Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz jest groźny

23.01.2014

Rozmowa z senatorem PiS, byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: PiS chce odwołania ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. W ocenie koalicji rządzącej to akcja stricte polityczna. Organizuje pan polityczną hucpę?

Bolesław Piecha: Postawienie wotum nieufności wobec ministra jest normalną procedurą, przewidzianą w polskiej konstytucji. Taka praktyka jest stosowana od wielu lat. Jeśli więc ktoś mówi o hucpie, jeśli ktoś mówi, że ten wniosek jest niestosowny to znaczy, że nie rozumie i nie akceptuje zasad demokracji. To mnie jednak nie dziwi w odniesieniu do tej ekipy. Jak jest w służbie zdrowia, każdy widzi. Apelujemy i staramy się dotrzeć z przekazem do tych, którzy widzą, że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków stale ulega obniżeniu.

Polacy mogą się bać?

Polscy pacjenci już się boją, że zostaną ustawieni w kolejce, boją się polskiego systemu opieki zdrowotnej. A za ten system odpowiedzialny jest przecież minister Arłukowicz, jak również premier Donald Tusk. Dlatego złożyliśmy nasz wniosek. On ma zwrócić uwagę na problem i podkreślać nieudolność tego ministra w kontekście realnych zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Na pewno ktoś powie, że znów uprawia pan politykę, że pana zarzuty są polityczne itd.

Jeśli tę sprawę ktoś sprowadza do polityki, to ma rację. Wotum nieufności jest właśnie narzędziem politycznym. Jednak jego uzasadnienie w polskich warunkach jest realne. Zagrożenie, jakie stwarza minister zdrowia, nie rozumiejąc systemu, nie próbując zwiększyć bezpieczeństwa Polaków, nie próbując zmierzyć się z realnymi problemami i zagrożeniami, jest poważne. A co może zrobić opozycja? Może sięgać po konstytucyjne narzędzia, czyli właśnie wotum nieufności. I my będziemy po to narzędzie sięgać. Nie tylko wobec ministra Arłukowicza, ale wobec każdego ministra, który naszym zdaniem osłabia Polskę.

Minister przekonywał niedawno, że „już” w 2015 roku odczujemy skutki skracania kolejek. Może więc nie warto mu przeszkadzać, tylko pozwolić działać?

Brałem udział w mediach w dyskusji, m.in. wraz z politykiem PSL. On bardzo krytycznie oceniał ministra Arłukowicza i jego działalności. Na pytanie, jak będzie głosował, powiedział, że PSL da mu jeszcze szanse, skoro premier mu dał szansę. To jest hipokryzja. Byłoby dobrze, gdyby rząd wyszedł z hipokryzji. Rządzący oceniają źle ministra, ale skoro premierowi zamarzyło się, by dać mu szanse to jemu się szanse daje. Jednak minister Arłukowicz z niej nie skorzysta. Brak mu bowiem narzędzi, czyli przede wszystkim pomysłu i woli działania, a także wiedzy co zrobić, by ulżyć pacjentowi, by ucywilizować sytuację. Warto pamiętać, że w ciągu ostatniego roku (od grudnia 2012 do grudnia 2013) czas oczekiwania w kolejkach na zabiegi wzrósł o 40 procent. I to są wyliczenia Najwyższej Izby Kontroli!

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook