Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pęk: To hucpa prezydencka

21.05.2015

Pan prezydent przerażony możliwością przegranej, gotów jest obiecać wszystko. Wierzę, że ludzie się na to nie nabiorą. I, że wygra Andrzej Duda, co zaowocuje także wygraną w wyborach parlamentarnych na jesieni i odsunięciem od władzy tych całkowicie skompromitowanych i nieudolnych ludzi - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl senator PiS Bogdan Pęk.

Senat wyraził zgodę na zarządzenie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego referendum ogólnokrajowego. Odbędzie się ono 6 września. Polacy wypowiedzą się w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii oraz zasady dotyczącej prawa podatkowego.

- Mamy do czynienia z ogromną hucpą, bowiem pan prezydent jeszcze w piątek, przed I tura wyborów, wyraził się bardzo negatywnie o możliwości przeprowadzenia referendum ws. JOW-ów, a już w poniedziałek, w wyniku przegranej, gwałtownie zmienił zdanie i przedstawił odpowiedni wniosek senatowi. I ten wniosek został teraz zatwierdzony głosami kolegów pana prezydenta z PO, pomimo ewidentnych problemów natury prawnej. Przede wszystkim konstytucyjnej – zaznaczył senator.

Jak wyjaśnił, pytanie, które ma być zawarte w referendum: „czy jest pan za wprowadzeniem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu RP” jest pytaniem pustym, bowiem nie można w Polsce drogą referendalną zmieniać konstytucji.

Zaś - jego zdaniem - drugie pytanie: „czy jest pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych z budżetu” jest tak wieloznaczne.

- Trzecie pytanie referendalne: czy jesteś „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”? jest oczywiste i nie powinno być w ogóle poddawane referendum, tylko zostać rozwiązane prostym rozporządzeniem ministra finansów – dodał senator Pęk.

Krajowe Biuro Wyborcze koszt referendum ogólnokrajowego szacuje na ok. 100 mln zł.

- Żaden przyzwoity człowiek nie może zresztą w tej sprawie stwierdzić nic innego, niż, że jest to hucpa prezydencka, niebywale droga, przeprowadzona na siłę, wbrew zasadom stanowienia prawa, konstytucji i wbrew obywatelom – wyjaśnił Bogdan Pęk, dodając jednocześnie że w obliczu przegranej Komorowski „gotów jest obiecać wszystko”.

- Byłem zdegustowany, gdy słyszałem jak mówił, że będzie podnosił stocznie z gruzów. Stał się także nagle wielkim przyjacielem rolników, których miał w głębokim poważaniu przez całą kadencję. Uczestniczył jedynie w corocznych Dożynkach. To jest wielka hucpa. Wierzę, że ludzie się na to nie nabiorą –  podkreślił Pęk.

mmil/wPolityce.pl

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Słowa kluczowe:

Senat

,

Pęk

,

Bronisław Komorowski

,

JOW

,

referednum

Warto poczytać

 1. boj 30.03.2017

  "wSieci": Bój o MSZ

  Konrad Kołodziejski o poważnych zmianach w resorcie.

 2. zybert2017303 30.03.2017

  Zybertowicz: Wojna informacyjna prowadzona przez Rosję

  - Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

 3. 1280px-AdamMichnik2012 30.03.2017

  Michnik: „ Kaczyński zrobi wszystko, żeby zniszczyć naszą gazetę”

  Adam Michnik udzielił wywiadu austriackiej gazecie „der Standard”, w którym stwierdził, że kłopoty "Gazety Wyborczej" są efektem działań prezesa PiS.

 4. bied11 30.03.2017

  Biedroń: Prior robił "porządek" w redakcjach

  Tajemniczy człowiek z Niemiec Peter Prior robił czystki w redakcjach gazet i wpływał na materiały prasowe, które w nich się ukazywały.

 5. jachvw 30.03.2017

  Jachowicz: Petru przygotowuje jakąś niespodziankę

  Jachowicz żartuje, że nie spał kilka nocy, bo martwił się, kto będzie premierem.

 6. met33 30.03.2017

  Abp Głódź: Chrześcijaństwo z Polski promieniuje na zewnątrz

  Chrześcijaństwo z Polski faktycznie promieniuje na zewnątrz i nie możemy nosić w sobie kompleksu - mówi w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź.

 7. flickrrrr-moody 29.03.2017

  Szewczak: Róbmy swoje, róbmy swoje

  "Dramat, nieszczęścia, upadek i bankructwa wieścił mistrz tanich frazesów prof. Leszka Balcerowicz i jego uczeń, ignorant ekonomiczny".

 8. Internet700x40013-2017 29.03.2017

  "wSieci": Kwaśne ciacho Makłowicza

  Dorota Łosiewicz pisze o aferze rozpętanej przez Roberta Makłowicza.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook