Jedynie prawda jest ciekawa


Pawłowicz ostro o opozycji i sporze o TK!

30.06.2016

"Opozycja bojkotowała w zasadzie wszystko. Mieli do nas pretensje, że nie uznajemy i nie przyjmujemy, nie przegłosowujemy tych zmian, które oni nam sugerują. To jest taka mentalność, nie rozumieją na czym polega demokracja" – mówiła na antenie Radia Maryja posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

"To jest projekt, który ma charakter tymczasowy. To nie jest jeszcze docelowa regulacja prawna, ponieważ ciągle zwraca się nam uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość jako projekt pod obrady przedstawiła ustawę z 1997 r., która już została uchylona. Ale każda propozycja PiS była wetowana i oprotestowana. Komisja Wenecka i wszystkie organy unijne mówiły, że przyjmujemy tylko te ustawy, które realizują wyłącznie nasze interesy. W związku z tym, jako podstawę takiego kompromisowego projektu, wybraliśmy ustawę z 1997 r., która przez tyle lat nie była oprotestowana, a w ogóle przecież przez PiS nie była napisana! I to była, można powiedzieć, taka osnowa dla dalszych prac" – mówiła posłanka. 

Krystyna Pawłowicz dodała również, że te prace mają charakter tymczasowy, żeby odblokować funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. "To są rozwiązania, które mają odblokować Trybunał zablokowany przez jego prezesa i włączyć trzech sędziów, którzy zostali wybrani, a których samowolnie prezes Rzepliński nie włącza do orzekania. Docelowy projekt powstanie po wakacjach i uwzględni koncepcje i propozycje, które przygotowuje zespół ekspertów skupiony przy marszałku Kuchcińskim" – stwierdziła. 

 W jej ocenie "zablokowany" TK wydaje bez żadnej podstawy "swoje rozstrzygnięcia i wprowadza zamęt prawny, który jest dużą dolegliwością". Posłanka rządzącej partii wymieniła konkretne cele, które zrealizowano w nowym projekcie – m.in. zmniejszono składy orzekających, odstąpiono od sztywnego orzekania wg kolejności wpływających spraw i skrócono czas oczekiwania na rozpatrzenie i rozstrzygnięcie oraz przyjęto propozycję wstrzymania orzeczenia poprzez naradę przy wątpliwościach części składu, przy najcięższych gatunkowo sprawach. To istotna kwestia, ponieważ TK uchyla ustawy, które Pawłowicz określa mianem "wolę suwerena". Do tej pory według Pawłowicz ignorowano to i często podchodzono do rozstrzygnięć zbyt pochopnie. 

 Posłanka skomentowała działania opozycji w sporze o Trybunał. "Opozycja bojkotowała w zasadzie wszystko. Mieli do nas pretensje, że nie uznajemy i nie przyjmujemy, nie przegłosowujemy tych zmian, które oni nam sugerują. To jest taka mentalność, nie rozumieją na czym polega demokracja! Kilka uwag o charakterze technicznym, precyzującym rzeczywiście komisja uznała, natomiast nie mogliśmy żywcem przyjąć ich propozycji projektu i to głównie takiego, który stanowczo kłóci się nawet z konstytucją" – stwierdziła. 

 Prof. Pawłowicz emocjonalnie oceniła awanturę podczas obrad komisji opracowującej nowy projekt ustawy. Przytacza, że "młoda osoba od neopalikotów, niezwykle arogancka i niegrzeczna, odczytywała nam bez przerwy kolejne punkty niewiążącej opinii Komisji Weneckiej i żądała wprowadzenia jej postanowień". "To takie niepatriotyczne, wręcz nieuczciwe stawianie w pierwszym rzędzie poglądów zagranicznego i nieżyczliwego Polsce organu. To jest zdumiewające! Naprawdę nie rozumiem, jak można nie wczuwać się w polskie interesy" – powiedziała Pawłowicz. 

 Na dodatek posłanka opowiedziała, jak przedstawiciel KOD-u, który było obecny podczas obrad komisji, zwracał się w szyderczy sposób do niej per "Pani Krysiu", a do przewodniczącego komisji per "Panie Prokuratorze". Powiedziała, że było to "11 godzin tyrad" i robiono wszystko, żeby obrazić i nie dopuścić PiS do głosu. 

Drugiem tematem, który poruszyła Krystyna Pawłowicz to odłożenie debaty i przyjęcie rezolucji ws. Polski w Parlamencie Europejskim. 

 "Niech się Unia zajmie samą sobą! W mojej ocenie to, co stało się w Wielkiej Brytanii, to jest zwycięstwo demokracji. Unią rządzą ludzie, którzy nie mają żadnej legitymacji z wyborów i to zajmowanie się na siłę Polską pokazywało tylko, że oni nie mogą pogodzić się z wynikiem demokratycznych wyborów w Polsce" – powiedziała. Dodała, że "Pan Bóg zesłał im ważniejszy problem". 

 Na koniec wypowiedziała się, że trwa obecnie walka państwa starej Unii z nowymi krajami. "Niech składają dymisję" – spuentowała. 

 ak/radiomaryja.pl 

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook