Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz posługuje się słowami-wytrychami

04.04.2013

Rozmowa z przewodniczącym komisji zdrowia w Sejmie, posłem PiS, byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: Minister Arłukowicz w Sejmie przedstawił dziś dwa ważne dla polskiej opieki medycznej projekty. Mówił o reformie NFZ oraz o projektach cyfryzacji. Jak pan ocenia te projekty?

Bolesław Piecha: Sprawa regulacji dotyczących reformy NFZ na pewno jest ważna. Jednak minister mówi o tym od ponad pół roku i mówi tak, by niczego nie powiedzieć. Posługuje się w swoich wystąpieniach słowami-wytrychami. Jednym z nich jest słowo "decentralizacja" i "likwidacja", potem dodaje po cichu, że centrali NFZ. Tymczasem ja bym sobie życzył, żeby on wyjaśnił, czego do dziś nie zrobił, na czym ma polegać decentralizacja. Czy to oznacza, że powstanie 16 ośrodków kreujących własne polityki zdrowotne dla danego regionu? Kto będzie obsadzał szefów tych ośrodków? Czy będą to rady nadzorcze z wyboru czy nominacji? A jeśli z nominacji to jakich? Jeśli to powie to mamy jakiś konkret, mamy coś wreszcie ważnego. I drugie ważne pytanie. Jeśli ma być decentralizacja to czy pieniądze również będą decentralizowane? O tym jednak na razie minister milczy, albo cicho sugeruje, że nie będzie żadnej decentralizacji finansów.

Co to oznacza?

Skoro nie będzie decentralizacji finansowania, jeśli nie będzie zgody na oddzielne kreowanie polityki zdrowotnej przez regionalne ośrodki to można zapomnieć o decentralizacji. Nadal będzie tak jak było, ale gorzej.

Dlaczego gorzej?

Powstać ma bowiem nowy twór, który będzie się nazywał UUZ. On będzie superurzędem, nad którym nadzór będzie sprawował minister z premierem. Mamy więc budowę nadzoru stricte politycznego. Ten system nie przewiduje istnienia nawet przyczółków niezależnego myślenia, jakim jest Centrum Monitorowania Jakości, czy Agencja Oceny Technologii Medycznej. To wszystko będzie zależne od UUZ. Ten organ będzie wyceniał, kontrolował, płacił i ustalał za co płaci.

Co ze sprawą cyfryzacji?

W tej sprawie jestem więcej niż ostrożny. Ustawa jest bowiem niezwykle skomplikowana. Widać ogromną mgłę nad Centrum Systemów Informatycznych w Służbie Zdrowia. Nie wiemy nic, co się tam dzieje, jak podejmowane są tam decyzje. A trzeba pamiętać, że przetargi tam organizowane opiewają na 1 miliard złotych. One dotyczą spraw, które będą dotykać nas wszystkich i wchodzą w obszar szczególnie newralgiczny. Dotyczą np. wiedzy o tym, czy moje dziecko ma jakieś choroby genetyczne. Mamy do czynienia z planami budowy niezwykle skomplikowanych systemów. I nie wierzę w szczelność tego systemu. Szczególnie, że widzę, co dzieje się z systemem eWUŚ. To najprostszy element systemu. Jeśli jednak system informatyczny w służbie zdrowia będzie działał, jak system eWUŚ, to ja gratuluję i wiem, że będzie gorzej.

W społeczeństwie może narastać przeświadczenie, że z opieką medyczną trzeba coś natychmiast zrobić?

Sądzę, że to przeświadczenie dojrzewa, bowiem takiego bałaganu, takiej bezradności, chaosu, takiego uderzenia w podstawy bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, jak widać obecnie, nie było już dawno. Wprowadzono - zgodnie z oczekiwaniami - bardzo ważny element, który zakłóca wszystko. Wprowadzono pieniądz i kryterium zysku. Tymczasem od tego uciekają wszystkie kraje. Niemcy, Finlandia, Szwecja, Nowe Zelandia uciekają w polityce zdrowotnej od kryterium zysku. Kładą nacisk na potrzeby, służbę publiczną. Sądzę, że kierunek kontynuowany przez ministra Arłukowicza zmierza wprost do komercjalizacji i prywatyzacji zysków. Koszty pokryjemy wszyscy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook