Jedynie prawda jest ciekawa

Pęk: Minister Szczurek to bankowy lobbysta

28.07.2015

Rozmowa z senatorem PiS, Bogdanem Pękiem.

Stefczyk.info: Minister finansów Mateusz Szczurek mówił, że SKOK-i to piramida finansowa. Ewa Kopacz przekonuje, że są one obciążeniem dla banków. Władza przekracza granice dopuszczalnej krytyki?

Bogdan Pęk: Minister finansów Mateusz Szczurek jest przedstawicielem lobby obcych państw w Polsce. Ciekawe, że on zdecydował się objąć funkcję ministra, na czym stracił znaczącą część zarobków. Zarabia znacznie mniej niż poprzednio, gdy był głównym ekonomistą ING. To ten sam bank, który kiedyś w skandalicznych warunkach kupił Bank Śląski. Słowa Mateusza Szczurka to wypowiedź lobbysty, który mówi nieprawdę. Cały system SKOK-ów to zaledwie 1 procent systemu bankowego w Polsce. Szczurek oskarża legalnie działającą organizację, o polskim kapitale, konkurującą ze spekulantami z chwilówek, o to, że jest piramidą finansową. To jest przekroczenie prawa i działanie na niekorzyść wszystkich, którzy złożyli pieniądze w systemie SKOK-ów i zaufali temu systemowi. Ciekawe, że minister Szczurek nie poświęcił czasu choćby na walkę z coraz groźniejszą lichwą, jaka panoszy się po Polsce.

Kasy zapowiadają procesy w tej sprawie. Słusznie?

Mamy do czynienie z przekroczeniem prawa. W mojej ocenie to powinno się zakończyć pozwem. Minister działając w ten sposób naraził SKOK-i na poważne straty finansowe. Jego słowa mogą spowodować panikę. Nie możemy tolerować sytuacji, w której lobbyści obcych banków działają w ten sposób i bezkarnie niszczą ostatnie polskie podmioty prawa bankowego. Mamy działania niegodne ministra finansów. On dopuścił się poważnego nadużycia.

Rząd i PO od dawna atakują SKOK-i i niszczą je. O co w tej sprawie chodzi? Można sądzić, że z Kasami jest jakiś problem.

Te ataki biorą się z upadku kilku SKOK-ów, w tym SKOK-u Wołomin. Tu mieliśmy do czynienia ze spektakularnym skandalem. Upadek SKOK-u Wołomin spowodował konieczność wydania ogromnych sum z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. NA SKOK Wołomin poszła ponad połowa dotąd wydanych na SKOK-i pieniędzy z BFG. SKOK-iem Wołomin zarządzali byli oficerowie WSI, którzy powiązani są z układem władzy. Nadzór bankowy w tej sprawie miał informacje o tym, co się dzieje w Wołominie dwa lata przed jego upadkiem. Widzimy obecnie walkę polityczną, której elementem jest stworzenie wrażenia, że ze SKOKów wyprowadzane są pieniądze członków Kas za granicę.

Słyszeliśmy, że przelano pieniądze do Luksemburga.

Podawano informacje, że kilka lat temu fundacja założona przez amerykańską stronę i światowym zarządem Kas. Fundator nakazał kierownictwu fundacji w Polsce przelanie pieniędzy za granicę. Zrobiono to w obawie, że po wyprowadzeniu pieniędzy ze SKOK-ów one zostaną przejęte przez władze, czy środowiska przeciwne SKOK-om. To nie były jednak pieniądze ani SKOK-ów, ani tym bardziej środki członków Kas. To były pieniądze strony amerykańskiej. Tu nie ma żadnego złamania prawa, ani działania na niekorzyść polskiego systemu SKOK-ów. Usiłuje się to wykorzystywać jednak w kampanii. Tworzy się wrażenie wielkiego przekrętu w momencie, gdy władza decyduje się choćby na sprzedaż PKP Energetyka, która jest spółką strategicznego znaczenia.

Nie mieszkajmy jednak SKOK-ów z aferą wokół sprzedaży PKP. To dwie różne rzeczy

Ale to dobrze obrazuje absurd, jaki mamy wokół SKOK-ów. Za wszelką cenę szuka się jakiejś afery, próbuje związać ją z PiS-em i opozycją. Tu wszystko jednak jest patykiem na wodzie pisane. Senator Grzegorz Bierecki nie jest nawet członkiem PiS-u, zawiesił działalność w klubie. Być może polityków PO rzetelnego podejścia do sprawy SKOK-ów nauczy proces sądowy, który w tej sprawie powinien się rozpocząć. On pozwoli pokazać skalę zakłamania rządzących. Mamy próbę wykorzystywania sytuacji SKOK-ów do ataków politycznych, zupełnie bezpodstawnych. Ataki te wykonuje gasnąca partia rządząca, która jest odrzucana przez Polaków coraz wyraźniej. Rządzący uczynili niebywałą, nieodwracalną krzywdę naszej ojczyźnie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Mf.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook