Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Czas na właściwe wybory Polaków

18.04.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem zdrowia, kandydatem do Senatu w wyborach uzupełniających w Rybniku Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: W pierwszych miesiącach 2013 roku miały być znane dane dotyczące skali zadłużenia polskich placówek medycznych. Te dane pokażą, jak wiele z placówek zostanie przekształconych w spółki prawa handlowego. Coś już wiadomo na ten temat?

Bolesław Piecha: Niestety nie można dziś nic powiedzieć o skali problemu. Sądzę, że dane na ten temat są skutecznie blokowane przez marszałków województw, powiaty i ministerstwo. Jest jednak widoczna presja na przygotowanie się do przekształceń samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. To może świadczyć o tym, że istnieją deficyty w większości szpitali i placówek. W związku z tym ucieczką do przodu jest przekształcenie. To bowiem umożliwi odcięcie długów, puszczenie ich w niebyt. Te długi będą oczywiście rosły gdzieś z boku, a marszałek województwa będzie liczył, że kiedyś te długi ktoś daruje, że kiedyś się je spłaci. To niepokoi. Równie niepokojące jest inne zjawisko, które już widać.

O czym pan mówi?

Już widać, że przeszacowano budżet NFZ. On oczywiście wiąże się z sytuacją makroekonomiczną, ze wskaźnikami, które minister Rostowski opracował na potrzeby budżetu państwa, ale skala jest niepokojąca. Pierwszy kwartał tego roku, który zawsze był dobrym okresem jeśli chodzi o poziom wpływów ze składek, okazał się deficytowy. Spodziewam, się, że w kasie NFZ tylko z tytułu większego bezrobocia, wzrostu liczby umów śmieciowych, zabraknie około 1 miliarda złotych.

Co to oznacza?

To, że pacjenci będą czekać w jeszcze dłuższych kolejkach do lekarzy. Pacjenci będą mieli prawo do leczenia, do operacji, ale będą musieli czekać miesiącami, czy latami na różne usługi medyczne. Kolejki się wydłużają, a pacjenci słyszą obietnice. Te obietnice to dziś np. zapowiedź, że wizyta u kardiologa będzie możliwa w przyszłym roku. Pod warunkiem, że uda się pacjentowi zapisać 1 stycznia. Obawiam się, że będziemy o tym debatować przez najbliższe miesiące. Niestety nie spodziewam się ze strony rządu poważnego i realnego sposobu uporania się z zadłużeniem szpitali, ani uzupełnienia braków w NFZ. Te braki są już faktem.

Jak to można uzupełnić?

Sposób jest jeden. To należy uzupełnić z budżetu państwa. Byłoby bardzo niedobrze, gdyby NFZ zaczął brać kredyty komercyjne.

Ktoś w pana ocenie ogarnia skalę problemów w polskiej ochronie zdrowia?

Myślę, że eksperci. Oni alarmują, oni mówią spokojnie o problemach. Jednak spotykają się z murem milczenia oraz ignorancji ze strony urzędników państwowych, polityków rządzących. Zbyt rzadko wsłuchujemy się w Polsce w to, co mówią eksperci. Niestety poza politykami opozycji jedyną realną siłą, która jest w stanie zobaczyć, co dzieje się w NFZ czy ochronie zdrowia są dziennikarze. Z jednej strony dziennikarze z prasy fachowej, z drugiej ci, którym zależy na dobru wspólnym. Oni pokazują prawdę a nie zaciemniają problemy i usprawiedliwiają wszystko, nawet w sposób absurdalny.

Jakieś przykłady?

Słyszałem, że to, że w NFZ jest mniej pieniędzy wynika zwyczajnie z dłuższej zimy! Zima dłuższa - składka mniejsza. Nie wiem jednak jakim cudem. Składka nie idzie raczej na sól, ani na pługi...

Ostatnio przygotowuje się pan do wyborów w Rybniku. W niedzielę będą tam wybory uzupełniające do Senatu. Czego pan oczekuje?

Te wybory są trudne, frekwencja nie będzie zapewne wysoka. Wiele zależy od mobilizacji wyborców. Myśmy robili wiele, by przekonać mieszkańców do głosowania. Jestem wdzięczny prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i kolegom z klubu PiS. Miałem duże wsparcie, agitacja była spora. Sądzę, że wygra ten, komu się uda skutecznie zachęcić wyborców do głosowania. Wiem, jakie są sondaże, ale podchodzę do nich bardzo spokojnie i z pokorą. Apeluję przy tym do wszystkich, by zechcieli wziąć udział w wyborach uzupełniających do Senatu. To jest sprawa ważna.

Na ile ważna?

Czas, by poza wysyłaniem sygnałów niezadowolenia nadszedł czas działania. Ten czas działania to są właściwe wybory Polaków. Obecne głosowanie to również czas dla moich rodaków ze Śląska. Czas na zmiany. Śląsk to nie tylko hołda i szyb kopalniany, ale również ogromny potencjał i wspaniali ludzie, którzy mają wiele, bardzo często gorzkich pretensji do władz. Oni mają poczucie eksploatacji. Ślązacy to patrioci i Polacy z krwi i kości. Sądzę, że należy się im więcej. Myślę, że czas na Śląsk. Sądzę, że wybory w Rybniku mogą być początkiem drogi do zmian w Warszawie, do zmian polityki państwa na politykę, jakiej oczekuje większość Polaków.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook