Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz powinien podać się do dymisji

03.03.2013

Po co nam minister, który nie potrafi organizować opieki zdrowotnej w Polsce, nie potrafi za nią odpowiadać, nie potrafi nawet w odpowiednim momencie właściwie reagować? - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Bolesław Piecha, poseł PiS, były minister zdrowia.

Stefczyk.info: Minister Arłukowicz zwołał dziś konferencję prasową w sprawie śmierci 2-5 letniej dziewczynki, do której nie dotarła karetka. Twierdzi, że resort uważnie przyjrzy się sprawie i wskaże winnych. Jak pan ocenia jego stanowisko?
Bolesław Piecha: Zastanawiające jest to, co się stało, że minister odezwał się odezwał w niedzielę w południe. Pewnie po reakcji Owsiaka, programów informacyjnych i jego kolegów partyjnych, którzy nagle powiedzieli, że powinien złożyć jakąś samokrytykę. Minister, jak to minister Arłukowicz, złożył odpowiednie oświadczenie, które ani nie jest oświadczeniem, ani nie jest zajęciem stanowiska. Miał na to dużo czasu, pod presją wypowiada coś zupełnie nieznaczącego. Generalnie zajmuje się samym sobą, a nie tym, co w polskim systemie zdrowotnym się dzieje.

Minister Arłukowicz podkreśla, że nie system jest winny, że to odpowiedzialność ludzi.

Oczywiście, że nie jest winny system tylko ludzie, ale to jest wielkie uproszczenie. Ludzie działają w ramach określonych procedur, w ramach określonych sytuacji, środków finansowych i systemów organizacyjnych, które ten minister, a nie inny, im przygotowuje. A jak to działa wszyscy wiemy. To nie pierwszy, myślę że nie ostatni przypadek na tym polu. Zaniedbania są duże. Natomiast jeżeli pracownicy działający w ochronie zdrowia widzą, że można za nic nie odpowiadać, a tym przykładem osoby, która nigdy za nic nie odpowiada jest minister Arłukowicz, to działają z przekonaniem, że wszystko jakoś da się wytłumaczyć. Minister też tę sytuację kolejny raz wytłumaczy. Pewnie się przyjrzy, on się przygląda zawsze, później wyciągnie jakieś wnioski, a potem będzie jak zwykle, czyli nic się nie zmieni, a jego przypuszczenia i domniemania będą jak kulą w płot. Tak było w przypadku dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka, tak było w przypadku prof. Szaflika itd.  Jeśli ktoś się nie nadaje na stanowisko, to powinien przestać się wypowiadać i podać się do dymisji.

Czego by pan oczekiwał od odpowiedzialnego ministra zdrowia w takiej sytuacji?
Ja od odpowiedzialnego ministra zdrowia oczekuję jednego: przeciwdziałania i reagowania na bieżąco, a nie czekania, że może jakimś cudem się to wszystko uładzi. Mamy sygnały z polskiej ochrony zdrowia bardzo niepokojące. Umierają dzieci. Chore dzieci nie są przyjmowane do szpitali w ramach oszczędnościowych czy naprawczych programów, które przecież właśnie ten minister formułuje i publicznie ogłasza. Skoro nie potrafi organizować opieki zdrowotnej w Polsce, nie potrafi za nią odpowiadać, ba, nie potrafi nawet reagować w odpowiednim momencie, to po co nam taki minister?

Będzie kolejny wniosek o wotum nieufności?

To oczywiście groch o ścianę, ale znowu się zbiera miarka. Są określone procedury. Pewnie nie jutro, ale trzeba będzie to zrobić. Wydaje mi się, że ten rząd ma coraz mniej do powiedzenia. Coraz więcej w nim dziur. Przypomina raczej ser szwajcarski.

not. kop
[fot. PAP/M. Bielecki]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook