniędzy...

- Tu nie chodzi, żeby były takie jednakowo wysokie świadczenia pediatryczne wszędzie - ale są takie jednostki, głównie takie jak CZD, Centrum Matki Polski, Instytut Matki i Dziecka, niektóre kliniki, gdzie stosuje się procedury wysokospecjalistyczne i powinna być wydzielona pewna pula środków dla tych dzieci, których leczenie nie odbywa się w żadnym szpitalu powiatowym, ani nawet wojewódzkim tylko na poziomie krajowym, w klinikach Akademii Medycznej albo Centrum Zdrowia Dziecka. Tam te procedury powinny być odpowiednio wyceniane. Natomiast jest też prawdą, że jeżeli chcemy mieć szpital na poziomie Centrum Zdrowia Dziecka, odpowiednio wyposażony, to procedura, nawet leczenia prostej biegunki, jeżeli już z taką dziecko do Centrum trafi, nie może być równoznaczna cenowo z procedurą leczenia w jakimś szpitalu powiatowym. Po prostu koszty amortyzacji sprzętu, kadr medycznych zawsze będą większe niż w przeciętnym szpitalu powiatowym. Jest to ABC ekonomii i dobrze by było, gdyby i minister Neumann i minister Arłukowicz a także premier to ABC ekonomii znali.

not. zrk
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook