Jedynie prawda jest ciekawa

Piecha: Arłukowicz to chłopiec do bicia

22.09.2014

Rozmowa z europosłem PiS, byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: Wiele osób dziwi decyzja premier Ewy Kopacz, by pozostawić na stanowisku ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Do zmian nie doszło, choć sytuacja pacjentów w Polsce jest coraz gorsza. Dlaczego w Pana ocenie Arłukowicz pozostał w rządzie?

Bolesław Piecha: Dla mnie w ogóle ta konstrukcja rządowa jest dziwna. Jestem nią zaskoczony. Minister Arłukowicz nie jest kluczową postacią w tym gabinecie. Wszyscy skupiają się na awansie szefa MSZ Grzegorza Schetyny, a także na niższej pozycji Radosława Sikorskiego, który chciał brylować. Sam Arłukowicz jednak jest bezpiecznikiem dla Ewy Kopacz. Ona wie, że po Arłukowiczu nie należy się niczego spodziewać. On nie będzie jednak również podejmował żadnych zaskakujących decyzji.

Jednak potrzebne są zmiany.

Oczywiście, więc Arłukowicz będzie zbierał baty przez najbliższe miesiące. Premier Kopacz będzie mogła przecież tłumaczyć, że dopiero się uczy, a ma wiele ważniejszych spraw. To jest jednak katastrofa, ten rząd jest katastrofą. Polityka społeczna w wykonaniu Arłukowicza również jest katastrofalna. Polakom należy się przynajmniej nadzieja. Nie łudzę się, że ten rząd coś mądrego wymyśli. Jednak społeczeństwu należy się przynajmniej nadzieja, że ich los w zderzeniu z bezduszną, skomercjalizowaną służbą zdrowia będzie lepszy. Przypomnijmy jednak, że decyzja o komercjalizacji służby zdrowia jest pokłosiem działania właśnie Kopacz.

Mamy więc udany tandem. Czy ten duet może coś usprawnić?

Ewa Kopacz jest zakładniczką Arłukowicza. To ona przez wprowadzenie frontalnej komercjalizacji jest odpowiedzialna za kolejki. One były zawsze, ale zwielokrotniły się, zwiększyły się z powodu idiotycznej, nieludzkiej ustawy o działalności leczniczej. Ona ze szpitali zrobiła spółki prawa handlowego, których celem jest nie leczenie, ale zysk. To Kopacz jest za to odpowiedzialna. Odsunięcie Arłukowicza mogłoby otworzyć bardzo nieprzyjemną dla premier dyskusję dotyczącą katastrofy w ochronie zdrowia.

Arłukowicz ma obecnie rok na zmianę w ochronie zdrowia?

Bartosz Arłukowicz oraz Ewa Kopacz są podobnymi ignorantami w dziedzinie ochrony zdrowia. Obecnie premier potrzebny jest jakiś chłopiec do bicia, którym na razie jest Arłukowicz. On jednak w każdej chwili może zostać poświęcony.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook