Jedynie prawda jest ciekawa


Pawlikowski: ochrona budynków to zadanie BOR

22.08.2013

Rozmowa z byłym szefem BOR, byłym funkcjonariuszem CBA płk. Andrzejem Pawlikowskim.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" informuje, że BOR znów będzie ochraniał budynki rządowe. Oznacza to, że po kilku miesiącach, w czasie których ochroną zajmowały się prywatne firmy, Biuro Ochrony Rządu znów zabezpieczy siedziby ważnych polskich instytucji. Jak Pan to ocenia?

Płk Andrzej Pawlikowski: Niesłuszną decyzją było odstąpienie BOR od ochrony budynków rządowych. Przekazanie ochrony firmom prywatnym było niedobrą decyzją. Jak wiemy to BOR jest instytucją ustawowo zobligowaną do ochrony wymienionych w ustawie osób, najważniejszych urzędników, a także budynków rządowych. Ochrona budynków to również zadanie Biura. Warto zaznaczyć, że funkcjonariusze BOR przechodzą odpowiednie szkolenia, przechodzą szczegółowe sprawdzenie przed przyjęciem do służby. To jest najwłaściwsza formacja, która powinna się zajmować ochroną siedzib.

Prywatna firma nie może Biura zastąpić?

Przekazanie tego obowiązku firmom prywatnym stanowi pewien problem. Po pierwsze, środki państwowe idą do prywatnych kieszeni. Dodatkowo firmy prywatne, jej pracownicy, nie są sprawdzani w takim samym stopniu jak oficerowie BOR. Również system szkolenia nie przypomina tego, co dzieje się w BOR-ze. Błędem było odstąpienie od ochrony przez Biuro. Powrót do tej sytuacji jest sytuacją normalną.

Przez te kilka miesięcy, gdy ochroną zajmowały się prywatne firmy, mogło dojść do wydarzeń, które na stałe obniżyły poziom bezpieczeństwa budynków?

Liczę, że do niczego takiego nie doszło. Jednak nie wiemy właściwie, jakie były szczegóły umów z firmami ochroniarskimi, nie wiemy, w jakim zakresie zabezpieczały one budynki rządowe. Czy ten system był szczelny? Śmiem w to wątpić. Nie chcę uwłaczać firmom ochroniarskim, ale nie wydaję mi się, by były one w stanie zabezpieczyć budynki w sposób tak profesjonalny jak BOR. Agencja ochrony ma inne zadania, ludzie zatrudnieni w niej mają inne zadania, a często ich motywacja do pracy jest niska. Oni pracują za niskie wynagrodzenie, co może rzutować na ich zaangażowanie. Okres, w którym te firmy zabezpieczały siedziby najważniejszych instytucji w państwie, budzi wątpliwości, ale mam nadzieję, że nie wydarzyło się w tym czasie nic, co na stałe osłabi system bezpieczeństwa państwa.

Radio RMF FM publikuje rządowy dokument, w którym wypisano dokładnie skalę oszczędności, jakie obecnie musi poczynić rząd. Wynika z niego, że na budżecie ABW, Agencji Wywiadu i CBA władza chce zaoszczędzić aż 8 milionów złotych. Nie za dużo?

Każde cięcia, każdy poziom oszczędności, osłabia system bezpieczeństwa państwa i struktur państwowych. W obecnej sytuacji należy szukać oszczędności w innych obszarach niż służby. Osłabianie służb to osłabianie systemu bezpieczeństwa państwa. Wzmacniając służby, wzmacniamy gospodarkę, wzmacniamy przychody. Władza podejmując decyzję o cięciach, przyjęła zły kierunek działań. Na służbach nie należy oszczędzać, bowiem one gwarantują rozwój gospodarczy, rozwój państwa. Każda złotówka odbierana służbom system bezpieczeństwa państwa osłabia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook