Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz jest groźny

23.01.2014

Rozmowa z senatorem PiS, byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą.

Stefczyk.info: PiS chce odwołania ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. W ocenie koalicji rządzącej to akcja stricte polityczna. Organizuje pan polityczną hucpę?

Bolesław Piecha: Postawienie wotum nieufności wobec ministra jest normalną procedurą, przewidzianą w polskiej konstytucji. Taka praktyka jest stosowana od wielu lat. Jeśli więc ktoś mówi o hucpie, jeśli ktoś mówi, że ten wniosek jest niestosowny to znaczy, że nie rozumie i nie akceptuje zasad demokracji. To mnie jednak nie dziwi w odniesieniu do tej ekipy. Jak jest w służbie zdrowia, każdy widzi. Apelujemy i staramy się dotrzeć z przekazem do tych, którzy widzą, że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków stale ulega obniżeniu.

Polacy mogą się bać?

Polscy pacjenci już się boją, że zostaną ustawieni w kolejce, boją się polskiego systemu opieki zdrowotnej. A za ten system odpowiedzialny jest przecież minister Arłukowicz, jak również premier Donald Tusk. Dlatego złożyliśmy nasz wniosek. On ma zwrócić uwagę na problem i podkreślać nieudolność tego ministra w kontekście realnych zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Na pewno ktoś powie, że znów uprawia pan politykę, że pana zarzuty są polityczne itd.

Jeśli tę sprawę ktoś sprowadza do polityki, to ma rację. Wotum nieufności jest właśnie narzędziem politycznym. Jednak jego uzasadnienie w polskich warunkach jest realne. Zagrożenie, jakie stwarza minister zdrowia, nie rozumiejąc systemu, nie próbując zwiększyć bezpieczeństwa Polaków, nie próbując zmierzyć się z realnymi problemami i zagrożeniami, jest poważne. A co może zrobić opozycja? Może sięgać po konstytucyjne narzędzia, czyli właśnie wotum nieufności. I my będziemy po to narzędzie sięgać. Nie tylko wobec ministra Arłukowicza, ale wobec każdego ministra, który naszym zdaniem osłabia Polskę.

Minister przekonywał niedawno, że „już” w 2015 roku odczujemy skutki skracania kolejek. Może więc nie warto mu przeszkadzać, tylko pozwolić działać?

Brałem udział w mediach w dyskusji, m.in. wraz z politykiem PSL. On bardzo krytycznie oceniał ministra Arłukowicza i jego działalności. Na pytanie, jak będzie głosował, powiedział, że PSL da mu jeszcze szanse, skoro premier mu dał szansę. To jest hipokryzja. Byłoby dobrze, gdyby rząd wyszedł z hipokryzji. Rządzący oceniają źle ministra, ale skoro premierowi zamarzyło się, by dać mu szanse to jemu się szanse daje. Jednak minister Arłukowicz z niej nie skorzysta. Brak mu bowiem narzędzi, czyli przede wszystkim pomysłu i woli działania, a także wiedzy co zrobić, by ulżyć pacjentowi, by ucywilizować sytuację. Warto pamiętać, że w ciągu ostatniego roku (od grudnia 2012 do grudnia 2013) czas oczekiwania w kolejkach na zabiegi wzrósł o 40 procent. I to są wyliczenia Najwyższej Izby Kontroli!

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook