Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz - dziecko we mgle

29.12.2011

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział na dzisiejszej konferencji korektę listy leków refundowanych. Nastąpiło to po kilkudniowej, zmasowanej krytyce Ministerstwa i samego ministra. O to, czy można mówić o sukcesie mediów i opozycji spytaliśmy Bolesława Piechę (PiS), szefa sejmowej komisji zdrowia i byłego wiceministra zdrowia.

Dzisiejsze wystąpienie pana ministra Arłukowicza jest sukcesem opinii publicznej, która była mobilizowana przez media i również przez posłów opozycyjnych, z tego prostego powodu, że wiele spraw skandalicznych zostało naprostowanych. Ale też wystąpienie ministra Arłukowicza nie udzieliło prawie żadnych odpowiedzi, natomiast spotęgowało liczbę pytań, które trzeba postawić. W związku z tym posłowie, głównie Prawa i Sprawiedliwości wnoszą w trybie artykułów przewidzianych w Regulaminie Sejmu, o pilne zwołanie Komisji Zdrowia i ona się odbędzie jutro o 12.00, nota bene, po to, żeby doszczegółowić, uzyskać odpowiedzi, na pytania, na które pan minister Arłukowicz nie był w stanie albo nie mógł, albo nie chciał odpowiedzieć w czasie swojej konferencji prasowej.

Wyszła z tej konferencji prasowej pana Arłukowicza jakaś nowomowa, która w zasadzie była poplątaniem różnych faktów medialnych ze sztuczkami PR-owskimi, natomiast nie operowała faktami, czyli tym, co się rzeczywiście stało i jakie będą skutki tych dzisiejszych decyzji.

Za to, że cukrzycy będą mieli łatwiejszy dostęp do innych pasków, za to, że ci chorzy po przeszczepach, na których zawisła groźba możliwości odrzutu przeszczepu, a w niektórych przypadkach nawet śmierci, dostaną swoje leki za rozsądną opłatę ryczałtową, mówimy panu ministrowi serdeczne "Bóg zapłać". Ale czy nie należało o tym pomyśleć wcześniej i nie siać niepokoju w tej bardzo ważnej i dużej grupie społecznej?

Natomiast my mamy dalej wątpliwości co do ustawy refundacyjnej, bo mają te same opory i uwagi: lekarze, farmaceuci, pacjenci, hurtownicy leków, producenci leków - cokolwiek byśmy o nich nie myśleli, to oni przecież muszą ten lek wyprodukować, po to, żeby on był dostępny na rynku. Jeżeli tak dużo grup społecznych, czyli wszyscy - podkreślam wszyscy - mają ogromne uwagi do tej ustawy, to tłumaczenie pana Arłukowicza o rewolucji jest rzeczywiście ironiczne. Chyba, że chodzi o rewolucję w psuciu prawa.


- Minister Arłukowicz kilka razy zapowiadał, że się nie ugnie przed naciskami - jakie naciski miał na myśli?

No właśnie tego absolutnie nie potrafię zrozumieć. Pan minister Arłukowicz nie jest poddawany żadnym naciskom, bo być nie może. Negocjacje zawsze toczą się pisemnie, żeby było jasne - każdy lek ma określone dossier dokumentacyjne - natomiast z tego co mówił wynika, że on tam gdzieś podobno pracował, w jakichś komisjach negocjacyjnych. Otóż ja chcę pana ministra poinformować, że skoro nie jest członkiem specjalnie powołanego zespołu ds. przejrzystości ani specjalnie powołanej komisji tzw. ekonomicznej, to czego on tam szukał? Poszedł na tę komisję jakoś nieformalnie, czy co? On ma podjąć tylko decyzję - tak lub nie, na podstawie materiałów przygotowanych przez Komisję Ekonomiczną Ministerstwa Zdrowia. I tylko tyle mógł zrobić, natomiast te naciski różnego rodzaju, ta twardość manifestowana w mediach, to jest niestety poza pana ministra Arłukowicza. Tak się pozuje na silnego człowieka w Ministerstwie, a tak naprawdę to jest takie dziecko zagubione we mgle.

- Ministerstwo Zdrowia mówiło o ogromnych oszczędnościach, jakie ta ustawa i lista leków przyniesie budżetowi, a dziś minister Arłukowicz kilkakrotnie podkreślał, że nie będzie oszczędzania na pacjentach - to się da pogodzić?

Dlatego mówię, że ta dzisiejsza wypowiedź pana ministra była jakaś niezborna. Ja nie wiem, jakie będą skutki tej ustawy dla budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, ale przewiduję, że na pewno będą niekorzystne dla pacjentów. Wydaje mi się, że ta kwota, którą wyliczają eksperci, na poziomie pół miliarda zł więcej z kieszeni pacjenta w aptece jest bardzo, ale to bardzo realna i nieprzesadzona.

Natomiast chciałbym się dowiedzieć, co ta rewolucja leków miała zrobić. Bo jeżeli miała wprowadzić zamiast nowoczesnych, nowych, lepszych leków, leki stare, za to tanie, to ja gratuluję. Jest to jedyna z reform w krajach nowoczesnych, w Unii Europejskiej, która mówi, że to co starsze jest lepsze. No chyba cofniemy się niedługo do stawiania baniek w tej filozofii pana Arłukowicza.


- Kiedy dzisiejsza decyzja o korekcie listy leków refundowanych wejdzie w życie, czy aptekarze zdążą ze zmianami do 1 stycznia?

Nie wiem, ja już wiele rzeczy widziałem, ale ten bałagan jest przedni. Pewno będą się bawić wśród flakoników, tabletek i czopków, czyli Sylwestra spędzą w aptekach, wtedy być może się uda. Natomiast, jak powiedziałem - pytań i wątpliwości pozostało wiele, zarówno aptekarzy, jak i lekarzy a tym samym pacjentów. Nikt ich nie rozwiał. To są tylko słowa i zapewnienia. Pacjent ma przyjść do apteki 2 stycznia i być normalnie obsłużony, bez niespodzianek finansowych, że np. zabraknie mu pieniędzy w portfelu, bo zwykle płacił za leki mniej niż po rewolucyjnej reformie.

not. zrk
[fot. Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook