Jedynie prawda jest ciekawa


Pawłowicz: Tekst "GW" to najzwyklejsza szczujnia

11.07.2013

Rozmowa z posłanką PiS, prof. Krystyną Pawłowicz.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" publikuje tekst na Pani temat. Przedstawiono Panią w skrajnie niekorzystnym świetle. W swoim oświadczeniu napisała Pani o manipulacji i naruszeniu etyki dziennikarskiej przez autora tekstu. O co chodzi w tej sprawie?

Prof. Krystyna Pawłowicz: Doszło do ewidentnej manipulacji. Przyszedł do mnie człowiek, przedstawiając się, jako dziennikarz "Gościa Niedzielnego". Ja staram się unikać kontaktów z dziennikarzami, ale on mówił, że zbiera materiały o nowych ludziach w polskiej polityce. Chciał porozmawiać, ciągle powtarzał, że jest z "Gościa". I w życiu nie przyszło mi do głowy, że on z tym materiałem pójdzie do "Gazety Wyborczej". Szczególnie, że robił ze mną kiedyś wywiad dla "Gościa Niedzielnego". Nie miałam powodu przypuszczać, że to jest człowiek nieuczciwy. Wydawało mi się, że ma dobrą rekomendację. Jednak w tekście wszystko zostało pomieszane, pokręcone. Tam nie ma żadnych cytatów. Myśmy prowadzili luźne rozmowy, raczej w żartobliwej konwencji. Część przytoczonych w tekście wypowiedzi to w ogóle zdaje się treść m.in. mojej interpelacji poselskiej ws. zmiany płci. Obecnie widzę, że nasza rozmowa może wręcz posłużyć do ataku na Radio Maryja. Czytam, że on przygotowuje paszkwil na to radio. Ja bym się nie zgodziła w życiu na rozmowę z takim człowiekiem, gdybym wiedziała.

Mamy zdaje się próbkę tego paszkwilu.

Wójcik nadał moim żartobliwym wypowiedziom charakter poważny, wulgarny. To jest szokujące, ja jestem zszokowana. On dodaje jakieś swoje prostackie uwagi do moich tekstów, wszystko miesza. Traktuję tę sprawę, jako napaść człowieka, który podszywa się pod dziennikarza innej redakcji. To dla mnie szok. Co więcej, ten człowiek mnie tropił.

Jak to tropił?

Udając dziennikarza "Gościa Niedzielnego" pojechał do mojej rodziny do Łowicza i tam, bez moje wiedzy, zbierał o mnie informacje. Dopiero jeden z członków rodziny zadzwonił do mnie i powiedział, że ktoś o mnie wypytuje. Skontaktowałam się z dziennikarzem wtedy i powiedziałam, że nie życzę sobie takiej sytuacji, żeby on mnie osaczał. Moja rodzina bardzo przeżyła ten tekst. Dopuszczono się skandalicznych manipulacji. W tekście można przeczytać, że licytuję się z prezesem Kaczyńskim, a to "Wyborcza" jakiś czas temu pisała o jakimś rankingu. Po jednej z konwencji zaznaczano w "GW", że otrzymałam więcej oklasków niż prezes Kaczyński. I obecnie przytacza się to, jako moją wypowiedź. To stek kłamstw, by mnie pokazać w złym świetle. Pierwszy raz się spotykam z taką napaścią dziennikarza.

Pani znała red. Wójcika, jako dziennikarza "Gościa Niedzielnego"? On nie kłamał, że miał związki z tym pismem?

Marcin Wójcik - razem z Bogumiłem Łozińskim - robił ze mną wywiad dla "Gościa Niedzielnego" na początku tego roku. Rozmawialiśmy wtedy o ustawie o związkach partnerskich. Ja nie rozumiem, jak tak można działać. Ciekawa jestem również, jak redakcja "Gościa" się do tego człowieka odnosi. On mnie wprowadził w błąd, zrobił ze mnie idiotkę, ogarniętą obsesją. Zadrwił z mojej rodziny, mojej mamy, pozmieniał całą konwencję naszej rozmowy. Jestem bezsilna wobec takiej sytuacji.

Zdaje się, że ona dowodzi, że przeszkadza Pani środowiskom lewicowym w Polsce.

To jest ewidentne. To zbiega się ze złożeniem przeze mnie interpelacji ws. zmiany płci w Polsce. Ten tekst, jeżdżenie, tropienie, zmyślenia tego faceta to jednak przesada. To jest wstrętne. To jest najzwyklejsza szczujnia. I niestety przynosi groźne efekty. Co rusz dostaję jakieś pogróżki.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook