Jedynie prawda jest ciekawa


Person: Wszystkie ręce na pokład

03.09.2015

Rozmowa z senatorem PO Andrzejem Personem.

Stefczyk.info: Ewa Kopacz poinformowała na Radzie Krajowej, że z list PO będzie startować m.in. Ludwik Dorn i Grzegorz Napieralski. To wywołało zdziwienie niemal takie, jakie widać było po współpracy PO z mec. Giertychem. Podobają się Panu takie transfery?

Andrzej Person: Ja jestem z innego pokolenia, jestem wychowany na sporcie, w którym się barw klubowych nie zmieniało. Dziś jednak jeśli nie jest się bardzo uważnym to nie wiadomo, czy ktoś jest już w Barcelonie czy już w Manchesterze United. Powoli tak samo jest w polityce. Cóż można zrobić? Można powiedzieć, że przywiązanie do barw klubowych było ważne, dziś jest inaczej. Wydaje się, że co innego jest ważne. Mam wrażenie, że poglądy zaczynają się zacierać. Coraz mniej jest tradycjonalistów, którzy nie poszliby w jakieś miejsce, czy nie podaliby komuś ręki, a coraz więcej liberałów, którzy z czasem przekonują się do rzeczy, które jeszcze 10 lat temu były nie do pomyślenia.

To tło przyjmowania do PO ludzi tak różnych jak Giertych i Napieralski?

Stąd bierze się to, że różni ludzie znajdują się w PO. Poglądy naszych nowych kolegów niewiele różnią się od tych, które się spotyka na ulicy, czy gdziekolwiek indziej. Dziś z ogromnym szacunkiem patrzę na tych, którzy wbrew zaleceniom klubowym twardo trzymają się swoich zasad, nawet jeśli są mi one obce.

Sprawa in vitro i spór w Senacie o tę kwestie jednak partię trochę kosztował.

Szanuje takie osoby, które pozostały przy swoich zasadach. Rzeczywiście przy okazji in vitro były takie przypadki. Ktoś może zapytać, co politycy niechętni in vitro robią w PO, skoro partia miała to wśród swoich postulatów. Jednak niemniej, gdy senatorowie mieli takie przekonania przez całe życie, to ja to szanuję. Trudno, żeby zmieniali swoje przekonania.

Sądzi Pan, że Ludwik Dorn i Grzegorz Napieralski są w stanie, pozostają w semantyce sportowej, strzelać do tej samej bramki? Czy to jednak nie są dwa odwrotne światy?

Może nie odwrotne, ale na pewno odległe. Poseł Napieralski jednak zawsze był blisko postulatom bliskim PO. To nie ulega wątpliwości. Mówiąc czysto hipotetycznie nie byłoby znaczącym zdziwieniem, gdyby na listach PO znalazł się także choćby Wojciech Olejniczak. Sądzę, że i z nim może łączyć nas wiele poglądów. Ludwik Dorn z kolei zawsze był nazywany „trzecim bliźniakiem”, jednak on był zdaje mi się odległy od braci Kaczyńskich po odejściu z PiS-u. On sam został, jak się nazwał, PiS-owcem na wygnaniu. Jego spojrzenie na politykę miało wiele uroku. Dopóki walka o władze, czy pseudozaszczyty nie przesłania nam całego świata, to jest dobrze. Szczególnie, że to psuje opinię o politykach. Status senatora w ostatnich latach mocno się obniżył. Kiedyś tytuł senatora wzbudzał szacunek. Dziś już tak nie jest.

Może sprzyja temu choćby ściąganie na listy kogo popadnie? Może PO robi więc błąd, przyjmując Dorna, Napieralskiego, czy Giertycha?

Myślę, że nie. Nie oszukujmy się, dziś jest hasło: wszystkie ręce na pokład. W sondażach nie wypadamy tak dobrze, jakby można było przypuszczać. Zawsze trzeba myśleć o przyszłości, może z nowymi osobami. Uważam, że PO powinna bardziej się kierować do młodych ludzi, trzeba szukać ideowców, choć to niełatwe. Trzeba szukać tych, którzy z głębokiego serca chcą coś robić. I o nich myśleć. To jest lepsze rozwiązanie. Jednak doraźne potrzeby są inne, więc podejmowane są decyzje potrzebne. To nie wszystkim się podoba, nie wszyscy są tym zachwyceni, jednak jeśli nam to ma pomóc... To jak w sporcie, wynik końcowy się liczy, prawda.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Andrzejperson.eu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook