Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz jest groźny

23.01.2014

Rozmowa z senatorem PiS, byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: PiS chce odwołania ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. W ocenie koalicji rządzącej to akcja stricte polityczna. Organizuje pan polityczną hucpę?

Bolesław Piecha: Postawienie wotum nieufności wobec ministra jest normalną procedurą, przewidzianą w polskiej konstytucji. Taka praktyka jest stosowana od wielu lat. Jeśli więc ktoś mówi o hucpie, jeśli ktoś mówi, że ten wniosek jest niestosowny to znaczy, że nie rozumie i nie akceptuje zasad demokracji. To mnie jednak nie dziwi w odniesieniu do tej ekipy. Jak jest w służbie zdrowia, każdy widzi. Apelujemy i staramy się dotrzeć z przekazem do tych, którzy widzą, że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków stale ulega obniżeniu.

Polacy mogą się bać?

Polscy pacjenci już się boją, że zostaną ustawieni w kolejce, boją się polskiego systemu opieki zdrowotnej. A za ten system odpowiedzialny jest przecież minister Arłukowicz, jak również premier Donald Tusk. Dlatego złożyliśmy nasz wniosek. On ma zwrócić uwagę na problem i podkreślać nieudolność tego ministra w kontekście realnych zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Na pewno ktoś powie, że znów uprawia pan politykę, że pana zarzuty są polityczne itd.

Jeśli tę sprawę ktoś sprowadza do polityki, to ma rację. Wotum nieufności jest właśnie narzędziem politycznym. Jednak jego uzasadnienie w polskich warunkach jest realne. Zagrożenie, jakie stwarza minister zdrowia, nie rozumiejąc systemu, nie próbując zwiększyć bezpieczeństwa Polaków, nie próbując zmierzyć się z realnymi problemami i zagrożeniami, jest poważne. A co może zrobić opozycja? Może sięgać po konstytucyjne narzędzia, czyli właśnie wotum nieufności. I my będziemy po to narzędzie sięgać. Nie tylko wobec ministra Arłukowicza, ale wobec każdego ministra, który naszym zdaniem osłabia Polskę.

Minister przekonywał niedawno, że „już” w 2015 roku odczujemy skutki skracania kolejek. Może więc nie warto mu przeszkadzać, tylko pozwolić działać?

Brałem udział w mediach w dyskusji, m.in. wraz z politykiem PSL. On bardzo krytycznie oceniał ministra Arłukowicza i jego działalności. Na pytanie, jak będzie głosował, powiedział, że PSL da mu jeszcze szanse, skoro premier mu dał szansę. To jest hipokryzja. Byłoby dobrze, gdyby rząd wyszedł z hipokryzji. Rządzący oceniają źle ministra, ale skoro premierowi zamarzyło się, by dać mu szanse to jemu się szanse daje. Jednak minister Arłukowicz z niej nie skorzysta. Brak mu bowiem narzędzi, czyli przede wszystkim pomysłu i woli działania, a także wiedzy co zrobić, by ulżyć pacjentowi, by ucywilizować sytuację. Warto pamiętać, że w ciągu ostatniego roku (od grudnia 2012 do grudnia 2013) czas oczekiwania w kolejkach na zabiegi wzrósł o 40 procent. I to są wyliczenia Najwyższej Izby Kontroli!

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook