Jedynie prawda jest ciekawa


Pawłowicz ostro o opozycji i sporze o TK!

30.06.2016

"Opozycja bojkotowała w zasadzie wszystko. Mieli do nas pretensje, że nie uznajemy i nie przyjmujemy, nie przegłosowujemy tych zmian, które oni nam sugerują. To jest taka mentalność, nie rozumieją na czym polega demokracja" – mówiła na antenie Radia Maryja posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

"To jest projekt, który ma charakter tymczasowy. To nie jest jeszcze docelowa regulacja prawna, ponieważ ciągle zwraca się nam uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość jako projekt pod obrady przedstawiła ustawę z 1997 r., która już została uchylona. Ale każda propozycja PiS była wetowana i oprotestowana. Komisja Wenecka i wszystkie organy unijne mówiły, że przyjmujemy tylko te ustawy, które realizują wyłącznie nasze interesy. W związku z tym, jako podstawę takiego kompromisowego projektu, wybraliśmy ustawę z 1997 r., która przez tyle lat nie była oprotestowana, a w ogóle przecież przez PiS nie była napisana! I to była, można powiedzieć, taka osnowa dla dalszych prac" – mówiła posłanka. 

Krystyna Pawłowicz dodała również, że te prace mają charakter tymczasowy, żeby odblokować funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. "To są rozwiązania, które mają odblokować Trybunał zablokowany przez jego prezesa i włączyć trzech sędziów, którzy zostali wybrani, a których samowolnie prezes Rzepliński nie włącza do orzekania. Docelowy projekt powstanie po wakacjach i uwzględni koncepcje i propozycje, które przygotowuje zespół ekspertów skupiony przy marszałku Kuchcińskim" – stwierdziła. 

 W jej ocenie "zablokowany" TK wydaje bez żadnej podstawy "swoje rozstrzygnięcia i wprowadza zamęt prawny, który jest dużą dolegliwością". Posłanka rządzącej partii wymieniła konkretne cele, które zrealizowano w nowym projekcie – m.in. zmniejszono składy orzekających, odstąpiono od sztywnego orzekania wg kolejności wpływających spraw i skrócono czas oczekiwania na rozpatrzenie i rozstrzygnięcie oraz przyjęto propozycję wstrzymania orzeczenia poprzez naradę przy wątpliwościach części składu, przy najcięższych gatunkowo sprawach. To istotna kwestia, ponieważ TK uchyla ustawy, które Pawłowicz określa mianem "wolę suwerena". Do tej pory według Pawłowicz ignorowano to i często podchodzono do rozstrzygnięć zbyt pochopnie. 

 Posłanka skomentowała działania opozycji w sporze o Trybunał. "Opozycja bojkotowała w zasadzie wszystko. Mieli do nas pretensje, że nie uznajemy i nie przyjmujemy, nie przegłosowujemy tych zmian, które oni nam sugerują. To jest taka mentalność, nie rozumieją na czym polega demokracja! Kilka uwag o charakterze technicznym, precyzującym rzeczywiście komisja uznała, natomiast nie mogliśmy żywcem przyjąć ich propozycji projektu i to głównie takiego, który stanowczo kłóci się nawet z konstytucją" – stwierdziła. 

 Prof. Pawłowicz emocjonalnie oceniła awanturę podczas obrad komisji opracowującej nowy projekt ustawy. Przytacza, że "młoda osoba od neopalikotów, niezwykle arogancka i niegrzeczna, odczytywała nam bez przerwy kolejne punkty niewiążącej opinii Komisji Weneckiej i żądała wprowadzenia jej postanowień". "To takie niepatriotyczne, wręcz nieuczciwe stawianie w pierwszym rzędzie poglądów zagranicznego i nieżyczliwego Polsce organu. To jest zdumiewające! Naprawdę nie rozumiem, jak można nie wczuwać się w polskie interesy" – powiedziała Pawłowicz. 

 Na dodatek posłanka opowiedziała, jak przedstawiciel KOD-u, który było obecny podczas obrad komisji, zwracał się w szyderczy sposób do niej per "Pani Krysiu", a do przewodniczącego komisji per "Panie Prokuratorze". Powiedziała, że było to "11 godzin tyrad" i robiono wszystko, żeby obrazić i nie dopuścić PiS do głosu. 

Drugiem tematem, który poruszyła Krystyna Pawłowicz to odłożenie debaty i przyjęcie rezolucji ws. Polski w Parlamencie Europejskim. 

 "Niech się Unia zajmie samą sobą! W mojej ocenie to, co stało się w Wielkiej Brytanii, to jest zwycięstwo demokracji. Unią rządzą ludzie, którzy nie mają żadnej legitymacji z wyborów i to zajmowanie się na siłę Polską pokazywało tylko, że oni nie mogą pogodzić się z wynikiem demokratycznych wyborów w Polsce" – powiedziała. Dodała, że "Pan Bóg zesłał im ważniejszy problem". 

 Na koniec wypowiedziała się, że trwa obecnie walka państwa starej Unii z nowymi krajami. "Niech składają dymisję" – spuentowała. 

 ak/radiomaryja.pl 

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook