Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz to wyjątkowy szkodnik

24.01.2013

Posłowie zagłosują nad zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość wnioskiem o wotum nieufności dla szefa resortu zdrowia Bartosza Arłukowicza. To kolejna próba odwołania go z rządu. Przed rokiem Arłukowiczowi udało się w Sejmie wybronić. Czy tym razem będzie podobnie? O zarzutach wobec ministra i szansach na jego dymisję rozmawiamy z Bolesławem Piechą z PiS, szefem Sejmowej Komisji Zdrowia.

Stefczyk.Info: Ministrowi znów pali się grunt pod nogami. Donald Tusk, który najpierw odwołał wyjazd do Davos, by bronić go w Sejmie, a potem nieszczęśliwie się rozchorował, wstanie nawet ze szpitalnego łóżka, żeby wziąć udział w głosowaniu nad wnioskiem PiS.  Czy to oznacza, że liczy się z groźbą odwołania Arłukowicza?

Bolesław Piecha: Nagła i niespotykana mobilizacja w Platformie potwierdza, że powody złożenia wniosku o dymisję ministra zdrowia są bardzo poważne. Arłukowicz nie cieszy się uznaniem ani opinii publicznej, ani lekarzy, ani aptekarzy, ani producentów leków, ani dyrektorów szpitali, a już na pewno nie pacjentów. Jest oceniany jako jeden z najgorszych ministrów zdrowia.

Ale koalicja i tak ma stanąć za nim murem …

Sądzę, że również wśród swoich kolegów klubowych jest źle oceniany. To są oczywiście sprawy kuluarowe, ale wygląda na to, że obecność premiera jest w takiej sytuacji niezbędna, żeby zmobilizować i zmotywować, a przede wszystkim zdyscyplinować posłów swojej własnej partii do tego, by broń Boże nie mieli rozsądnego, własnego zdania.

Co dyskwalifikuje Arłukowicza jako ministra zdrowia?

Uważam, że jest wyjątkowym szkodnikiem. Jego sposób kierowania resortem to puste słowa w miejsce działania i medialne występy zamiast realnego mierzenia się z problemami. O katastrofalnym stanie służby zdrowia pod rządami ministra Arłukowicza świadczy choćby to, że w ciągu ostatniego roku zadłużenie szpitali wzrosło o 17 proc., ceny leków dla pacjentów podniosły się o 10 proc., a 27 proc. leków nie jest wykupywanych, bo ludzi na to nie stać. Skandalem na skalę światową jest zamknięcie drzwi przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, przed planowym leczeniem i przed planową diagnostyką dla polskich dzieci. I to wszystko dzieje się w szpitalach podległych nie samorządom, nie mitycznym starostom, burmistrzom czy prezydentom miast, ale właśnie ministrowi zdrowia. Mówię o Centrum Zdrowia Dziecka, o Instytucie Matki i Dziecka. Ten stan można zmienić tylko jednym sposobem – poprzez odwołanie Arłukowicza.

Może należałoby dać mu jeszcze szansę?

Osobowość Arłukowicza i jego działania w żaden sposób nie gwarantują Polakom choćby uspokojenia nastrojów, stabilizacji i pewności, że jednak o bezpieczeństwo zdrowotne obywateli ktoś dba.

Wynikami głosowań w Sejmie rządzi bezwzględna arytmetyka...

Raczej Donald Tusk i Janusz Piechociński. Pewnie nakazali dyscyplinę partyjną, by wybronić ministra. Są głusi na argumenty. Dziwię się premierowi, że trzyma tak nieudanego ministra. Rządowa nominacja dla niego była autorskim pomysłem Tuska, więc trudno przyznać się do błędu. Ale nie osobiste ambicje premiera, lecz dobro Polaków powinny być na pierwszym miejscu.

Czy wobec przewagi koalicji w Sejmie, wniosek PiS rzeczywiście ma celu odwołanie Arłukowicza, czy chodzi raczej o polityczną manifestację?

To jest normalne działanie opozycji, a nie żadna manifestacja. Zarzuty wobec ministra nie są wydumane i nie mają podtekstu politycznego. Sądzę, że Polacy oczekują zmiany. Po prostu po to, żeby poczuć się bezpiecznie.  Jeśli w kontrze do opinii publicznej staje premier, to sam sobie wystawia jak najgorsze świadectwo.

Jest cień szansy, że Arłukowicz zostanie odwołany?

Zawsze na ten cień szansy liczę.

JKUB

[fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook