Jedynie prawda jest ciekawa


Pazura: morze Łaski będzie szczególnie wielkie

26.04.2014

Rozmowa ze znanym aktorem, działaczem społecznym Radosławem Pazurą.

Stefczyk.info: Jan XXIII Jan Paweł II 27 kwietnia zostaną ogłoszeni świętymi. Kanonizacja papieża-Polaka to wielki dzień dla każdego katolika. Jakie myśli i uczucia wzbudza w Panu to wydarzenie?

Radosław Pazura: Główna moja myśl to refleksja, że ta kanonizacja odbywa się w Święto Bożego Miłosierdzia. Wydaję mi się, że to nie jest przypadkowe. Kiedyś bł. Jan Paweł II mówił, że zbiegi okoliczności nie istnieją w planach Opatrznościowych. I w tym przypadku wydaję mi się, że nie można mówić o przypadku, szczególnie, że to właśnie Jan Paweł II ustanowił to Święto. Zrobił to z woli Samego Pana Jezusa Chrystusa, który działał przez misję św. Faustyny, którą Jan Paweł II wyniósł na ołtarze. To wszystko jest powiązane i połączone, jak wszystko w naszej wierze. Wszystko łączy się, stanowi komunię. W tym wypadku również widzę taką komunię. Świętość goni świętość i rodzi świętość. Data kanonizacji oznacza, że morze Łaski, Miłosierdzia Bożego, które ma zostać wylane w Niedzielę Miłosierdzia, będzie szczególnie wielkie. Ono będzie poparte wstawiennictwem tych, którzy jutro będą mocarzami, będą mieli „swoje pięć minut”. Oni będą się za nas wstawiać i modlić, by te strumienie wody i krwi, płynące z serca jezusowego, przyniosły efekt, byśmy to odczuli, by z czasem nas to przemieniało, by robiło z nas nowych, dobrych ludzi.

Ta kanonizacja jest nam, Polakom potrzebna? Do czego?

Nasza wiara mówi - to jest prawdą naszej wiary - o obcowaniu świętych. To dzieje się cały czas. Rzesza świętych powinna się powiększać. To również jest znakiem i wezwaniem dla nas, byśmy dążyli do świętości, biorąc przykład z tych, którzy stali się najlepszymi przyjaciółmi Boga. Kimś takim z pewnością był Jan Paweł II i Jan XXIII. Oni zrobili bardzo dużo dla Kościoła, a obecnie są w Niebie. Mogą zrobić jeszcze więcej, upraszając Łaski dla nas. A my musimy o to prosić i prosić ich o wstawiennictwo. Świętość jest niezwykle ważna w naszym życiu. Odwoływanie się do świętych pomaga w naszej drodze do świętości.

Wspomina Pan jakieś konkretne wydarzenie w swoim życiu związane z Janem Pawłem II? Wraca Pan dziś do takich wydarzeń?

Trudno opowiedzieć o tym w kilku zdaniach. Musiałbym opowiedzieć swoje życie, żeby stało się jasne, że osoba Jana Pawła II miała i ma dla mnie znaczenie. Jednym z dowodów tego jest fakt, że mogliśmy być obecni obok papieża w czasie audiencji prywatnej dla nowożeńców, że mogliśmy otrzymać od papieża Błogosławieństwo na naszą wspólną drogę życia. I my to Błogosławieństwo czujemy, czujemy tę styczność ze świętym człowiekiem. To jest dla nas niezwykle ważne. Czujemy bogactwo tego spotkania i jego owoce. Jednym z takich owoców jest nasza córka Klara. Długo staraliśmy się o Klarę, uciekaliśmy się do wielu świętych. Po śmierci Jana Pawła II jeden z księży, który nawiązał z nami kontakt, poradził nam, byśmy uciekali się do Sługi Bożego Jana Pawła II o wstawiennictwo. Od tego momentu nie musieliśmy długo czekać... Wierzę w to, że ten dar, jakim jest nasza córka, wiąże się ze wstawiennictwem papieża Jana Pawła II. To jest jeden z najważniejszych dla mnie dowodów świętości papieża.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook