Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Czas na właściwe wybory Polaków

18.04.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem zdrowia, kandydatem do Senatu w wyborach uzupełniających w Rybniku Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: W pierwszych miesiącach 2013 roku miały być znane dane dotyczące skali zadłużenia polskich placówek medycznych. Te dane pokażą, jak wiele z placówek zostanie przekształconych w spółki prawa handlowego. Coś już wiadomo na ten temat?

Bolesław Piecha: Niestety nie można dziś nic powiedzieć o skali problemu. Sądzę, że dane na ten temat są skutecznie blokowane przez marszałków województw, powiaty i ministerstwo. Jest jednak widoczna presja na przygotowanie się do przekształceń samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. To może świadczyć o tym, że istnieją deficyty w większości szpitali i placówek. W związku z tym ucieczką do przodu jest przekształcenie. To bowiem umożliwi odcięcie długów, puszczenie ich w niebyt. Te długi będą oczywiście rosły gdzieś z boku, a marszałek województwa będzie liczył, że kiedyś te długi ktoś daruje, że kiedyś się je spłaci. To niepokoi. Równie niepokojące jest inne zjawisko, które już widać.

O czym pan mówi?

Już widać, że przeszacowano budżet NFZ. On oczywiście wiąże się z sytuacją makroekonomiczną, ze wskaźnikami, które minister Rostowski opracował na potrzeby budżetu państwa, ale skala jest niepokojąca. Pierwszy kwartał tego roku, który zawsze był dobrym okresem jeśli chodzi o poziom wpływów ze składek, okazał się deficytowy. Spodziewam, się, że w kasie NFZ tylko z tytułu większego bezrobocia, wzrostu liczby umów śmieciowych, zabraknie około 1 miliarda złotych.

Co to oznacza?

To, że pacjenci będą czekać w jeszcze dłuższych kolejkach do lekarzy. Pacjenci będą mieli prawo do leczenia, do operacji, ale będą musieli czekać miesiącami, czy latami na różne usługi medyczne. Kolejki się wydłużają, a pacjenci słyszą obietnice. Te obietnice to dziś np. zapowiedź, że wizyta u kardiologa będzie możliwa w przyszłym roku. Pod warunkiem, że uda się pacjentowi zapisać 1 stycznia. Obawiam się, że będziemy o tym debatować przez najbliższe miesiące. Niestety nie spodziewam się ze strony rządu poważnego i realnego sposobu uporania się z zadłużeniem szpitali, ani uzupełnienia braków w NFZ. Te braki są już faktem.

Jak to można uzupełnić?

Sposób jest jeden. To należy uzupełnić z budżetu państwa. Byłoby bardzo niedobrze, gdyby NFZ zaczął brać kredyty komercyjne.

Ktoś w pana ocenie ogarnia skalę problemów w polskiej ochronie zdrowia?

Myślę, że eksperci. Oni alarmują, oni mówią spokojnie o problemach. Jednak spotykają się z murem milczenia oraz ignorancji ze strony urzędników państwowych, polityków rządzących. Zbyt rzadko wsłuchujemy się w Polsce w to, co mówią eksperci. Niestety poza politykami opozycji jedyną realną siłą, która jest w stanie zobaczyć, co dzieje się w NFZ czy ochronie zdrowia są dziennikarze. Z jednej strony dziennikarze z prasy fachowej, z drugiej ci, którym zależy na dobru wspólnym. Oni pokazują prawdę a nie zaciemniają problemy i usprawiedliwiają wszystko, nawet w sposób absurdalny.

Jakieś przykłady?

Słyszałem, że to, że w NFZ jest mniej pieniędzy wynika zwyczajnie z dłuższej zimy! Zima dłuższa - składka mniejsza. Nie wiem jednak jakim cudem. Składka nie idzie raczej na sól, ani na pługi...

Ostatnio przygotowuje się pan do wyborów w Rybniku. W niedzielę będą tam wybory uzupełniające do Senatu. Czego pan oczekuje?

Te wybory są trudne, frekwencja nie będzie zapewne wysoka. Wiele zależy od mobilizacji wyborców. Myśmy robili wiele, by przekonać mieszkańców do głosowania. Jestem wdzięczny prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i kolegom z klubu PiS. Miałem duże wsparcie, agitacja była spora. Sądzę, że wygra ten, komu się uda skutecznie zachęcić wyborców do głosowania. Wiem, jakie są sondaże, ale podchodzę do nich bardzo spokojnie i z pokorą. Apeluję przy tym do wszystkich, by zechcieli wziąć udział w wyborach uzupełniających do Senatu. To jest sprawa ważna.

Na ile ważna?

Czas, by poza wysyłaniem sygnałów niezadowolenia nadszedł czas działania. Ten czas działania to są właściwe wybory Polaków. Obecne głosowanie to również czas dla moich rodaków ze Śląska. Czas na zmiany. Śląsk to nie tylko hołda i szyb kopalniany, ale również ogromny potencjał i wspaniali ludzie, którzy mają wiele, bardzo często gorzkich pretensji do władz. Oni mają poczucie eksploatacji. Ślązacy to patrioci i Polacy z krwi i kości. Sądzę, że należy się im więcej. Myślę, że czas na Śląsk. Sądzę, że wybory w Rybniku mogą być początkiem drogi do zmian w Warszawie, do zmian polityki państwa na politykę, jakiej oczekuje większość Polaków.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook