Jedynie prawda jest ciekawa


Pęk: Minister Szczurek to bankowy lobbysta

28.07.2015

Rozmowa z senatorem PiS, Bogdanem Pękiem.

Stefczyk.info: Minister finansów Mateusz Szczurek mówił, że SKOK-i to piramida finansowa. Ewa Kopacz przekonuje, że są one obciążeniem dla banków. Władza przekracza granice dopuszczalnej krytyki?

Bogdan Pęk: Minister finansów Mateusz Szczurek jest przedstawicielem lobby obcych państw w Polsce. Ciekawe, że on zdecydował się objąć funkcję ministra, na czym stracił znaczącą część zarobków. Zarabia znacznie mniej niż poprzednio, gdy był głównym ekonomistą ING. To ten sam bank, który kiedyś w skandalicznych warunkach kupił Bank Śląski. Słowa Mateusza Szczurka to wypowiedź lobbysty, który mówi nieprawdę. Cały system SKOK-ów to zaledwie 1 procent systemu bankowego w Polsce. Szczurek oskarża legalnie działającą organizację, o polskim kapitale, konkurującą ze spekulantami z chwilówek, o to, że jest piramidą finansową. To jest przekroczenie prawa i działanie na niekorzyść wszystkich, którzy złożyli pieniądze w systemie SKOK-ów i zaufali temu systemowi. Ciekawe, że minister Szczurek nie poświęcił czasu choćby na walkę z coraz groźniejszą lichwą, jaka panoszy się po Polsce.

Kasy zapowiadają procesy w tej sprawie. Słusznie?

Mamy do czynienie z przekroczeniem prawa. W mojej ocenie to powinno się zakończyć pozwem. Minister działając w ten sposób naraził SKOK-i na poważne straty finansowe. Jego słowa mogą spowodować panikę. Nie możemy tolerować sytuacji, w której lobbyści obcych banków działają w ten sposób i bezkarnie niszczą ostatnie polskie podmioty prawa bankowego. Mamy działania niegodne ministra finansów. On dopuścił się poważnego nadużycia.

Rząd i PO od dawna atakują SKOK-i i niszczą je. O co w tej sprawie chodzi? Można sądzić, że z Kasami jest jakiś problem.

Te ataki biorą się z upadku kilku SKOK-ów, w tym SKOK-u Wołomin. Tu mieliśmy do czynienia ze spektakularnym skandalem. Upadek SKOK-u Wołomin spowodował konieczność wydania ogromnych sum z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. NA SKOK Wołomin poszła ponad połowa dotąd wydanych na SKOK-i pieniędzy z BFG. SKOK-iem Wołomin zarządzali byli oficerowie WSI, którzy powiązani są z układem władzy. Nadzór bankowy w tej sprawie miał informacje o tym, co się dzieje w Wołominie dwa lata przed jego upadkiem. Widzimy obecnie walkę polityczną, której elementem jest stworzenie wrażenia, że ze SKOKów wyprowadzane są pieniądze członków Kas za granicę.

Słyszeliśmy, że przelano pieniądze do Luksemburga.

Podawano informacje, że kilka lat temu fundacja założona przez amerykańską stronę i światowym zarządem Kas. Fundator nakazał kierownictwu fundacji w Polsce przelanie pieniędzy za granicę. Zrobiono to w obawie, że po wyprowadzeniu pieniędzy ze SKOK-ów one zostaną przejęte przez władze, czy środowiska przeciwne SKOK-om. To nie były jednak pieniądze ani SKOK-ów, ani tym bardziej środki członków Kas. To były pieniądze strony amerykańskiej. Tu nie ma żadnego złamania prawa, ani działania na niekorzyść polskiego systemu SKOK-ów. Usiłuje się to wykorzystywać jednak w kampanii. Tworzy się wrażenie wielkiego przekrętu w momencie, gdy władza decyduje się choćby na sprzedaż PKP Energetyka, która jest spółką strategicznego znaczenia.

Nie mieszkajmy jednak SKOK-ów z aferą wokół sprzedaży PKP. To dwie różne rzeczy

Ale to dobrze obrazuje absurd, jaki mamy wokół SKOK-ów. Za wszelką cenę szuka się jakiejś afery, próbuje związać ją z PiS-em i opozycją. Tu wszystko jednak jest patykiem na wodzie pisane. Senator Grzegorz Bierecki nie jest nawet członkiem PiS-u, zawiesił działalność w klubie. Być może polityków PO rzetelnego podejścia do sprawy SKOK-ów nauczy proces sądowy, który w tej sprawie powinien się rozpocząć. On pozwoli pokazać skalę zakłamania rządzących. Mamy próbę wykorzystywania sytuacji SKOK-ów do ataków politycznych, zupełnie bezpodstawnych. Ataki te wykonuje gasnąca partia rządząca, która jest odrzucana przez Polaków coraz wyraźniej. Rządzący uczynili niebywałą, nieodwracalną krzywdę naszej ojczyźnie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Mf.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook