Jedynie prawda jest ciekawa


Pawłowicz: Gdzie sankcje dla TVN?

06.04.2017

Dlaczego KRRiT nie stosuje sankcji za medialną wojnę TVN z Polską?!

KRRiT, wskutek mojej skargi przyznała, że FAKTY TVN „są zaangażowane w spór polityczny i ze znamionami mowy nienawiści podsycają społeczne napięcia”.

„Za karę”, KRRiT po raz 3472-gi, znowu tylko „wezwała” TVN do „niestosowania w przyszłości takich zabiegów".

Do KRRiT wpłynęło w ostatnim okresie kilkanaście tysięcy(!) skarg na łamanie prawa przez tego nadawcę. Zasadniczą karą ze strony Rady są puste „upomnienia” i „wezwania” do poprawy i refleksji, które ten antypolski nadawca ma głęboko w..... w nosie, i na które nie reaguje. Przeciwnie, jego ataki na konstytucyjne, legalne polskie władze i wezwania do antyrządowych buntów ulicznych, dezinformacja, kłamstwa i styl nienawiści - wyraźnie nasilają się.

Zgodnie z art.18 ustawy o radiofonii i telewizji (urtv):

„Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych w prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym”.

„Audycje... powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości”. „Audycje... nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym... bezpieczeństwu..."

Koncesja dla nadawcy FAKTY TVN zobowiązuje go m.in. do przekazywania „obiektywnych informacji”.

W wypadkach naruszanie prawa i warunków koncesji, ustawa o rtv przewiduje jednak liczne, realne środki oddziaływania na nadawców medialnych łamiących prawo w Polsce. Np. art.38 urtv zobowiązuje KRRiT do cofnięcia koncesji jeśli, m.in.:

-- nadawca rażąco narusza warunki określone w ustawie lub w koncesji,

-- nadawca, mimo wezwań Przewodniczącego KRRiT nie usunął stanu niezgodnego w warunkami koncesji lub ustawą.

Z kolei, KRRiT może cofnąć koncesję, gdy:

-- rozpowszechnianie programu powoduje zagrożenie interesów... bezpieczeństwa i obronności państwa.

Poza wymienionymi, radykalnymi, są też do wykorzystania przez KRRiT „lżejsze”, choć skuteczne  kary - finansowe. Ustawa o rtv zobowiązuje Przewodniczącego KRRiT do wydania decyzji nakładającej karę pieniężną na nadawcę za naruszenia jego ustawowych obowiązków-nakazów.

Szczególnie z art.18 urtv, m.in. za audycje nadawcy sprzeczne z polskim prawem, polską racją stanu i propagowanie postaw i poglądów sprzecznych z dobrem społecznym. Podobnie za przekazy sprzyjające zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu.

KRRiT, poza karami finansowymi i cofnięciem nadawcy koncesji, może też zakazać rozpowszechniania tylko określonej audycji (np. audycji informacyjnej FAKTY TVN) lub przekazu łamiącego prawo i warunki koncesji.

Jak widać KRRiT dysponuje, poza żartobliwymi „wezwaniami” i usilnymi kolejnymi prośbami, by już jednak nie łamać prawa, realnymi środkami prawnymi do wymuszenia działalności nadawcy zgodnej z prawem.

Skoro więc KRRiT zasypywana jest skargami na rażące łamanie prawa przez FAKTY TVN, i sama Rada stwierdza, iż moja tylko wyrywkowa przecież kwerenda kilkunastu kolejnych programów FAKTÓW TVN dowodzi „zaangażowania tego programu w spór polityczny, ze znamionami mowy nienawiści, oraz podsycania społecznego napięcia” - to DLACZEGO, w sytuacji trwającej przecież medialnej, informacyjnej wojny stacji TVN, m.in. poprzez jej program FAKTY z polskimi legalnymi władzami, wobec wzywania w programach FAKTY do buntów ulicznych i do obalenia tych władz, KRRiT nie stosuje realnych, skutecznych, ustawą przewidzianych środków i sankcji? Czy TVN działa poza polskim prawem? Czy jest chroniony jakimiś nieformalnymi porozumieniami?

Czy Rada czeka, aż niepolskie media obalą w końcu polskie władze?

Niech się KRRiT nie boi, Polska za Wami stoi!

Krystyna Pawłowicz

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook