Jedynie prawda jest ciekawa


Pęk: To hucpa prezydencka

21.05.2015

Pan prezydent przerażony możliwością przegranej, gotów jest obiecać wszystko. Wierzę, że ludzie się na to nie nabiorą. I, że wygra Andrzej Duda, co zaowocuje także wygraną w wyborach parlamentarnych na jesieni i odsunięciem od władzy tych całkowicie skompromitowanych i nieudolnych ludzi - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl senator PiS Bogdan Pęk.

Senat wyraził zgodę na zarządzenie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego referendum ogólnokrajowego. Odbędzie się ono 6 września. Polacy wypowiedzą się w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii oraz zasady dotyczącej prawa podatkowego.

- Mamy do czynienia z ogromną hucpą, bowiem pan prezydent jeszcze w piątek, przed I tura wyborów, wyraził się bardzo negatywnie o możliwości przeprowadzenia referendum ws. JOW-ów, a już w poniedziałek, w wyniku przegranej, gwałtownie zmienił zdanie i przedstawił odpowiedni wniosek senatowi. I ten wniosek został teraz zatwierdzony głosami kolegów pana prezydenta z PO, pomimo ewidentnych problemów natury prawnej. Przede wszystkim konstytucyjnej – zaznaczył senator.

Jak wyjaśnił, pytanie, które ma być zawarte w referendum: „czy jest pan za wprowadzeniem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu RP” jest pytaniem pustym, bowiem nie można w Polsce drogą referendalną zmieniać konstytucji.

Zaś - jego zdaniem - drugie pytanie: „czy jest pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych z budżetu” jest tak wieloznaczne.

- Trzecie pytanie referendalne: czy jesteś „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”? jest oczywiste i nie powinno być w ogóle poddawane referendum, tylko zostać rozwiązane prostym rozporządzeniem ministra finansów – dodał senator Pęk.

Krajowe Biuro Wyborcze koszt referendum ogólnokrajowego szacuje na ok. 100 mln zł.

- Żaden przyzwoity człowiek nie może zresztą w tej sprawie stwierdzić nic innego, niż, że jest to hucpa prezydencka, niebywale droga, przeprowadzona na siłę, wbrew zasadom stanowienia prawa, konstytucji i wbrew obywatelom – wyjaśnił Bogdan Pęk, dodając jednocześnie że w obliczu przegranej Komorowski „gotów jest obiecać wszystko”.

- Byłem zdegustowany, gdy słyszałem jak mówił, że będzie podnosił stocznie z gruzów. Stał się także nagle wielkim przyjacielem rolników, których miał w głębokim poważaniu przez całą kadencję. Uczestniczył jedynie w corocznych Dożynkach. To jest wielka hucpa. Wierzę, że ludzie się na to nie nabiorą –  podkreślił Pęk.

mmil/wPolityce.pl

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook