Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Piecha: Arłukowicz kłamie. Nie ma jak skrócić kolejek

01.07.2014

Mówię tutaj panu z pełną szczerością i pełnym przekonaniem: pan Bartosz Arłukowicz poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawarł z żadną jednostką ochrony zdrowia w Polsce dodatkowych kontraktów na dodatkowe większe świadczenie usług zdrowotny - mówi były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Stefczyk.info: Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz obiecywał w obecności kamer oraz premiera Donalda Tuska w ciągu kilku miesięcy kolejki do lekarzy specjalistów zmniejszą się o połowę. Tymczasem raporty wykazują, że jest zupełnie odwrotnie: czas oczekiwania do onkologów zwiększył się o 6 dni, podobnie jest z chirurgami. Czy ten pomysł był od początku skazany na porażkę? 

Bolesław Piecha - europoseł PiS, były wiceminister zdrowia: Dla mnie od początku było oczywiste, że ten rząd - zwłaszcza minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, którego uważam za wyjątkowego szkodnika w służbie ochrony zdrowia - nie może takich rzeczy zrobić. Dziwi mnie naiwności co niektórych polityków i dziennikarzy. Być może jest w tym wszystkim zwykła kalkulacja polityczna. 

Czyli od początku było wiadomo, że jest to zwykły blef ministra zdrowia? 

Cześć wyborców Platformy Obywatelskiej przewidywała od samego początku, że nic z tych obietnic nie będzie. Oświadczam panu, że ani ja, ani całe moje środowisko polityczne, jak również znaczna część polskiego społeczeństwa - niczego dobrego po Bartoszu Arłukowiczu się nie spodziewa. 

Zapowiedz ministra miała tylko wydłużyć jego czas urzędowania w resorcie? 

Dokładnie tak. I to się właśnie dzieje. Proszę zauważyć, że mamy do czynienia z  krachem finansowym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jaki cudem, więc minister zdrowia chce skrócić kolejki, skoro nie ma czym płacić za usługi medyczne? 

Ale szpitale przecież najpierw podpisują umowy, wykonują zlecenia, a następnie płacą. Więc mogą wykonywać świadczenia, a potem występować o pieniądze. 

Żeby móc komuś zapłacić, trzeba jak - pan zaznaczył - podpisać stosowną umowę z NFZ. Mówię tutaj panu z pełną szczerością i pełnym przekonaniem: pan Bartosz Arłukowicz poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawarł z żadną jednostką ochrony zdrowia w Polsce dodatkowych kontraktów na dodatkowe większe świadczenie usług zdrowotny, które mogłoby skutkować skróceniem kolejek do lekarzy specjalistów. 

Jest pan tego pewien? 

Nie zawierał żadnych dodatkowych kontraktów poza tymi, które wcześniej były zawarte. A powiedzmy sobie szczerze: żeby skrócić kolejki trzeba robić dwa razy tyle operacji i zabiegów w ciągu roku, niż w obecnej chwili. 

Czy szpitale są w stanie wykonać zdwojoną ilość usług? 

Oczywiście, że tak! Ja mogę jednak teraz tylko namawiać i apelować, żeby nie słuchać tego co mówi minister Arłukowicz, tylko sprawdzać jego ruchy. Wystarczy spojrzeć, czy NFZ, który jest pod jego ręką podpisuje z jakimkolwiek szpitalem kontrakt, który podwyższa limity. Bez tego nie ma nic. 

To premier tego sam nie sprawdzał? Wierzył na słowo swojemu ministrowi? 

A premier się w tym orientuje? Moim zdaniem Donald Tusk się w niczym obecnie nie orientuje...

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

[fot: facebook]Słowa kluczowe:

Piecha

,

zdrowie

,

Bartosz Arłukowicz

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook