Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz to wyjątkowy szkodnik

24.01.2013

Posłowie zagłosują nad zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość wnioskiem o wotum nieufności dla szefa resortu zdrowia Bartosza Arłukowicza. To kolejna próba odwołania go z rządu. Przed rokiem Arłukowiczowi udało się w Sejmie wybronić. Czy tym razem będzie podobnie? O zarzutach wobec ministra i szansach na jego dymisję rozmawiamy z Bolesławem Piechą z PiS, szefem Sejmowej Komisji Zdrowia.

Stefczyk.Info: Ministrowi znów pali się grunt pod nogami. Donald Tusk, który najpierw odwołał wyjazd do Davos, by bronić go w Sejmie, a potem nieszczęśliwie się rozchorował, wstanie nawet ze szpitalnego łóżka, żeby wziąć udział w głosowaniu nad wnioskiem PiS.  Czy to oznacza, że liczy się z groźbą odwołania Arłukowicza?

Bolesław Piecha: Nagła i niespotykana mobilizacja w Platformie potwierdza, że powody złożenia wniosku o dymisję ministra zdrowia są bardzo poważne. Arłukowicz nie cieszy się uznaniem ani opinii publicznej, ani lekarzy, ani aptekarzy, ani producentów leków, ani dyrektorów szpitali, a już na pewno nie pacjentów. Jest oceniany jako jeden z najgorszych ministrów zdrowia.

Ale koalicja i tak ma stanąć za nim murem …

Sądzę, że również wśród swoich kolegów klubowych jest źle oceniany. To są oczywiście sprawy kuluarowe, ale wygląda na to, że obecność premiera jest w takiej sytuacji niezbędna, żeby zmobilizować i zmotywować, a przede wszystkim zdyscyplinować posłów swojej własnej partii do tego, by broń Boże nie mieli rozsądnego, własnego zdania.

Co dyskwalifikuje Arłukowicza jako ministra zdrowia?

Uważam, że jest wyjątkowym szkodnikiem. Jego sposób kierowania resortem to puste słowa w miejsce działania i medialne występy zamiast realnego mierzenia się z problemami. O katastrofalnym stanie służby zdrowia pod rządami ministra Arłukowicza świadczy choćby to, że w ciągu ostatniego roku zadłużenie szpitali wzrosło o 17 proc., ceny leków dla pacjentów podniosły się o 10 proc., a 27 proc. leków nie jest wykupywanych, bo ludzi na to nie stać. Skandalem na skalę światową jest zamknięcie drzwi przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, przed planowym leczeniem i przed planową diagnostyką dla polskich dzieci. I to wszystko dzieje się w szpitalach podległych nie samorządom, nie mitycznym starostom, burmistrzom czy prezydentom miast, ale właśnie ministrowi zdrowia. Mówię o Centrum Zdrowia Dziecka, o Instytucie Matki i Dziecka. Ten stan można zmienić tylko jednym sposobem – poprzez odwołanie Arłukowicza.

Może należałoby dać mu jeszcze szansę?

Osobowość Arłukowicza i jego działania w żaden sposób nie gwarantują Polakom choćby uspokojenia nastrojów, stabilizacji i pewności, że jednak o bezpieczeństwo zdrowotne obywateli ktoś dba.

Wynikami głosowań w Sejmie rządzi bezwzględna arytmetyka...

Raczej Donald Tusk i Janusz Piechociński. Pewnie nakazali dyscyplinę partyjną, by wybronić ministra. Są głusi na argumenty. Dziwię się premierowi, że trzyma tak nieudanego ministra. Rządowa nominacja dla niego była autorskim pomysłem Tuska, więc trudno przyznać się do błędu. Ale nie osobiste ambicje premiera, lecz dobro Polaków powinny być na pierwszym miejscu.

Czy wobec przewagi koalicji w Sejmie, wniosek PiS rzeczywiście ma celu odwołanie Arłukowicza, czy chodzi raczej o polityczną manifestację?

To jest normalne działanie opozycji, a nie żadna manifestacja. Zarzuty wobec ministra nie są wydumane i nie mają podtekstu politycznego. Sądzę, że Polacy oczekują zmiany. Po prostu po to, żeby poczuć się bezpiecznie.  Jeśli w kontrze do opinii publicznej staje premier, to sam sobie wystawia jak najgorsze świadectwo.

Jest cień szansy, że Arłukowicz zostanie odwołany?

Zawsze na ten cień szansy liczę.

JKUB

[fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook